Haftanın İksirleri: Yanıklar İçin Tedavi İksiri ve Yeniden Doğuş İksiri

iksirler

Bu hafta sizlerle aynı geçen hafta olduğu gibi iki iksir birden paylaşıyoruz. Birincisi geçen haftaki İlkel Beden İksiri’ni tamamlar nitelikte Yeniden Doğuş İksiri iken ikincisi de Yanıklar İçin Tedavi İksiri.

İlk olarak basit ama etkisine çok ihtiyaç duyulabilen bir iksiri sizlere anlatmayla başlayayım. Yanıklar İçin Tedavi İksiri kaynar su yanıkları için birebir. Çok fena oluyor o yanıklar aman diyeyim dikkatli olun siz. Hele ki bu iksirin biz Muggle’lar tarafından bilinen ilaç versiyonları yakınlarda yoksa işiniz iş. Güneş yanıklarına ne kadar iyi gelir bilinmez fakat yapımı hassas bir iksir olduğunu söyleyebilirim. Zira iksiri kaynatırken malzemelerin konulma sırasında bir yanlışlık yaptığınız takdirde yahut mesela malzemelerden biri olan kirpi dikeninin eklendiği sırada kazanın ateşte olmaması gerektiğini bilmiyorsanız yandınız. Cidden, yandınız. O kazan erimeye başlayıverir sonra da iksir yapımını kotaramayan Neville’ın üstüne yapışan o leş gibi kokuya siz de maruz kalırsınız.

voldemort-born

Yapmayı bilmeyeni yanıklara maruz bırakan fakat doğru yapılırsa da yanık tedavisinde kullanılan bu enteresan iksirimiz sonrasında malzemelerinde kara büyü yer alan ve Lord Voldemort’un yeniden doğuşuna tanık olmamıza neden olan iksire geçelim.

mezarlik

Regeneration Potion olarak geçen Yeniden Doğuş İksiri, Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Anahtar vasıtasıyla Cedric Diggory ile mezarlığa gelen Harry’nin tamamlanmasına istemeden sebep olduğu iksir. Zira geçici bedene sahip Tom Riddle’ın güçlerine kavuşabilmesi için bu iksir gerekmekte ve iksirin sadece üç malzemeye ihtiyacı var. Karanlık Lord’un hizmetkârı Kılkuyruk’un tasvirleriyle ilki;

Babanın bilmeden verilen kemiği, oğlunu yenileyeceksin!

Bu cümlenin de söylediği gibi iksirin hazır olabilmesi için iksiri kullanacak kişinin babasının kemikleri gerekmekte. Ama tabi ki bu kemiklerin de belli bir şarta göre alınması gerekiyor, babanın kemik iliğini verdiğini bilmemesi lazım anlayacağınız üzere. Bu kemik parçaları iksirin içine atıldıktan sonra iksir parlak, zehir gibi bir maviye dönüşür.

Bir sonraki malzeme Harry’nin de midesini kaldıran, eksildikçe içindeki musibet artan Kılkuyruk’un, kendi tanımlamasıyla “sadık hizmetkârın” bir parçası:

Hizmetkârın – gö-gönüllü olarak verilen –eti- Efendini – dirilteceksin.

Filmde de gördüğümüz üzere bu ‘et’ Kılkuyruk’un kesik parmağının olduğu elinden başka bir şey değil. Bu, iksirin yapıldığı kazana atıldıktan sonra iksirin rengi alev gibi kırmızı bir hale bürünür.

Son malzeme de Harry’nin oraya getiriliş nedenlerinden biridir aslında. Zira iksir, tamamlanması için düşmanının kanına ihtiyaç duyar:

Düşmanın… zorla alınmış… ka-kanı…hasmını hayata döndüreceksin.

Farenin de belirttiği gibi iksir Harry’den alınan kan ile tamamlanır. Sıvı böylece göz kamaştırıcı bir beyaza bürünür. İksir kaynamaya devam ettikçe etrafa parlak renkler saçmaya devam eder. Ve daha sonra… Sonrasını Harry’nin gözünden anlatalım:

Sonra birden kıvılcımlar dindi. Onun yerine kazandan kalın, beyaz bir buhar dalgası yükselip Harry’nin önündeki her şeyi sildi. Ne Kılkuyruk’u, ne Cedric’i görebiliyordu, havadaki buhardan başka hiçbir şeyi göremiyordu… Ters gitti, diye düşündü…boğuldu…lütfen…lütfen ölmüş olsun.

Ama sonra, buz gibi bir dehşetle, önündeki sisin arasından, uzun boylu ve iskelet gibi sıska bir adamın karanlık siluetinin kazanın içinden yavaşça yükseldiğini gördü.

İşte uzun süren sessizlik sonrası Karanlık Lord bu şekilde hayata dönmüştü. Harry’nin kanının Hogwarts Savaşı sırasında Harry’yi Avada Kedavra lanetinden kurtaran şey olduğu düşünülür. Voldemort’un Lily Potter’ın Harry’yi koruması bu sayede devam etmiştir.

Bu haftalık iksir sayfalarımızdan bu kadar. İlerleyen haftalarda hangi iksirleri okumak istediğiniz ile ilgili bizleri aydınlatmanızı isteyip, mutlu hafta sonları geçirmenizi dilerim.

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir