Harry Potter ve Ateş Kadehi Uyarlamasında Kitapla Doğrudan Çelişen O Sahne

ron-padma

Harry Potter filmlerinde, kitaplarla uyuşmayan, eksik ya da hiç anlatılmamış pek çok olay var. Fakat doğrudan kitaptaki bir bilgiyle ÇELİŞMEK gerçekten de ağır bir suç. Beyond Hogwarts sitesindeki bu yazıyı sizler için çevirdik!

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde, Harry ilk görevinden başarıyla çıktıktan ve hâlâ Noel Balosu için bir partner bulamadıktan sonra Gryffinfor ortak salonda bir sahneye tanıklık ediyoruz: Ron’un Fitil’i… ah, özür dilerim, Fleur Delacour’ı baloya davet ettikten sonraki yaşadığı şokla başlıyor bu sahne.

Harry hâlâ bir partner bulamamaktan yakınırken Patil kız kardeşler yanlarından geçer ve uyum içinde, “Merhaba, Harry!” derler ve Harry’nin aklına Parvati’yi davet etme ve Padma’nın da Ron’la gitmesi için sorma fikri gelir.

padma-parvati-patil

Ama bir dakika! Padma Patil’in Gryffindor ortak salonununda ne işi var?!

Bildiğimiz gibi genelde kardeşler aynı binada olurken Parvati Patil Gryffindor’da, kardeşi Padma Ravenclaw’dadır (sonrasında Ravenclaw sınıf başkanı olur kendisi). Yani Gryffindor ortak salonunda olmaması gerek!

Daha büyük kitaplara geçiş yaptıkça film yapımcılarının bazı şeyleri olaya dahil etmek, bazılarını harmanlamak diğerlerini de tamamen çıkarmak zorunda olduklarını öğreniyoruz. Ama bugüne kadar filmdeki bir kesitin kitaptaki bir gerçekle çeliştiği olmamıştı.

Bu önemli bir konu. Filmler ayrı bir şey ama kitaplarla çelişmezler. Yani kitapları seviyorsanız gidip filmi izler ve bunun keyfine varırsınız filmde olmayan kitaptan kısımları da okuduklarınızla doldurursunuz. Kitabı okumuşsanız bunu sekiz saatlik bir film gibi hayal edebilirsiniz.

Kitaplardaki gerçeklikle doğrudan çelişkili bir unsuru barındıran bir Harrry Potter filminden ilk örnek karşımızda. Kitaplarda Parvati ve Padma farklı binalarda, filmlerde ise ikisi de Gryffindor’dalar.

Eğer kız kardeşlerin farklı binalarda olduğunu düşünmeye alışıksanız bu izlemeyi zor hale getiriyor. Ve geri kalan boşluklar kafanızda canlanırken filmi kitapla özdeşleştirmek neredeyse imkansızlaşıyor.

Hiçbir kitapta öğrencilerin kendi binalarından başka bir ortak salonda bulunmalarına izin verildiğine dair örnek yok. Harry ve Ron Çoközlü iksir kullanıp iki Slytherinli’nin kimliğine bürünerek Slytherin ortak salonuna girebildi. Farklı binalardan arkadaşlar Ginny’nin D.O. üyesi arkadaşı Luna’yla yaptığı gibi ya Büyük Salon’da görüşürler ya da şatonun dışında buluşurlar.

O yüzden filmde bu konuya gelecek olursak hayranlarımızın gerçekdışı unsurları kabul etmeleri hiç de hoş olmayacak bir şekilde sekteye uğramıştır.

tumblr mm4sa5jw1p1s516d0o1 500

Ancak bu konu yedinci kitapla ilgili ilginç bir noktaya parmak basıyor. J.K. Rowling‘in film senaryolarındaki değişiklikleri onayladığını bildiğimize göre bunun anlamı J.K. bu değişikliği gördü ve bunun önemli olmadığını, Patil ikizlerinin binalarının hikâyede bir farklılık yaratmadığını söyledi demektir. Yani ikizlerin farklı Hogwarts binalarında olması yedinci kitap için bir önem teşkil etmiyor.

Bunun film yapımcılarının iki kız kardeşi aynı binada yaparak ikisinin de oradan geçerlerken tatlı bir şekilde, “Merhaba, Harry!” demelerini kolaylaştırmak için yapılmış lojistik bir karar olduğu aşikar. Yine de yanlış! Padma bir Gryffindor değil, o yüzden de onların ortak salonun da olmamalı!

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? Yapımcıların kitaplardaki bazı gerçekleri böyle kolaylıklara kaçabilmek için değiştirip durmaları sizin de canınızı sıkıyor mu? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
9 Yorum