J.K. Rowling, Dumbledore – Grindelwald Aşkını Neden Bu Kadar Yüzeysel Anlattı?

gellert-grindelwald-albus-dumbledore-genc

Fantastik Canavarlar‘ın devam filmlerinde Albus Dumbledore‘un ve Gellert Grindelwald‘un gençliğini de görecek olmamız bizleri oldukça heyecanlandırmıştı. Aklımızda ise bu ikili arasındaki platonik aşkın ne boyutta işleneceği vardı. Fakat öncesinde, Potter serisinde bu duruma nasıl yaklaşılmış ona bir bakalım! MuggleNet yazarı Madison anlatıyor!

Hepimizin de bildiği gibi Harry Potter evrenindeki en güçlü sihir sevgi. Bebek Harry’yi Voldemort’un elinden sadece bir yara iziyle kurtaran da bu sihir oldu. Profesör Quirrell Harry’ye dokunmaya çalıştığında onun ellerini yakan yine sevgiydi. Ayrıca Ölüm Yadigarları’nın sonunda Harry kendisini diğer herkes için feda ettiğinde, bütün arkadaşlarına kalkan olan ve onları koruyan da sevginin gücüydü.

İşte tam da bunun gibi sebeplerden ötürü Esrar Dairesi bile sevginin sihirler üzerindeki derin etkisinin boyutunu anlayamıyor. Seri boyunca da J.K. Rowling bizlere sevginin büyüler üzerindeki bu etkisini içlerinde sevgi olan birkaç farklı ilişki çerçevesinden aktardı.

Potter serisi boyunca birkaç farklı romantik ilişkinin başlayışına ve bitişine şahit olduk ancak bunların hepsi heteroseksüel ilişkilerdi. Rowling ise bu zamana kadar Twitter’da Albus Dumbledore’un arkasında durarak LGBT haklarını savundu, anti-LGBT gruplarla sert şekilde karşı karşıya gelmekten çekinmedi ve Hogwarts’ın LGBT öğrenciler için oldukça güvenli bir yer olduğunu dile getirdi. Ölüm Yadigarları yayınlandıktan sonra Dumbledore’un eşcinsel olduğunu söyleyen Rowling Harry Potter dünyasındaki bilinen ilk LGBT ilişkiyi bizlere sunmuş oldu.

grindelwald-fc-gif

Bazıları Dumbledore’un cinsel yöneliminin tahmin edilebilir olduğunu ve kitaplarda bununla ilgili Dumbledore’un rengarenk dolabı, Rita Skeeter’ın Ölüm Yadigarları’nda Harry ile olan ilişkilerini biraz iğneleyici bir dille tanımlaması gibi ipuçları olduğunu söylüyor ancak bunlar eşcinsel erkeklere karşı olan zararlı yaftalardan başka bir şey değil. Belki Dumbledore’un Gellert Grindelwald ile olan ilişkilerini oldukça yüzeysel bir şekilde anlatması bir ipucu olabilir ancak buradan da platonik bir aşktan daha ötesini çıkarmak pek mümkün değil.

Bir diğer grup da kitapların zaten çok uzun olmasından ve Harry’nin döneminden yıllar öncesinde geçmesinden dolayı Dumbledore ve Grindelwald’un ilişkisine yeterince yer verilemediğini savunuyor. Zaten karakterin derinliği sebebiyle Albus Dumbledore karakterini tam olarak anlamak için satır aralarının dikkatlice okunması gerekiyor. Ama gerçek şu ki Dumbledore ve Grindelwald ilişkisi bir “Prens’in Hikayesi” kadar kitapta detaylı ve uzun bir bölüm gerektirmiyor. Birkaç kelime ve birkaç cümle yeterli olabilirdi. Bu konudan bahsedilmesi için hikaye boyunca birçok fırsat vardı. Aberforth, Muriel Teyze, Elphias Dodge ve hatta Rita Skeeter bile bu konuda bir şeyler söyleyebilirdi. Dumbledore’un kendisi de Kings Cross’ta Grindelwald ile olan ilişkisi hakkında konuşurken daha derine inip konuya bir açıklık getirebilirdi.  Sonuçta seri boyunca Albus Dumbledore her zaman sevgi konusunda en ön planda olan karakterken, Lord Voldemort’tan önceki en ünlü kara büyücüyü yenerken aslında eski bir aşkını da yendiğinden bahsetmek gerekmez miydi? Kitaplar uzun olabilir belki ama bu hikaye birkaç kelime daha fazlasını hak etmemiş miydi sizce de?

Sebebi her ne olursa olsun, Dumbledore ve Grindelwald’un ilişkisinden hikaye boyunca bahsedilmemesi Potter serisini maalesef LGBT karakterleri hikayeye katmak konusunda başarısız olan eserler listesine sokuyor. İlişkiden bahsetmek için uygun bir zaman olmayışı ne kadar da LGBT Muggle’ların kendilerine ya da çevrelerine karşı açık olmak için asla uygun bir zaman bulamayışına benziyor, değil mi?

gellert-grindelwald-mum

Sürekli heteronormatif ilişkilerle ve hikayelerle dikkat dağıtılırsa LGBT ilişkileri ve tecrübeleri hikayelere eklemek için doğru zaman hiç gelmeyecek. Eğer dünyayı LGBT bireyler için daha güvenli bir yer yapmak istiyorsak toplumumuza bu denli etkisi olan eserlerin yazarları bu tarz ilişkileri okuyucuya sunmak konusunda çekinmemeli. Harry Potter gibi farklı jenerasyonlar tarafından ilgi gören ve takip edilen seriler LGBT karakterlere ve onların ilişkilerine yer verirse, dünya sadece heteroseksüel insanlar için değil herkes için güvenli ve güzel bir yer olur.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Fantastik Canavarlar filmleriyle Albus Dumbledore‘un gençliğine şahitlik edecek olmamız, Grindelwald ile olan yakın ilişkisini de göreceğimiz anlamına geldiğine göre, gelecek filmlerde bizleri neler bekliyor?

J.K. Rowling’in Fantastik Canavarlar’da göreceğimiz Dumbledore – Grindelwald ilişkisine dair açıklamaları için buraya tıklayabilirsiniz!

11 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir