Haftanın Büyüsü: Rictusempra

rictusempra-duello-kulubu

Bu hafta da yeni bir büyüyle Haftanın Büyüsü köşemizde sizlerle beraberiz sevgili takipçilerimiz! Bu haftaki büyümüzü de sizin istekleriniz doğrusunda seçtik ve seçtiğimiz büyü de Rictusempra. Bu büyüyü incelemeye de lafı uzatmadan hemen başlayalım, ne dersiniz?

Rictusempra, ya da bir diğer adıyla Gıdıklama Büyüsü, genelde düellolarda bir taktik olarak kullanılan bir büyüdür. “Gıdıklama Büyüsü” adından da anlaşılabileceği gibi, hedef olan kişiyi gıdıklama etkisini gösterir.

Rictusempra, filmlerde Harry Potter’ın asasını kullanarak ancak sözlü olmadan yaptığı ilk büyüdür. Bu durum ise Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Harry ve Draco Malfoy’un düellosu sırasında gerçekleşmişti. Ancak bu filmde Harry Rictusempra’yı kullandığında Draco sadece geriye düşmüştü, bu da filmlerde sadece ufak bir saldırı büyüsü olarak gösterildiği anlamına geliyor. Ama tabii ki bunun nedeni Harry’nin o zamanlar deneyimsiz bir büyücü olması ve büyünün etkisini tamamen gerçekleştiremeden başka bir etkiye neden olması da olabilir.

rictusempra

Tarihi

Bu büyü Hogwarts’ın ikinci sınıf öğrencileri için olan, Miranda Goshawk’ın yazdığı Standart Büyüler Kitabı’nda geçer. Öğrencilere ikinci sınıfta öğretilir. Büyünün icat edilişi veya eski kullanımları hakkında herhangi bir bilgimiz bulunmamakta, ancak düellolarda sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz.

Etimoloji

Rictusempra” kelimesi, Latince bir kelime olup “açık bir ağzın genişliği” anlamına gelen “rictus” kelimesiyle yine Latince bir kelime olup “her zaman” anlamına gelen “semper” kelimesinin birleşmesinden türetilmiştir.

Bu haftaki biraz kısa ancak oldukça eğlenceli olan büyümüzün sonuna geldik, umarız beğenmişsinizdir! Bu büyü hakkında düşündüklerinizi, yorumlarınızı ve gelecek haftaki Haftanın Büyüsü köşemiz için isteklerinizi duymayı çok isteriz. Bunları bizlerle paylaşmayı unutmayın!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir