Harry Potter Olmak: Hayatınızdaki Dursleyleri Geride Bırakın

harry potter felsefe tasi dursleyler

Fantastik Canavarlar danışmanlık hizmetlerine hoş geldiniz! Bu yazımız da tıpkı Hermione Olmak isimli yazımız gibi diğerlerinden biraz farklı olacak çünkü her ne kadar sevdiğimiz ve yer yer örnek aldığımız Harry Potter karakterlerinden yola çıkacak olsak da bu yazının asıl konusu sizsiniz. Mugglenet yazarlarından Nicole‘un kaleme aldığı ve sizler için çevirdiğimiz bu makalede, Harry’nin izinden giderek kendi Dursleylerinizle yüzleşip onları hayatınızdan çıkararak, Ron’lara ve Hermione’lere yer açma sanatının inceliklerine göz atacağız.

Hepimizin farkında olduğu gibi farklılıktan nefret eden ve hayal gücünden yoksun Dursley üçlüsü Harry Potter Serisi‘nin dibine kadar muggle olan karakterleriydi. Onları hakiki mugglelar yapan ve sihirden bu derece uzaklaştıran en önemli özellikleri ise başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü dünyalarının merkezine koyarak gerçekte kim olduklarını görememeleriydi. Eğer gerçekten de Harry’e, Hermione’a Ron’a ya da özellikle Luna’ya dönüşmek istiyorsak hakiki mugglelarda bulunan bu davranışlara sırt çevirip, kimliğinden ve kendi gerçeklerinden utanmayan uyumsuzlar olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Fakat öncelikle bunu yapabilecek gücü bize sağlayacak olanlara, yani çevremizde bulundurduğumuz insanlara bir göz atmalıyız.

Harry Potter Filmleri Yeniden Çekiliyor

Kişisel gelişim konusunda çığır açan düşünürlerden olan Jim Rohn‘un bu konuda bizlere bir öğüdü var:

Sizler birlikte en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız.

Yani arkadaşlıklarımız kişiliğimiz üzerinde tartışmasız bir etkiye sahip.

Yeniden Harry‘nin durumunu ele alırsak, o da bir büyücü olmaya giden yolun hakiki Muggleları ardında bırakıp Hogwarts’a gitmekten geçtiğini biliyordu. İçindeki uyumsuzu besleyebileceği bir yere gitmeliydi. Dursleylerle bağını tamamen koparamadı – ki fırsatını bulsaydı hiç şüphesiz bunu yapardı- fakat zamanının çoğunu dostlarıyla geçirerek olmak istediği kişiye adım adım yaklaştı. Aslında düşündüğümüzde aynı şey Hermione için de geçerliydi. Ailesini seviyordu fakat sonuçta onlar da -Dursleyler kadar korkunç olmasalar da – sihirden uzak hakiki Mugglelardı. Hermione de gerçek bir cadı olabilmek için yapması gerekeni yaptı ve gerçek cadıları bulabileceği bir yere gitti.

Ron ve Luna uyumsuz ailelerde doğmuş uyumsuz karakterler olmalarına rağmen hala yapmaları gereken pek çok seçim vardı. İçinizdeki uyumsuzu kucaklarken bir konuda daha dikkatli olmalı, aşırıdan kaçınmalısınız. Çünkü uyumsuzun da iyisi ve kötüsü olabiliyor. Ölüm Yiyenler‘e karşılık Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nı koyarak bu ayrımı açıklayabiliriz. Yani, uyumsuzluğun ne tarafında yer aldığınıza dikkat edin.

Harry Potter Hogwarts Mektupları Testi

Yeterli açıklamaları yaptığımıza göre artık sizin de kendiniz için bir şeyler yapma vaktiniz geldi. Gelin ufak bir görevi tamamlayarak hangi tür arkadaşların sizi şekillendirdiğine bir göz atalım.

Jim Rohn‘un da bahsettiği gibi birlikte en çok vakit geçirdiğiniz 5 kişiyi düşünün ve onları bir kağıda alt alta yazın. Sonra da bu kişilerin genel hallerini, tavırlarını ve size hissettirdiklerini düşünerek isimlerinin yanlarına Muggle için M ve Uyumsuz için U yazmaya başlayın.

Unutmayın Mugglelar her zaman bundan mutlu olmasalar da bulundukları ortama çaresizce uyum sağlamaya çalışanlardır. Farklı olmaya çalışan ve toplumsal normlara ters davranan herkese burun kıvırırlar. Kulağımıza sürekli uyumlu olmamızı ve onları utandırmamamızı fısıldayan olumsuz seslerdir. Hayallerinizi çekinmeden eleştirir ve ezerler. Bize sürekli yetersiz hissettirirler. İşte bu insanlar sizin hayatınızdaki gerçek Dursleyler.

Buna karşılık uyumsuzlar bizi farklı yapan özelliklerimizle beraber severler. Anormal olarak etiketlenmekten korkmazlar. Onlara kolay olanı değil de doğru olan yolu seçtikleri için güveniriz. Umbredge’in tehditleri altında bile Dumbledore’un Ordusu’na katılmaktan ( ya da Ölüm Yiyenlerin estirdiği teröre rağmen Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na katılmaktan) çekinmeyeceğini düşündükleriniz gerçek uyumsuzlardır.

Dursley Harry Potter Yemek

Aslında siz de muhtemelen kimin hangi kategoride olduğunu az çok hissediyorsunuzdur. Fakat bunu kağıt üstünde görmek işinizi kolaylaştıracaktır. Sonuçları değerlendirdikten sonra Muggleların sayıca fazla olduğunu görüyor ve bir uyumsuz olmak istiyorsanız, o insanlar yaşama sevincinizi tüketmeden önce bir şeyler yapsanız iyi olur. Onları tamamen hayatınızdan çıkarmak belki biraz fazla radikal bir değişim olacaktır ama onlara ayırdığınız zamanı yeniden gözden geçirmekle işe başlayabilirsiniz.

Kim olduğunuzu belirleyecek olan insanları seçmek sizin elinizde. Neden Harry olabilecekken Dudley olmayı seçesiniz ki?

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir