Harry Potter ve Kral Arthur’un Büyülü Dünyaları Arasında Dikkat Çeken 11 Benzerlik

Kral Arthur‘un efsanevi hikâyesini hepiniz biliyorsunuzdur. Peki bu iki büyülü dünya arasındaki bazı benzerliklere birlikte göz atmaya ne dersiniz? Pendragonlar ve Potterlar… MuggleNet’in hazırladığı bu şaşırtıcı listeye hep birlikte göz atalım!

1- İkisi de bilge bir büyücü tarafından eğitildiler. (Dumbledore ve Merlin) 
2- İkisi de çok küçük yaşta itibaren koruyucu aileler tarafından büyütüldüler. (Harry Dursleyler ile, Arthur ise Sör Ector ve ailesiyle) 

3- Bir kız bir erkek iki yakın arkadaşları oldu. Bu arkadaşların arasında romantik bir ilişki vardı. (Ron ve Hermione; Sör Lancelot ve Guinevere) 
4- İkisi de kaderlerini engellemeye yönelik hayati tehlikeler atlattılar.

5- Yerinden çıkarması mümkün olmayan kılıçları çektiler. (Godric Gryffindor’un Kılıcı ve Excalibur)
6- Her iki yapımda da Richard Harris oynadı. (Harry Potter’da Dumbledore’u, Camelot’ta [1967] Kral Arthur’u) 


7- Kendilerini bekleyen çok özel bir kaderden habersiz, sıradan biri gibi büyüdüler. (Harry 11 yaşına kadar büyücü olduğundan habersizdi, Arthur ise kılıcı taştan çekene kadar tahtın varisi olduğunu bilmiyordu.)
8- Kaderleri hakkındaki gerçekleri öğrendikten sonra ikisi de sıkı bir eğitimden geçti. (Harry yıllarca okulda büyüler konusunda ustalaşmaya çalıştı, Arthur ise şövalyelik için eğitildi ve akademik eğitimden geçti.)

9- Her ikisinin hikayesi de bazı sihirli özel objeler içeriyordu. (Ateş Kadehi, Kutsal Kase vb.)
10- Her ikisi de soyları hakkında ön yargılarla karşılaştılar. (Harry bulanık olmakla, Arthur ise soylu olmadığı gerekçesiyle.)


11- İkisinin de uzaktayken özlemini çektikleri bir mekân vardı. (Harry yazları Dursleylerin evindeyken Hogwarts’ı, Arthur ise görevlere gittiğinde Camelot’u özlüyordu.)

Peki siz bu benzerlikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin de fark ettiğiniz başka ortak noktalar var mı? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!