Hermione Granger Olmak: Cesur ve Zeki

Wands WB F2 HermionesWand Still 100615 Land

Üçlünün akıl hocası, gözü pek bir leydi. Gryffindor tarihine ismini altını harflerle yazmış bir öğrenci: Hermione Granger. Mugglenet editörlerinden Nicole’un, Hermione yardımı ile hepimize mesajlar veren yazısına gelin birlikte bakalım.

 “Bu gerçek bir büyü mü sence?” dedi kız. “Pek işe yaramadı, öyle değil mi? Ben, alıştırma olsun diye, birkaç basit büyü denedim, hepsinden de sonuç aldım. Ailemde kimsenin büyüyle ilgisi yok, bana mektup geldiğinde hepimiz şaşırdık, ama çok sevindim, ne de olsa en iyi büyücülük okulu bu, öyle diyorlar – ders kitaplarını şimdiden ezberledim, sanırım bu kadarı yeterli -sahi, benim adım Hermione Granger, siz kimsiniz?”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

İşte sevdiğimiz Hermione. Kararlı, harika ve baskın. Fakat tüm bunların altında tereddütsüz bir cesaret yatıyor.

“… Umarım Gryffindor’da olurum, en iyisi orasıymış..”

–Harry Potter ve Felsefe Taşı

Yıllar sonra Hermione, Seçmen Şapka’nın onu Ravenclaw’a göndermeyi düşündüğünü söylüyordu ancak Hermione, Hogwarts Ekspresi’ne adım attığı andan itibaren Gryffindor’da olmayı kafasına koymuştu. Cesur ve Zeki bir Gryffindor olacaktı. Hermione Granger sahip olduğu bilgi ile karşısına çıkabilecek tüm Ravenclaw’ları alt edebilir (nasıl olsa sınıf birincisi) ve tarihteki en cesur Gryffindor’lardan biri. Ölüm Yadigarları sırasında ailesinin güvenliği sağlayıp sonuna kadar Harry ile birlikte yola devam etmişti hatta aşkı için bile bu yoldan geri dönmemişti. Sadakatinin bir sınırı olmadığını, Zümrüdüanka Yoldaşlığı sırasında Harry ile Bakanlık’a gittiğinde kanıtlamıştı. Kim birazcık onun gibi olmak istemez ki?

hermione granger fc ust

Hermione bizlere tek bir kalıba uymak zorunda olmadığımızı gösteriyor. Sınıfın ineği, sporcusu, hanım hanımcık kızı ya da sadece beceriksizi, kısaca taşıdığımız etiketlerden sadece biri olmak zorunda değiliz. Bütün hepsi olabiliriz ya da hiç biri olmayabiliriz. Kendi etiketimizi kendimiz seçebiliriz – isminizin telaffuzu ile tanımlanan bir karakter.

Yol Haritanız:  İsminizi temiz bir kağıdın en üstüne yazın. Altını çizin. İsminizin altına adınızın sözlükteki hangi manaya gelmesini istediğinizi yazın.  Bundan iki yüz yıl sonraki büyücüler baktığı zaman, sizin hakkınızda ne okumalılar? Yetenekleriniz nelerdir? Onları nasıl kullanırsınız? Sizi en iyi hangi sıfatlar tanımlar? Sadık? Cesur? Gayretli? Güvenilir? Kibar? Kurnaz? Kitap Kurdu? Azimli? Hayalperest? Yaratıcı? Dost Canlısı?

WB F6 HermioneCriesOnHarrysShoulder HP6D 08748r
Harry Potter ve Melez Prens

Sayfanızı doldurun. Kendinizi sadece bir tanım ya da etiket ile sınırlandırmayın. Yaratıcı olun. Daha sonra bu kağıdı görebileceğiniz bir yere – size kim olmak istediğinizi hatırlatmaya yardım olacak bir yere asın. Son olarak, yazdığınız kişi olun. Eğer bu bazı alışkanlıklarınızı ya da arkadaşlıklarınızı değiştirmek anlamına geliyorsa, yapın. Olmak istediğiniz kişi olmak için hiçbir şeyin sizi durdurmasına izin vermeyin!

Güzel bir tavsiye değil mi? Hedefini çok önceden belirleyen ve olmak istediği yer doğrultusunda kendini her anlamda hazırlayan Hermione bize günlük hayatımız için bir yol göstermiyor mu? Siz ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir Yan Karakterden Çok Daha Fazlası: Hermione Granger

* Hermione Granger Hakkında Az Bilinen 8 Gerçek

* Siyahi Hermione Tartışmalarına Son Nokta: “Hermione Granger Olmak”

* Hermione Granger’ın 6 Kitap Sonra Gelen Efsane Cevabı

8 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir