Siyahi Hermione Tartışmalarına Son Nokta: “Hermione Granger Olmak”

hermione-granger-olmak

Hermione’yi siyahi bir oyuncunun –Noma Dumezweni– canlandırılmasıyla ilgili tartışmalar Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un ön gösteriminden sonra da hiç duraksamadı. Bununla ilgili birçok yazımız var ve Hermione’nin siyahi bir oyuncu tarafından oynanmasının zamanının çoktan geldiğini de size açıklamıştık. Hadi bir kere de bunu Hermione hayranı olan bir blog yazarının tatlı sözlerinden dinleyelim!

Kendi bloğunuzun olmasının en güzel yanı, herkesin uygun bulduğu şeyi hiç umursamadan kendiniz ne isterseniz onu yazmaktır. Bu blog bana çok şey ifade ediyor; bazen bir megafon, bazen bir terapi grubu, bazen de bir ayna. Bazen sadece düşüncelerimin üzerinde çalışabileceğim, yazma konusunda pratik yapabileceğim ve söylenilmesi gerekenleri söyleyebileceğim bir yer.

Bugün Harry Potter hakkında konuşacağım. Harry Potter kitaplarını sanırım benim içinde bulunduğum nesil için özel olan bir şekilde seviyorum. Biz Harry, Hermione ve Ron ile birlikte büyüdük. Benim yaşadığım yerde insanlar bir süre boyunca gözlüklerine bant yapıştırıyorlardı. Arkadaşım Ateş Kadehi kitabımın ilk basımına zarar verdiğinde hüngür hüngür ağlamıştım. Gece yarısı çıkacak olan kitaplar için sırada beklerdik. Bir yıl önce, hayalimdeki iş için Pottermore’a başvurmuştum (o işi kim aldıysa – seni sonsuza kadar kıskanacağım). Babam bana Felsefe Taşı’nı okurdu, gece başucu lambam açık bir şekilde Sırlar Odası’nı okurdum. Azkaban Tutsağı’nı okurken hayali bir Hipogrif’im vardı. Tüm gece uyumayıp Ateş Kadehi’ni okurdum. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı okurken güneş çarpmıştı. Melez Prens’i okurken inancımı yitirmedim. Ölüm Yadigarları’nı okurken uzun bir süre ağladım.

 

Yani, J.K. Rowling olmayabilirim ama kendimi tam bir Harry Potter kurdu sayıyorum. Ve bütün bu tartışmaların arasında bana, “Gerçek Hermione kim?” diye sorarsanız duraksamadan cevap verebilirim.

Gerçek Hermione benim.

hermione blog yazısı 2

Görüyor musunuz? Hermione. 

Söyleyecek çok fazla şeyi olan kabarık saçlı bir kitap kurdu. İnsanlar onu anlamadığında ağlayan ama asla şiddetle kendisi olmaktan vazgeçmeyen. Ne zaman elime bir Harry Potter kitabı alsam, Hermione elimi tutuyormuş gibi hissederdim. Sorun yok, diye fısıldardı, iyi olanlar biziz.

Tabii ki filmler çıktığında J.K. Rowling kapıma gelip “Fiona! Hermione için birini arıyorduk ve sen orada olmadığın için doğru kişiyi bulamamışız gibi hissettim!” demediği için yıkılmıştım.

Bu yıkılmamın üstesinden geldiğimde, Emma Watson’ı Hermione olarak izlerken kalbim çarpıyordu. Tabii ki Emma benden daha güzeldi ve saçları benimkinden daha başa çıkılabilirdi, ama hala her adımda onda kendimi görüyordum. Malfoy’u yumrukladığında mutlu oldum. Baloda merdivenlerden aşağı inerken avazım çıktığı kadar bağırdım. Bir keresinde Harry’ye kitapla vurmuştu, o zaman mutlu oldum. Ron ile ilk kez öpüştüklerinde bağırdım. Şimdi bile bana Emma Watson’ın ağladığı bir Gif gösterirseniz ben de ağlarım. Çünkü o Hermione ve Hermione de benim.

 

Şimdi Harry Potter ve Lanetli Çocuk ön gösterimini Londra’da Palace Theatre’da yaptığı için, Hermione olarak Noma Dumezweni’nin, siyahi bir kadının, seçilmesiyle ilgili tartışmalar tekrar alevlendi. Birçok insanın bunu ırkçılıkları için çok ince bir örtü olarak kullansalar da gerekçeleri basit bir şekilde Noma Dumezweni’nin Hermione’ye benzememesi gibi görünüyor. Ve biliyor musunuz? Benim Hermione’im Noma’ya benzemiyordu. Ama milyonlarca başka genç kız için, milyonlarca genç siyahi Harry Potter hayranı için Hermione tam olarak Noma’ya benziyordu. Çünkü Noma Hermione ve Hermione ayrıca onlar.

Eğer birçok yeni kadının kendi düşündükleri ve tanıdıkları Hermione’yi görmesindeki güzelliği göremiyorsanız Hermione’yi hiç anlamıyorsunuz demektir. Hermione, kendini dışlanmış, uyum sağlayamayan ve hatalı hissetmiş her küçük kız için bir karakter. Hermione bir kadın. Açık sözlü, hatta geveze gibi görülen bir karakter – ama tabii hayatım üzerine bahse girerim ki Harry’nin daha çok repliği var. Hermione Muggle doğumlu, bir ‘bulanık’. Bunlarla ilgili tüm ayrımcılık ve eleştirilere karşı dayanıklı duruyor, ve ırkçılığı da karşı karşıya kaldığı ayrımcılık konularına yeni bir katman olarak ekliyor. Bu da siyahi kızların tanıyacağı ve deneyimleyeceği bir şey. Hermione bize zeki olmanın, geveze olmanın, siyahi olmanın sorun olmadığını göstermek için var. Farklı olmanın sorun olmadığını. Kendiniz olmanın sorun olmadığını.

Hermione, Emma Watson. Hermione, Noma Dumezweni. Büyük ihtimalle Hermione aynı zamanda J.K. Rowling. Hatta Hermione siz bile olabilirsiniz. Ve eğer bunu anlamıyorsanız ve tüm kalbinizle bunu desteklemiyorsanız, Hermione’yle ilgili hiçbir şeyi anlamamışsınız demektir.

Kaynak: theescapologistsdaughter

10 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir