Kitap Hataları: Harry Potter ve Melez Prens

melez prens kitap hatalari

Kitap Hataları serimizde sıra en hüzünlü Potter kitabında! Harry Potter romanlarında yapılan ufak tefek hataları gündeme taşıdığımız listemize ara vermeden devam ediyoruz.

J.K. Rowling (ve editörleri) hangi detayları gözden kaçırmış, hangi mantıklarda yanlış yapmış gelin hep birlikte öğrenelim. İşte Melez Prens‘teki ufak tefek hatalar!

Genel Hatalar

Harry’nin 16. doğum günü 31 Temmuz 1996’da gerçekleşiyor. Herhangi bir dolunay takvimine bakıldığında, o yıl dolunayın 30 Temmuz’da gerçekleştiği görülmektedir. Remus Lupin, kurtadam dönüşümü sonrası etkilerden iyileşmektedir ve bu nedenle de herhangi bir doğum günü partisine girmesi zordur. Buna rağmen, onun için “zayıf ve asık suratlı” göründüğü söylenir, bu nedenle önceki gece dönüşmüş olması gerekir. Ancak Noel’de, Remus Lupin‘in Kovuk’a geldiği ve Bill’in odasında kaldığı söyleniyor. 24 Aralık 1996 ise dolunayın tam gerçekleştiği tarih. Lupin ise çoktan kurtadamların arasında yaşamakta olduğundan, onu yedi gün içinde zararsız hale getirecek boyutta Kurtboğan İksiri almış olamaz. Bu nedenle de, o gece aslında son derece tehlikeli, tam dönüşmüş bir kurtadam olmalıydı.

Bölüm 1

Diğer Bakan

  • İlk bölümde Cornelius Fudge, Muggle Başbakan ile tanışmaktadır. Bu bölümün geçtiği zamanda gerçek İngiltere Başbakanı John Major idi; ancak, kitapta bununla ilgili uyumsuzluklar bulunmaktadır. İlk olarak, seçimlerle ilgili bazı referanslar var, ancak Major aslında hiç seçilmemiş, Margaret Thatcher‘ın istifası üzerine göreve getirilmiştir. İkinci olarak, Fudge, başkanın selefinden erkek olarak bahsetmektedir. Üçüncü olarak ise, selefinin Sihir Dünyası‘nı kendisinden öğrendiğini ve bu nedenle de onu camdan aşağı atmaya kalktığını söyler; ancak Thatcher, bunu zaten başka bir Sihir Bakanı’ndan öğrenmiş olmalıydı ve Fudge’ı gördüğünde şaşırmamalı dolayısıyla da onu pencereden dışarı atmaya çalışmamalıydı. Muhtemelen J.K. Rowling bu bölümü yazarken Tony Blair‘i düşünüyordu; çünkü o zamanlar Başbakan oydu, ki bu durumda tüm referansların onun için geçerli olması gerekirdi. Göreve gelirken seçilerek gelmişti, selefi de (başka bir deyişle Major) erkekti ve o selefin tanıştığı ilk Sihir Bakanı Fudge olurdu. Diğer taraftan, bu başbakanın tamamen hayal ürünü olması ve gerçekteki herhangi bir figür ile bağlantılı olmaması da bir ihtimal.

Bölüm 2

Spinner’s End

  • Voldemort’un Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde geri döndüğü zamanlarda, Snape Voldemort’a bilgi vermiştir ve bunun üzerine Bellatrix’e ona Dumbledore hakkında on altı yıllık bilgi verdiğini söyler. Ancak, Voldemort’un ilk çöküşü ile geri dönüşü arasında aslında on dört yıldan daha az bir zaman vardır.

felix felicis logo

Bölüm Dokuz

Melez Prens

  • Altıncı yılın başında ilk İksir derslerinde, Profesör Slughorn öğrencilere Felix Felicis’i ödül olarak vermeyi teklif eder ve küçük şişedeki sıvının “on iki saat yetecek kadar şans getireceğini” söyler. Ancak sonrasında Harry, Slughorn’dan anıyı almayı düşünürken, Ron ve Hermione’ye yalnızca iksirin bir miktarını alacağını, yapacağı işin “yirmi dört saatliğe değmeyeceğini” söyler. Sadece Amerika baskısında bulunan bu hata, sonraki basımlarda düzeltilmiştir.

Bölüm 10

Gaunt Evi

  • Kitabın Amerika baskısında, Harry gizli dersi için Dumbledore’un Hogwarts’ın yedinci katında bulunan ofisine gittiğini söyler. Ancak daha önce Harry, Profesör McGonagall tarafından götürüldüğünde, Dumbledore’un ofisinin Hogwarts’ın ikinci katında olduğu belirtilmiştir (Sırlar Odası/Bölüm 12: Çok Özlü İksir).

Bölüm 11

Hermione’nin Desteği

  • Griffindor Quidditch takımı seçmelerine birinci sınıf öğrencileri katılmaktadır; ancak aslında Hogwarts kurallarına göre, birinci sınıflar bina takımlarına seçilmemektedir. Öte yandan, çocuklar orada sırf Harry’yi görmek için bulunuyor olabilir ya da kurallar esnetilmiş de olabilir.

tom riddle

Bölüm 13

Gizli Riddle

  • …Dumbledore odaya girdi…içindeki eski bir gardırop ve demir bir karyola dışında bomboş olan küçük bir odaydı.” Birkaç paragraf ardından ise, “Dumledore, ağır tahta sandalyeyi Riddle’ın yanına çekti, böylece ikili bir hasta ve hastane ziyaretçisi gibi görünüyordu” demektedir. Burada bir kelime oyunu olma ihtimali de olabilir; çünkü özellikle Dumbledore için, “sandalye çekti” tabirinin genelde sihirli yolla bir sandalye yaratıp çektiğinde kullanıldığı gözlemlenmektedir.

Bölüm 22

Cenazeden Sonra

  • Harry, Felix Felicis almadan önce ortak salonda Dean, Neville ve Seamus’u görmektedir. Ancak, birkaç dakika sonra Gryffindor kulesini terk ederken, Dean ve Ginny’nin portre deliğinden girdiklerini görür.

dumbledore olurken

Bölüm 30

Beyaz Mezar

  • Rufus Scrimgeour, Harry’e, Bakanlık olarak Dumbledore’un okuldan ayrılırken onunla birlikte olduğuna inandıklarını, çünkü Astronomi Kulesi’nde iki tane süpürge bulduklarını ve “Dumbledore öldükten sonra birini kulenin tepesinde bir Ölüm Yiyen’i sersemlettiğini” söylemektedir. Ancak, aslında Harry, bahsi geçen Ölüm Yiyen’i etkisiz hale getirmek için Sersemletme Büyüsü yapmamış, Petrificus Totalus (Tüm vücudu donduran büyü) yapmıştır.

Kaynak: 1


Serinin Diğer Kitaplarındaki Hatalar İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!