J.K. Rowling

JK Rowling

İşte sizlere maddeler halinde J.K. Rowling hakkında az bilinen gerçekler!

– Joanne Rowling İngiltere’de 31 Temmuz 1965 tarihinde dünyaya gelir. (Bu tarih size de tanıdık geliyor mu? Gelmiyorsa tekrar düşünün, Harry Potter’ın doğum günü olabilir mi?)

– Albus Dumbledore ismi St Michael’s ilkokulundaki müdürü Alfred Dunn’dan esinlenilmiştir. Aynı okulun kurucuları Milyoner William Wilberforce ve eğitim reformcusu Hannah More’un isimleri de seride yer alır.

– Yazar, Hermione Granger karakterini kendisinin 11 yaşındaki halinden esinlenerek oluşturur. (Ayrıca Hermione’nin ten rengi ile ilgili kitaplarda herhangi bir bilgi olmadığını ve The Cursed Child’da Hermione karakterinin siyahi bir aktör olan Noma Dumezweni tarafından canlandırılacaktır.)

– Sean Harris isimli okuldaki en iyi arkadaşının, Sırlar Odası filmiyle karşımıza çıkan Uçan Araba konusunda yazarımıza ilham veren turkuaz renkli bir Ford Anglia’sı vardı.

– Bir yılı Fransa’da olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okumuştur. (Voldemortis’in Fransızca kötü ruh anlamına gelmesi ve Tom Riddle’ın ismi buradan gelir.)

– Fransa’dan Londra’ya rötarlı bir tren yolculuğunda büyücü bir çocuğun hikayesinin ana hatlarını ve karakterlerini kurgulamıştır. Trenin son durağı King’s Cross’tur.

– Joanne’nin annesi Multipl Skleroz hastalığı ile 10 yıl savaştıktan sonra, Harry Potter hikayesinin şekillendiği tarihe tekabül eden 1990 aralığında ölmüştür. Yazarımız daha sonra yaptığı bir söyleşide, ilk kitapta Harry Potter’ın anne ve babasının kaybını daha da detaylandırmasının annesinin ölümünün acısıyla ilişkili olduğunu itiraf etmiştir.

– Rowling, üniversiteden mezun olduktan yedi yıl sonra kendisini başarısız biri olarak görmüştür. Evliliğinde başarısız olmuş, tek çocuğu ile işi olmayan bir kadın olmasına rağmen bu başarısızlığını yazmaya odaklanmak için özgürlük ve fırsat olarak değerlendirmiştir.

– Bu başarısız dönemde klinik depresyon tanısı almış ve intihara teşebbüs etmiştir. Bu rahatsızlık, üçüncü kitapta geçen Ruh Emicilere esin kaynağı olur.

– Joanne, Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının müsveddesini eski manuel bir daktiloda 1995’te tamamlar. Bu müsveddeler tam 12 yayınevinden geri döner.

– Kitabın yazım aşaması sadece 5 yıl sürmüş olup, ilk Harry Potter kitabı Haziran 1997’de Bloomsbury Yayınevi’nden çıkar. (Sadece 1500 pound avans karşılığında!)

– Kitabın ilk baskısı, 500’ü kütüphanelere dağıtılmak üzere 1000 adet basılır (Şu anda 16000 – 25000 Pound değerindedir).

– Harry Potter serisi günümüze değin alacağı onlarca ödülün ilkini, yayımlanmasından 5 ay sonra Nestle Smarties Hikaye Ödülü ile alır.

J.K. Rowling markasındaki K, Joanne’nin gerçek ismi değildir. Yayınevi cinsiyetçi bir yaklaşımda bulunarak, genç erkeklerin okumasını engeller kaygısıyla kadın olduğu anlaşılmasın diye ismini kısaltmayı düşünür, fakat “J. Rowling” yavan olacağından yazardan ikinci bir isim bulmasını ister. Rowling de büyükannesi anısında Kathleen ismini kullanır.

Harry Potter şu anda yaklaşık 15 milyar Dolar değerinde bir markadır.

– Rowling 2000 yılında Volant Yardım Vakfı’nı kurar. Bu vakıf Multipl Skleroz araştırmalarına kaynak sağlamakla birlikte, hastalara ve çocuklarına da yardım etmektedir. 2006’da Edinburgh Üniversitesi’nde Anne Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği kurulmasına katkıda bulunmuştur.

– 2005 yılında Rowling ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Emma Nicholson’la birlikte şu anda Lumos adını alan vakfı kurmuştur. Rowling 13 Aralık 2007’de Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında önemli yer tutan Ozan Beedle’ın Hikayeleri kitabının yedi el yazmasından bir tanesini, Amazon.com’da internet ortamında rekor kırarak 1.95 milyon Pound’a açık arttırma ile satmış ve bu kitabın gelirini Lumos vakfına bağışlamıştır.

– 1 Haziran 2010’da (Uluslararası Çocuklar Günü) bir iPhone uygulaması olan Lumos İçin Bir Mum Yak (Light a candle for Lumos) kampanyası başlatmıştır.

– J.K. Rowling, Harry Potter serisinden sonra büyücülerin dünyasının kapılarını tamamen kapatmaz. 2012 yılında büyü dünyasının dijital kalbi olarak tariflediği Pottermore.com sitesiyle seriyi internet ortamına taşır.

– Rowling, Ekim 2015’te Harry Potter hayranlarını “Sekizinci Öykü” ile şaşırtır. Jack Thorne ve John Tiffany ile birlikte senaryosunu yazdığı, Ölüm Yadigarları’nın 19 Yıl Sonra bölümünden sonra Harry-Ginny çiftinin en küçük çocukları Albus’un hayatına odaklanacak olan The Cursed Child tiyatro oyununu Pottermore üzerinden duyurur.

– Rowling, “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar?” kitabı üzerinde kurgulanan ve 3 film ile beyazperdeye aktarılacak serinin senaryosunu yazmaktadır. Filmler ana seriden yaklaşık 70 yıl önce yaşamış olan büyüzoolog Newt Scamander’in maceralarını anlatacak.

Kaynaklar
http://www.jkrowling.com/en_GB/#/about-jk-rowling
http://wearelumos.org/
http://www.the-leaky-cauldron.org/2010/06/01/lumos-launches-iphone-app-encourages-supporters-to-light-virtual-candle-today/
http://www.telegraph.co.uk/news/celebritynews/10791375/JK-Rowling-tells-of-her-mothers-battle-with-multiple-sclerosis.html

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir