Hermione Granger Hakkında Az Bilinen 8 Gerçek

hermione_snape

Altın Üçlü’nün en zekisi, belki de Harry ne yapacağını bilemezken her defasında ona yol gösteren insan: Hermione Granger. Hepimiz onun hakkında her şeyi bildiğimizi düşünüyoruz. Fakat kendisi göründüğünden daha karmaşık bir karakter. Bayan Granger hakkında belki de bilmediğiniz birkaç şey, dahası ilk okuyuşunuzda belki de kaçırdığınız birkaç detay sizlerle.

Siz de çekilmez bir çok bilmiş olabilirsiniz!

1. İsmi Yunan Mitolojisine Dayanıyor

‘Hermione’ kelimesi, ‘Hermes’ kelimesinin dişi hali. Hermes, keskin zekası ve dünyalar arası geçişler yapabilmesiyle tanınan elçi tanrıdır. Uygun bir şekilde, Hermione Muggle ve büyücü dünyası arasında geçişler yapıyor, bilgi ulaştırıyor (gerçekten, kimse Hogwarts: Bir Tarih okumadı mı?) ve çok keskin bir zekaya sahip.

2. Ve Bazı Okuyucular İçin Biraz Aldatıcı

Hermione ismini kitaplar ilk çıktığında nasıl okuyacağınızı şaşırdınız mı? Yalnız değilsiniz. 1999 yılında yapılan bir röportajda, J.K. Rowling çok sayıda insanın nasıl telaffuz edileceğini kendisine sorduğunu söylemiştir. Sonunda, Ateş Kadehi’nde, Hermione ismini Viktor Krum’a öğretirken (ve evlerinde oturan bizlere de), isminin telaffuzunu keskin bir şekilde açıklığa kavuşturmuştur. Ve hayır, ‘Hermovnninny’ diye söylenmiyor.

krum_and_hermione

3. Neredeyse Bir Kız Kardeşi Olacaktı

Harry ve Ron ilk kez Hogwarts Ekspresi’nde Hermione ile tanıştığında, onlara şunu söylemişti: ‘Ailemde kimsede büyü mevcut değil’. Tüm ailesini kastetmiş olabilir, Hermione’nin sadece ‘Ebeveynlerimde büyü mevcut değil’ dememesinin bir sebebi olabilir. 2004 yılında BBC’nin Dünya Kitap Günü’nde J.K. Rowling ile yaptığı bir röportaj şunu açığa çıkardı:

“Daima Hermione’nin genç bir kız kardeşi olmasını planlamıştım. Maalesef hiçbir zaman görünmemişti ve şimdiyse bir şekilde çok geç olmuş hissine kapılıyorum.”

Lanet.

hermionegranger_owl

4. Her Şeyde Mükemmel Değildi!

Hermione çağının en parlak cadısı olabilir, fakat bir ya da iki şeyi hiçbir zaman doğru dürüst yapamadı. Örneğin, Harry’nin tersine, bir Patronus Büyüsü yaparken biraz zorlanmıştı. Sık sık büyücü satrancında kaybederdi (ki Harry ve Ron ‘onun için çok iyi’ olduğunu söylese de) ve evcini moda çizgisi göze alınmazsa çok da iyi bir örgücü sayılmazdı. Ah, ve ilk uçuş dersi çok da düzgün gitmemişti:

Hermione Granger’ınki yerde hafifçe yuvarlandı ve Neville’inki oynamadı bile. Belki de süpürgeler, atlar gibi, korktuğunu hissedebilir diye düşündü Harry.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Profesör Trelawney’nin sınıfındaki kısa-süreli büyüyü unutmayalım. Ron ‘sonunda bir konuda beceriksiz’ olduğunu söylediğinde Hermione’nin sinirine dokunmuştu. Fakat ilk kitaba geri döndüğümüzde, Kehanet hakkında daima şüpheci olduğu aşikar.

Her neyse, atadamların haklı olduğunu kim söylüyor? Bana fal gibi geldi, ve Profesör McGonagall bunun büyünün hiç de kesin olmayan bir dalı olduğunu söyledi.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

trelawney_hermione

5. En Büyük Korkusu Muhtemelen Başarısızlık

’Keşke Böcürtle karşılaşabilseydim – Senin için neye dönüşürdü?’ dedi Ron, kıs kıs gülerek. ‘On üzerinden dokuz almış bir ödev parçası mı?’

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Ron şaka yapıyordu (sıklıkla yaptığı gibi) fakat gerçeğe çok yakındı. Hermione’nin çok sıkı çalışmasının bir sebebi de bir şeylerin kötü gitmesinden çok korkması ve insanları yarı yolda bırakmasıydı – yüksek başarı sahibi insanlarda ortak görülen bir özellik.

Hermione her şeyi mükemmel bir şekilde yaptı, içinde bir Böcürt olan dolaba gelene kadar. İçinde geçirdiği bir dakikadan sonra, yine patlamıştı, haykırıyordu.

’Hermione’ dedi Lupin, ürkmüştü. ‘Sorun nedir?’

‘P-P-Profesör McGonagall’ dedi Hermione nefesi kesilerek. Dolabı işaret ediyordu. ‘O-o her şeyde başarısız olduğumu söyledi!’

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

bocurt

6. İksir Sınıfında Bir Şey Yüzünü Kızarttı

Amortentia İksiri sırasında Hermione’nin isimlendirmediği üçüncü bir koku aldığını fark etmiş olabilirsiniz:

’Dünyanın en güçlü aşk iksiri!’ dedi Hermione. ‘Doğru! Onu tanıdın, sanıyorum ki, ayırt edici sedef pırıltısı sayesinde?’ ‘Ve buhar karakteristik olarak sarmal şeklinde yükseliyor,’ dedi Hermione heyecanla, ‘ve hepimiz için farklı kokması gerekiyor, ilgimizi ne çekiyorsa, ve ben yeni kesilmiş çimen ve yeni parşömen ve – ’ Hafifçe pembeye döndü ve cümlesini tamamlamadı.

Harry Potter ve Melez Prens

2007 yılında, J.K. Rowling kokuyu bizlere Ron’un saçının kokusu olarak tanıttı ve şunları dedi:

“Her insan ayırt edici bir kokuya sahiptir, değil mi? Hermione’nin sessizleşmesine şaşmamalı.”

iksir_dersi

7. Ve Patronusu da Açığa Vuruyordu

Hermione’nin Patronusu, parlak gümüşi bir su samuru, etrafında sıçrıyordu. ‘Tatlı gibiler, değil mi?’ dedi, sevecen bir şekilde bakarken.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Su samurları, biliyor olabilirsiniz, J.K. Rowling’in favori hayvanı. Fakat bir su samurunun gelincik (weasel) ailesine dahil olduğunu biliyor musunuz? Hermione’nin gelecek aile bağlarını düşünürsek mükemmel!

“Yetim kalan bu su samuruna verilecek isim için oy verdim. Favori hayvanım favori karakterlerimden birinin ismini aldı!”

8. Bakan’la Alay Etmesi Biraz İronikti

’Sihirli Yaptırım konusunda bir kariyer düşünüyor musunuz, Bayan Granger?’ diye sordu Scrimgeour. ‘Hayır düşünmüyorum’ diye sertçe cevap verdi Hermione. ‘Dünya için güzel bir şeyler yapmayı ümit ediyorum!’

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Sonunda, ikisini de yapmayı başardı. Ev cinlerini özgürleştirmek amacıyla sarf ettiği eforla, Hermione’nin Hogwarts sonrası ilk işlerinden biri olarak Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi’nde amacını ilerletmesini sağladı. Sonrasında, Scrimgeour’a söylediğinin tam tersini yaptı ve Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi’nde çalıştı ve ‘baskıcı, safkan yanlısı kuralların kaldırılmasını sağlayan ilerici bir ses haline  geldi’. (J.K Rowling, 2007 Bloomsbury internet sohbetinde.). Aslında, Hermione sihirli yasa bölümünde birkaç iş yapmıştı.

Küçük genç Hermione gün gelince ne olacağını bir bilseydi…

Sizler bu ilginç bilgilerin ne kadarını biliyordunuz? Kız kardeşe sahip olabileceği konusu bile bizi heyecanlandırdı. Belki de Lily Potter‘a benzeyen bir karakter olarak görecektik. Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
12 Yorum