Haftanın İksiri: Veritaserum

veritaserum by reyvolution d4837nf e1472776950559

Bu hafta iksir köşemizde sizlerle biraz tehlikeli bir iksiri paylaşıyoruz. Bir insanın en kirli sırlarını dahi ifşa etmesini sağlayabilen gerçeklik iksiri Veritaserum!

truthserum e1472777026165

Gizli sırların havada uçuştuğu, acayip sıkı eğitimden geçirildikleri için hiçbir işkencenin fayda etmediği süper ajanların o sırları dökmesi için doğruluk serumu diye sihirli bir sıvı kullanıldığını mutlaka görmüşsünüzdür. Adamın vücudunda olmadık her yeri çekiştirirler, etini mıncırırlar ama fayda etmez, ta ki o “sihirli” sıvıyı çıkartana kadar. Bir iki yudum damlatılır, sonra bir bakmışsın o süper ajan gitmiş bir bülbül kalmış. Gerçekte böylesi bir sıvının bu kuvvette olup olmadığı ise bir muamma. Sıvının etkisi eğer mevcut ise gerçekten sihirli bir kimyasal olduğu su götürmez.

harry-potter-goblet-of-fire-movie

İksirimizin Muggle dünyasındaki emsali hakkında biraz bilgi verdikten sonra konuya dönecek olursak Veritaserum seri boyunca birçok yerde karşımıza çıkmış  bir iksir. İksirin kullanımı tamamen Sihir Bakanlığı’nın kontrolünde. İksirin en çok Profesör Snape ile alakalı ortamlarda lafının geçtiğini fark etmişsinizdir mutlaka. İlk kez Profesör Snape’in Harry’yi tehdit ettiği Harry Potter ve Ateş Kadehi‘nde karşımıza çıkıyor:

Bunun ne olduğunu biliyor musun, Potter? …

… Veritaserum – öylesine güçlü bir Hakikat İksiri ki, üç damlası bile en gizli sırlarını bütün sınıfın önünde dökmene yeter. Şimdi, bu iksirin kullanımı çok sert Bakanlık talimatlarıyla kontrol edilir. Ama eğer sen ayağını denk almazsan, bir bakarsın elim kayıvermiş hem de tam akşamları içtiğin balkabağı suyunun üstünde. İşte o zaman, Potter… işte o zaman benim odama girip girmediğini anlarız.

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

Bu sahnede Harry’nin kendi odasından Galsamotu ve Kanguru derisi çaldığını düşünüyordu Profesör Snape. Ayrıca Çok Özlü İksir malzemeleri de kayıptı.

Aynı okul yılında serumumuz Deli-Göz Moody‘nin yerine Çok Özlü İksir kullanarak geçtiği öğrenilen Barty Crouch Jr. üzerinde de kullanılıyor.

Bartycrouchjr2 e1472777120894

Bundan bir sene sonra, (varlığı şüpheli) arkadaşlarıyla yaptıkları aylık Sickle günlerinden sıkıldığı zamanlarda en nefret edilen kişi olmak için çabalayan Dolores Umbridge, Harry üzerinde bu serumu kullanmak istemiş fakat Severus Snape elinde hiç iksir kalmadığını söylemiştir. Tam Cruciatus kullanarak kendini en nefret edilenden, efsane nefret edilen mertebesine yükseltecekti ki Hermione araya girdi.

dolores-wants-to-use-v

Bu iksirin neden asıl gerekli anlarda kullanılmadığını sorgulayabilirsiniz. Mesela Harry Potter’ın asılsız yere suçlandığı zamanda yahut biraz daha bariz olanı Sirius Black‘in durumunda. Sirius konusundaki şahsî kanaatim olayın fazlasıyla büyük olmasıyla suçlanacak bir günah keçisinin zaten aranmasıydı. Sonrasında bir de Peter Pettigrew‘un ve birçok Muggle’ın hayatlarını kaybetmiş olmaları olayın dramasını artırıyor ve o zaman bu tür bir hakkın böylesi bir caniye verilmesi akıllara dahi getirilmiyor. Eğer daha akla yatkın bir fikriniz yahut okuduğunuz bir teori varsa lütfen bizlere de bunu iletin.

sirius black e1472777170932

Bu kadar güçlü bir iksirin Zihnefend gibi bir büyü kadar etkili olabileceğini düşünmek mantıklı olabilir. Ancak bu iksirin Harry, Tom Riddle ile ilgili anıyı Profesör Slughorn‘dan almak istediğinde geçerliliğini yitirdiğini görüyoruz zira Dumbledore, Slughorn gibi bir yaşlı kurtun Veritaserum’a karşı bir panzehir hazırlamış olabileceğini, Zihnefend’e karşı da zihninin korunacağını söylüyordu. Bunların sonucunda Harry tarihteki en eski yöntemlerden birini kullanarak anıyı elde ediyordu. Çilingir sofrası. Tabii canım, sen Veritaserum’a karşı kapa zihnini, Zihinbend ile ört kafayı ama iki tek at ve gelsin o çok sevdiğin ama kavuşamadığın anılar. Arada bir de Riddle meselesi mi geçti noldu hiç hatırlamıyorum ki ben o akşamı. Bilirsiniz normalde pek iksir çarpmaz bizi ama işte arada Hagrid’in hoş sohbeti de olunca bazen anılara yitip gitmek normal olabiliyor. Öyle değil mi Profesör? Profesör Slughorn?

slughorn drunk

Bu iksirinin kullanıldığını bildiğimiz bir de röportaj var ortada. Hani Dumbledore ile alakalı bir kitap yazıp utanmadan yayınlayan, Animagus formunun sinsi bir yılan olması çok daha yerinde olurdu dedirten Rita hanımefendi var ya, işte o yazdığı kitapta kullandığı bilgileri alabilmek için Bathilda Bagshot üzerinde kullanmış! Yani kadının çirkefliği yetmezmiş gibi bir de yanlı haber yapabilmek için başvurduğu yöntemler şaşılası. Gerçi takdir etmek lazım istediğini alma konusunda acayip takıntılı ve sonuna kadar gidebilen bir yapısı var, ama bu kadarı da yapılır mı?!

rita skeeter e1472777226951

Evet sevgili dostlar, bu hafta sizlerle Hakikat İksiri’ni, sihirli dünyada ki adıyla Veritaserum‘u paylaştık. Yazı hakkındaki düşüncelerinizi, ilerleyen haftalarda bu satırlarda yer almasını istediğiniz iksirleri bizlerle paylaşmayı unutmayın. Mor kalpol tadında iksirinizi yudumladığınız bol güneşli hafta sonları dileriz!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir