Harry Potter Kitaplarından Sonra Luna Lovegood’a Ne Oldu?

luna lovegood patronus

Luna’yı alışık olmadığımız, biraz da deli hareketleriyle tanıyoruz. Fakat bu değişik karakter seviliyor ve Harry’ye zor zamanlarında yardım ediyordu. Fakat Harry Potter ve arkadaşlarının hikâyesi sona erdiğinde, Luna Lovegood karakterine ne oldu? Nasıl bir yaşam sürdü ve hayatına nasıl devam etti?

Luna’nın Harry Potter kitaplarından sonraki yaşamını sizler için Türkçeye çeviriyoruz.

Harry Potter maceralarından sonra Luna Lovegood’a neler oldu? Aktris Evanna Lynch, beşinci kitap olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda bu karaktere yaşam vermişti. Harry Potter sona erdiği zaman, J.K. Rowling Luna’nın kaderi hakkında birkaç şey açıklamıştı.

Harry Potter serisinin ortalarına doğru ancak ortaya çıkabilen bir karakter olmasına rağmen, Luna değişik tavırlarıyla anında hayranlara sahip oldu. Eksantrik davranışları yüzünden Hogwarts’taki sınıf arkadaşları tarafından sık sık dalga geçilen biriydi. Fakat yine de onu kendisi gibi olmaktan vazgeçirebilecek hiçbir şey olmadı. Luna ayrıca Harry, Lord Voldemort’un döndüğü konusunda etrafındakileri uyarmaya başladığında ona destek çıkan ilk kişilerden biriydi.

Luna’nın Harry ile olan arkadaşlığı Hogwarts yıllarının kalan kısmını büyük ölçüde etkilemişti. Harry, Ron ve Hermione tarafından gizlice kurulan, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma konusunda düzgün eğitimler verilen Dumbledore’un Ordusu’na davet edilmişti. Luna grubun en göze çarpan üyelerinden biri olmuştu ve Ölüm Yiyenlere karşı birçok savaşta yer aldı. Sonraki zamanlarda kaçırıldı ve Dobby ile arkadaşları onu kurtarmadan önce Malfoy Malikanesi’nde tutsak kaldı. Hogwarts Savaşı’na gözünü kırpmadan girdi. Ölüm Yiyenlerle savaşırkan çok cesurdu, özellikle Hermione ve Ginny ile birlikte Bellatrix Lestrange’ı alt etti.

testral harry luna

Harry Potter’ın Tanıştığı En Becerikli ve Zeki İnsanlardan Biriydi

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nı takip eden yıllarda Luna ünlü bir büyüzoolog oldu. Dünyayı dolaşarak garip yeni yaratıkları bulma umuduyla her yeri gezdi. Birçok büyülü canavarı keşfetti fakat babasıyla birlikte yıllarını harcadığı Buruşuk Boynuzlu Hırgür’ü bulmayı başaramadı. Sonrasında ise iş arkadaşı bir Büyüzoolog ile evlendi. Bu büyüzoolog, Newt Scamander’ın torunu olan Rolf Scamander idi. Düğünlerinde Luna gökkuşaklarıyla bezenmiş bir elbise giydi ve tek boynuzlu at boynuzlarıyla süslenmiş bir taç taktı. Luna ve Rolf ikiz erkek çocuklara sahip oldu, Loran ve Lysander.

Luna yetişkinlik zamanlarında, arkadaşları Harry, Ron ve Hermione ile yakın kaldı. Harry’nin kızının adını Lily Luna Potter koymasına bakılacak olursa, Harry üzerinde etkisi büyük olmuştu. İkinci ismi “sevgili arkadaşı” Luna Lovegood namına konulmuştu. İkinci Büyücülük Savaşı’ndaki desteği ve cesareti, Harry için çok büyük anlam taşıyordu. Ayrıca Harry’nin tanıştığı en becerikli ve zeki insanlardan biri Luna’ydı.

Harry Potter Luna Lovegood

Rowling’e göre, Luna ve Rolf 2014 Quidditch Dünya Kupası’na katılmış. Dumbledore’un Ordusu’na mensup birçok diğer üye de bu kupaya katılmış ve VIP bölmelerinde onurlandırılmışlar. Luna’nın özünü kaybetmediğini duymaktan memnun olduk. Çünkü Kupa sırasında Luna, on altı takımın bayraklarıyla donatılmış bir elbise giymiş. Fakat maalesef kocasının önerisiyle, nam salmış olan özel etkinlik şapkalarından birini giymemiş.

Sizler Luna hakkında neler düşünüyorsunuz? 19 yıl sonra Luna nerede olabilirdi? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Harry Potter Kitaplarından Sonra Neville Longbottom’a Ne Oldu?

* Harry Potter Kitaplarından Öğrendiğimiz 8 Önemli Ders

Forumdan Cevaplar!