Hak Etmediği Kadar Arkada Kalmış Bir Kahraman: Ginny Weasley

Harry Potter and the Half-Blood Prince

Çoğumuz Ginny Weasley‘yi severiz. Fakat nedenini bilmediğimiz bir şekilde, kendisi diğer başat karakterlere göre biraz daha arka planda kalmış gibi. MuggleNet bu konu hakkında bir değerlendirme yazmış ve Ginny’ye hak ettiği itibarı kazandırmaya çalıştırmış. Gelin biz de bu yolda, sevgili Ginny’nin yanında olalım!

Harry Potter serisinde, Ginny Weasley’nin en çok bahsedilen 15. karakter olduğunu biliyor muydunuz? Tam  771 defa. Buna rağmen, en çok unutulan karakter de Ginny gibi. Herkes onu “Ron’un küçük kardeşi“, “Harry’nin eşi“, “Neville’in ilk flörtü” olarak hatırlasa da, tek başına olduğu zamanlarda yaptığı Yarasa Umacı Büyüleri ya da bilgeliği ile pek hatırlanmayı başaramıyor. Öte yandan, Harry’nin Voldemort ile olan sıkıntılı zamanlarında, Harry’yi anlayabilen tek karakter yine Ginny Weasley aslında.

Yukarıda söylenenler kitaplardaki Ginny Weasley. Filmlerde oynadığı sahnelerin azaltıldığı göz önüne alınırsa, Ginny’nin Quidditch sahnelere dahil olması hepimizi şaşırtmıştı.  Hatta bazı mecralarda Ginny’den “Sırlar Odası’nda ortaya çıkan kız” olarak da bahsedilmişti.

Potter sonrası dünyada ise, Ginny yok olmuş gibi. Serinin kahramanlarının bibloları arasında bile Ginny Weasley pek yok. Çoğunluğu Ron, Hermione ve Harry’den oluşuyor. Dükkanlarda, Neville’i, Luna’yı, Draco’yu hatta hatta Fred ve George’u bulmak bile mümkün, ancak Ginny yok.

ginny weasley

Bir keresinde J.K. Rowling, “Benim için çok özel olan bu gruba büyük yedili diyorum, Dan, Rupert, Emma, Matt, Evanna, Bonnie ve Tom. Onları ne kadar sevdiğimi bilemezler,” demişti. Rowling’in büyük yedilisi nasıl olur da içlerinden birini gözden kaçırır?

Sırlar Odası’nın resimli özel baskısı 4 Ekim’de Avrupa’da yayınlanmıştı ve bilin bakalım tek bir çizimde bile olmayan kimdi? Doğru, Ginny Weasley. Sırlar Odası için hayati bir öneme sahip Ginny Weasley nasıl olur da çizimlerde bile olmaz?

Amerika’da Universal Orlando ve Universal Hollywood stüdyolarında, Harry Potter ve Yasak Yolculuk konulu parkta Ginny’ye ayrılan kısım o kadar kısaydı ki, göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. Diğer taraftan, film afişlerinde meşhur üçlümüz ile Neville ve Draco bile varken, tek bir posterde Ginny yok.

Harry Potter sevenlerinin oluşturduğu, alım satan yapan sitelerde, Cafepress, Etsy, Redbubble gibi, Ginny’nin asasını satın almak mümkün ancak bu asa ile beraber herhangi bir Ölüm Yiyen’in asasını da alıyorsunuz. Bu mecrada bile Ginny’ye tanınmış bir ayrıcalık yok.

12 yaşında Lord Voldemort tarafından ele geçirilen bir karakter Ginny Weasley. Ayrıca, Sihir Bakanlığı‘ndaki savaşa katılmış ve ayak bileğini kırmıştı. Hatırlayalım, Harry, Umbridge’in yanında ceza çekerken; Ginny Gryffindor arayıcısı olarak maça çıkmış ve o zamanki erkek arkadaşı Michael Corner’a karşı maçı kazanmıştı. Harry, hortkulukların peşine düşerken, onu gidişine bağıra çağıra da olsa izin vermişti. Bellatrix Lestrange tarafından yapılan lanetle az kalsın Hogwarts Savaşı’nda ölüyordu.

ginny-as-a-character-loses-her-intellect-and-gregariousness-in-the-movies

Bu kadar güçlü ve önemli bir karakterken, diğerleri ile karşılaştırıldığına neden dışlanmış hissi uyandırıyor?

Hayatımızda Ginny Weasley’ye daha fazla yer açmamız gerektiğini düşünen MuggleNet sitesi, üyelerinden Ginny hakkında düşüncelerini dile getirmelerini istemiş. İşte o yorumlar:

“Harry ile olan aşkının filmlerde biraz sulandırıldığını ( Ron’un komik olma çabası gibi) ve genç kızların onu anlama ve empati yeteneklerinin azaltıldığını düşünüyorum. Ayrıca, Ginny ürünlerinin satılması da biraz zor, sadece kitapların gerçek hayranları ilgi gösterecektir. ( Fakat, Luna, filmlere harika yansıtılmıştı, Ginny’e biraz haksızlık oldu gibi. ) Ürün pazarlama konusuna gelince, filmlerde ön plana çıkarılan karakterler, tüm Harry Potter satışlarını etkilediği için, daha fazla satılıyor.” – Tabitha

Bu kadar güçlü bir kadın karakterin bu derece dışlanması gerçekten sinir bozucu. Kitaplardaki Ginny, demir gibi iradesi ile tam bir rol modeli idi. Genç kızların bu durumu atlıyor olması da çok üzücü. Bu seri sadece Hermione’den oluşmuyor. Başka güçlü kadınlar da var.” – Stephanie

Bu durum beni gerçekten sinirlendiriyor. Ginny kitaplarda harikaydı ve benim açık ara favorimdi. Mükemmel, zarif, biraz erkek kılıklı ancak istediği zaman tam bir leydiye dönüşüyordu. Güçlüydü, bağımsızdı ve serseri bir tarafı da vardı. Her zaman olmak istediğim biri gibiydi.” – Ameythist

Sizler de Ginny Weasley‘nin diğer önde gelen karakterlere göre daha arka planda kaldığınızı düşünenlerden misiniz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

ginny weasley

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İşte Bizlere Gerçek Ginny Weasley’yi Gösteren O Sahne!

Harry ve Ginny Arasında Geçen 8 İnanılmaz Tatlı An

Site Yorumları
21 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir