Haftanın İksiri: Felix Felicis

felix-felicis-logo

Düşünseli’nde her hafta çok değerli büyüleri bizlere sunan Yağmur’un, Haftanın Büyüsü köşesinin ardından bundan sonra yeni ve büyülü bir seriye başlıyoruz: Haftanın İksiri. İlk haftanın iksiri Felix Felicis oldu, gelin Sıvı Şans’ı daha yakından tanıyalım!

Bu sihirli, renkli karışımları tanıtmaya namını Felix Felicis olarak duymuş olabileceğiniz şans iksiriyle başlamak istiyoruz. Kısa süre önce şurada gerçekten birinin bu iksiri bir Muggle içkisi şeklinde yapmış olduğunu ve hatta tarifini verdiğini yazmıştık. Bu tarife uyup yapan var mı aranızda, yaptıysanız ne kadar faydasını gördünüz, yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu iksirimizin bir diğer ismi Sıvı Şans diye geçiyor orda burda. İçen zat’ın şansını maksimuma çıkardığı ve etki süresi boyunca o kişiye harika zaman geçirme garantisi verdiği bilinmektedir (e yani bi zahmet). İksirimizin mucidi bir zamanlar, canımız kanımız hala mektubunu gözlediğimiz Hogwarts’ta okumaya başlamış fakat 3 sene sonrasında okulu terk edip Hermetray denilen uzaklarda, çok uzaklardaki bir adaya gidip münzevi hayatı seçmiş olan Zygmunt Budge isimli bir büyücü.

Felix Felicis

Budge inziva döneminde İksirler Kitabı isimli bir kitap yazmıştır. Kitabın çeşitli iksirler içerdiği bilinmekte ve Hogwarts’ta bir kopyası bulunmaktadır. Ayrıca orijinal kitabın aslında bir anahtar olduğu ve bir ifritin ev sahibi olduğu büyülü bir bahçeye geçit açtığı bilinmektedir. Budge ‘Sıvı Şans’ı başardığı en büyük iş olarak kabul ediyor. İksirin nelerden yapıldığına girmeyeceğiz, zira yapmak isteyen kişinin altı koca ay bununla uğraşması lazım. Sizlere şans ne için lazımsa da o kadar bekleyeceğini sanmıyoruz!

Draco_potions

Sihirli dünyamızın mihenk taşlarının hayatlarına bu iksir nasıl değdi bir ona bakalım isterseniz. Harry’nin şans iksirimizle ilk teması, iksir dersinde Profesör Slughorn’a en iyi Yaşayan Ölümün Yudumu’nu  hazırladığında oldu. Bunun mükafatı bir başka iksir olan şans iksiriydi. Bu şişede etkisini on iki saat boyunca gösteren şans iksiri vardı. Harry iksiri plasebo olarak kullandı; bir Quidditch maçına çıkacak olan Ron’un kahvaltısında içtiği balkabağı suyuna şans iksirini koyarmış gibi yaptı ve Ron o gün harika bir maç çıkardı. Sonradan Harry’nin hem Hermione’ye hem de Ron’a açıkladığı gibi aslında Ron normal bir balkabağı suyu içmişti o kadar. Tüm bunlar Melez Prens kitabında geçmekte.

Slughorn with Harry

Harry’nin bu iksirin kapağını açıp harbi harbi kullandığı ilk vakit, Profesör Slughorn’dan Tom Riddle’ın Hortkuluk anısını aldığı zamandı. Daha sonra iksir Hogwarts Savaşı’nda Ron, Ginny ve Hermione tarafından da Ölüm Yiyenlere karşı kullanıldı.

Etkileri

İksirin nasıl etki ettiğini merak edenleriniz olacaktır, yani sonuçta iksiri içen işi götürüyo. Nasıl oluyo bu peki? Şöyle ki, iksirin etkisi içen kişiye olağan dışı yetiler kazandırmıyor. İçen kişinin gücü kuvveti onla çarpılmıyor. Bu iksirin etkisi daha çok kişinin zihnini sakinleştirerek, o kişiye büyük bir kendine güven duygusu vererek ve her şeyin mümkün olabileceği hissini aşılayarak ortaya çıkıyor. Ron’un da balkabağı suyunu içtiğinde aklında bunlar vardı. Kendini iksirin ona vereceği güven duygusuna ve aslında her şeyi yapabileceğine şartlandırmıştı. İksir aslında sadece içen kişiye yol gösteren ve o kişiye çeşitli durumlarda izlemesi gereken yol konusunda ilham veren bir içki.

Etki altındaki kişi herhangi bir duruma çok kolay bir şekilde uyum sağlayabilir. İksirin o kişi için en uygun seçenek neyse içgüdüleri o yöne çekmesi gibi bir etkisi olduğu düşünülebilir. İksirin kişiye herhangi bir güç kazandırmadığını söylemiştik. Bunu şu şekilde genişletebiliriz: İksir kullanıldığı kişinin potansiyelini en üst seviyeye çıkarabilme yetisine sahip. Örneğin çok fazla pratik yapmamış bir kişi için bir iksiri yahut bol köpüklü bir Türk kahvesini hazırlamak şans iksiri etkisindeyken çocuk oyuncağı olabilir.

Şans iksirinin etkisinin geçtiği o içki sersemliği anı çok dikkatli olmak lazım. Bizi şahsen iksir çarpmışlığı yok, ama işte o baş ağrısının başladığı, iksirin etkisinin yok olmaya başladığı anlarda yanınızda birini bulundurun. Mümkünse evde ya da işlerin çok ters gidemeyeceği yerlerde bulunmaya gayret edin zira o güven vardı ya hani şans iksirinin bahşettiği, artık yok. İksir bitti, özgüven diplerde. Sonra hani o şanslı olduğunuz olaylar vardı ya işte artık tam tersi olması, başınıza hiç olmadık yerde üzerinde ACME yazan bir kasa düşmesi falan ihtimal dahilinde.

felix-felicis-hp

Yan Etkileri

İksirin yan etkileri de var elbet. En basitinden Profesör Slughorn’un dediği gibi, baş dönmesi, pervasızlık ve tehlike yaratabilecek derecede aşırı özgüvene neden olabilmekte. Aşırı tüketilmesi durumunda zehirlenmelere yol açmakta ve şehir efsanelerinin bizlere tavsiyesi olan yoğurt tüketimi falan buna zerre etki etmeyecektir. Yapmayın öyle şeyler canım. Ha bir de, işini bilen bir cadı alın yanınıza yapmaya kalkarsanız. Ölçeğiniz tutmaz, sonra duman olursunuz. Olur da yaptınız iksiri, Quidditch falan oynarken ya da sınavlarda yakalanırsanız işin sonu fena. Yasak çünkü bu tür işlerde.

Umarız keyif alarak okumuşsunuzdur. Unutmayın, sihir girmeyen eve Madam Pomfrey girer, bizden söylemesi. Haftaya başka bir iksirle sizlerle olmak dileğiyle sihirli günler dileriz!

Unutmadan, gelecek hafta okumak istediğiniz iksiri ve, “Eğer Felix Felicis’a sahip olsaydınız ne zaman kullanırdınız?” sorusunun cevabını yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın!

Potions_Riddle

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir