J.K. Rowling, 9 Yaşında Lösemiden Hayatını Yitiren Kızı Ateş Kadehi ile Yaşatıyor

harry potter ron ve hermione j.k. rowling

Harry Potter serisinin popülerliğinin altında yatan şeylerden birisi de satır arasında pek çok detay ve gizem barındırıyor olması. Bizler için basit birkaç kelime aslında bir kişinin gerçek hayat hikâyesini anlatıyor olabilir. J.K. Rowling tarafından lösemi hastası küçük kız için gösterilen bu incelik de onlardan birisi. Bu hikâye yüzünüze buruk bir gülümseme getirebilir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi 2000 yılında yayımlanmadan önce seri çoktan harika başarılara imza atmıştı. Ancak Ateş Kadehi Amazon.com ön siparişlerde bir rekor satışa ulaşmıştı.

Serinin popülaritesi alıp başını gitmişken Harry Potter her türden hayran kazanmaya devam ediyordu. Bunlar arasında Natalie McDonald adında 9 yaşındaki Torontolu bir kız da vardı. Bu küçük kız yeni çıkacak kitapta neler olacağını oldukça merak ediyordu. Ancak bunun tek sebebi ne yazık ki yaşadığı sabırsızlık değildi. McDonald ölümcül bir hastalık olan lösemiye sahipti ve ailesi Ateş Kadehi raflardaki yerini almadan önce kızlarının yaşamını yitireceğinden neredeyse emindi.

Bir aile dostları olan Annie Kidder, Potter serisinin yayımcısına gidip kendilerinden J.K. Rowling’e bir mektup ya da faks iletip iletemeyeceklerini sordu. Kidder’ın talebi basitti: Ölmekte olan bu kıza dünyanın geri kalanının neredeyse bir yıl sonra okuyabileceği Ateş Kadehi’nden bir önizleme verilmesiydi. Çünkü Potter hikâyeleri bu lösemi içinde Natalie’nin nefes alabildiği tek şeydi ve kendisi maceranın tadını çıkartabilecek kadar uzun yaşayamayacaktı.

J.K. Rowling, Natalie McDonald’ın Anısı Harry Potter Kitaplarında Yaşatıyor

harry potter ve ateş kadehi natalie mcdonald

J.K. Rowling, kendisine talep geldiğinde bir seyahatteydi ve Natalie’nin annesini 4 Ağustos 1999 tarihinde bir e-posta ile yanıtladı. Yani kitabın çıkışına henüz 11 ay vardı. Bu e-postada Hary Potter ve Ateş Kadehi’ndeki ana karakterlerin kaderleri tek tek detaylandırılarak anlatılmıştı. Ancak ne yazık ki Natalie söz konusu e-posta gelmeden bir gün önce yaşamını yitirmişti.

Bütün bunlara rağmen Natalie’nin annesi Valerie ile Rowling o günden sonra arkadaş oldu. Rowling kendi adına Natalie’nin anısını onurlandırdı. Genç kızın ölümünden on bir ay sonra yayımlanan Ateş Kadehi’nin 159. sayfasında (YKY Yayınları Türkçe çevirisinde ise 213. sayfa), Natalie McDonald adındaki genç bir cadı Hogwarts’a yeni katılıyor ve Seçmen Şapka’yı giyerek Gryffindor Binası’na seçiliyordu.

Harry Potter serisi dünyadaki birçok çocuğa hayal kurma şansı tanıdı. Bugün hâlâ pek çoğumuz hiçbir zaman gelmeyeceğini bildiğimiz ancak beklemekten de vazgeçmediğimiz Hogwarts kabul mektubunu düşlüyoruz. Umarız Natalie çok daha mutlu olacağı bir yerde uyanmış ve kendi sihirli macerasını yaşıyordur.

Sizler de bu konu hakkındaki hislerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

* * *

* Bilime Kulak Verin: Harry Potter Okuyan Çocuklar Daha İyi Birer İnsan Oluyor!

Kaynak: Mental Floss

13 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir