Kitap Hataları: Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Kitap Hataları serimizde sırada büyük final var! Harry Potter romanlarında yapılan ufak tefek hataları gündeme taşıdığımız listemize noktayı koyma zamanı.

J.K. Rowling (ve editörleri) hangi detayları gözden kaçırmış, hangi mantıklarda yanlış yapmış gelin hep birlikte öğrenelim. İşte Ölüm Yadigârları‘ndaki ufak tefek hatalar!

Genel Hatalar

 • Albus Dumbledore’un ölümünün ardından, Grimmauld Meydanı 12 numaranın Sır Tutucusu Severus Snape olmalıydı. Bu durumda, karargâhın yerini rahatlıkla Voldemort’a söyleyebilirdi. Belki de, Moody’nin Snape için hazırladığı Dil Bağlama Laneti bilgiyi paylaşmasına engel olmuş olabilir. Durum buysa eğer, Lily ve James Potter’ın ölümlerine yol açan ihanetin tekrar yaşanmaması için Fidelius Büyüsü’nü yapan kişilerce bu lanet sık sık tekrarlanmış olabilir.

Bölüm 2

Anısına

 • Harry’nin reşit olması için gereken dört gün boyunca büyü yapmasının yasak olduğu söylenmektedir. Ancak, altıncı bölümde, Little Whinging’deki mücadeleden sonra günler geçmesine rağmen Harry, İz’in dört gün içinde kalkacağından bahsetmektedir.

Bölüm 4

Yedi Potter

 • Yedi Potter’ın savaşından hemen önce, Moody Bakanlığın Dursley’lerin evine Anahtar yerleştirmeyi, evi Uçuş Şebekesi’ne bağlamayı ve evde Cisimlenme’yi suç haline getirdiğinden bahsetmektedir. Bu yüzden de, Harry’yi güvenli bir yere taşımak için “Yedi Potter” kandırmacasını uygulamaktan başka çareleri kalmaz. Bununla beraber, bu yasak yalnızca Dursley’lerin evine konmuştu. Bu durumda Dursley’lerin çimenliğinden bir adım öteye Anahtar yerleştirebilirlerdi. Böylece Harry hızlıca Anahtar’a dokunabilir ya da üçe kadar sayıp Harry’nin çimenliği geçip Moody’nin kolunda Yanı sıra Cisimlenmesini sağlayabilirlerdi. En başından “Yedi Potter” kandırmacasını uygulamak zorunda kaldıklarını varsaysak bile, uçtukları anda on dördü birden aynı anda (yanı sıra ya da değil) buharlaşabilirdi.

Bölüm 20

Xenophilius Lovegood

 • Ron, Voldemort’un ismine bir Tabu koyulduğunu, adını telaffuz eden herkesin ise kıskıvrak yakalandığını söyler. Tottenham Court Road’da Ölüm Yiyenler’in onları bulmasının sebebinin de bu olduğunu açıklar. Çünkü o sırada kafede otururlarken Hermione, ismi bir kez telaffuz etmiştir. Ancak üçlümüz Grimmauld Meydanı 12 numarada kalırken Voldemort’un ismini birçok kez kullanırlar; buna rağmen Ölüm Yiyenler onların yerini bulmayı başaramaz. Bulduklarında ise buna sebep olan, Sihir Bakanlığı’ndan eve buharlaşırken Hermione’nin yanlışlıkla yanlarında bir tanesini getirmesidir. Bunun yanında, 1 Eylül’den uzun bir süre önce Grimmauld Meydanı’nın önünde bir iki tane yabancının belirdiğine de tanık olmuştuk. Grimmauld Meydanı 12 numaraya yerleştirilen büyüler, kimsenin davet edilmediği sürece eve girmesini mümkün kılmasa da, Voldemort’un ismine konulan uğursuzluk büyüsünün “koruyucu büyüleri” kırdığı net bir şekilde vurgulanmaktadır. Hepsi bir yana, oldukça güçlü olan Fidelius Büyüsü’nü kıracak kadar güçlü bir lanet olmadığı fikri de gayet makul.
 • Harry, Ron ve Hermione Lovegood‘ların evinin ön kapısındayken, Hermione Harry’ye şöyle söyler: “Görünmezlik Pelerini’ni çıkarsan iyi olur, Harry. Mr. Lovegood’un yardım etmek istediği sensin, biz değil.” Böylece Harry, boncuklu çantaya koyması için Görünmezlik Pelerini’ni ona verir; ancak Ölüm Yiyenlerin gelmesi üzerine ise Hermione şu sözleri söyler: “Görünmezlik Pelerini’ni bana ver. Ron, Peleri’ni sen giyeceksin.

Bölüm 23

Malfoy Malikânesi

 • Narcissa, Draco’nun “Paskalya tatili için evde” olduğunu söyler. Bir sonraki bölümde ise, Cornwall’daki Denizkabuğu Kulübesi’nde güneşin doğmakta olduğu söylenir. Ancak bundan kısa süre sonra, Harry Voldemort’un zihnine girer ve onun “daha kuzeyde bulunduğu için hala karanlık olanHogsmeade’de olduğunu görür. (Tam boylam farkının belirtilmediğini göz önünde bulundurursak) Bu durum yalnızca Sonbahar Ekinoksu ile İlkbahar Ekinoksu arasında doğru olabilir; çünkü Paskalya, güneşin kuzeyde daha erken doğduğu yılın diğer yarısından, yani İlkbahar Ekinoksu’ndan (örn. 12 Nisan 1998) sonra gerçekleşir. Bu yüzden Harry’nin Voldemort’un zihnine nüfus ettiği o an, Hogwarts karanlık olmamalıydı.

Bölüm 25

Denizkabuğu Kulübesi

 • Lupin, Denizkabuğu Kulübesi’nin Sır Tutucusunun Bill olduğunu söyler; ancak Malfoy Malikânesi’nden kaçmaya çalışırlarken, Ron Dobby’ye kulübenin nerede olduğunu söyleyebilmiştir. Gerçi bunun mümkün olduğunu da söyleyebiliriz; şöyle ki, kulübeye Fidelius Büyüsü yerleştirilmeden önce Ron’a kulübenin bilgisi verilmiş olabilir ve böylece Ron kulübenin nerede olduğunun bilgisini vermekte özgür olabilir.

Bölüm 26

Gringotts

 • Bölümde Harry, Ron ve Hermione Lastrange’in kasasını patlattıklarında, Hermione Harry’ye, kasadaki diğer eşyalara dokunmadan Hortkuluk’a ulaşabilmesi için, Levicorpus büyüsünü yapar ve bunu yaparken ise büyüyü fısıldar. Oysaki Levicorpus büyüsü sözsüz bir büyüdür. Karşıtı olan Liberacorpus da sözsüz yapılması gereken bir büyü olmasına rağmen Harry büyünün etkisini sonlandırmak için bu büyülü sözcükleri haykırır.

Bölüm 27

Son Saklama Yeri

 • Harry, pantolonundaki yarıklardan kıpkırmızı yanıklarla kaplı yaralarına geyikotu özü sürer ve haliyle üzerini değiştirir, çünkü alazlanmış pantolonunu bir daha giymesi mümkün değildir. Bu olayın biraz sonrasında ise, Voldemort’un zihninde bir gezintiden kendi bedenine döndüğünde “hala sırılsıklam olmasına biraz şaşırmış” haldedir. Oysaki az önce üzerine kuru giysiler geçirmişti. Belki de, Harry bu gezintinin etkisi sebebiyle uyandığında soğuk terler döküyordur. Ama açıkçası buna pek ihtimal vermiyoruz, çünkü Harry o zamana kadar Voldemort’un düşüncelerini gördüğü bu gezintileri çokça deneyimledi. O yüzden bu sözlerin, Harry’nin kıyafetlerinin hala ıslak olduğunu belirttiği açıktır.

Bölüm 33

Prens’in Hikâyesi

 • Harry Snape’in anılarını gördüğünde, Peron Dokuz Üç Çeyrek’te annesiyle Petunia Teyzesinin arasında geçen bir sahneye şahit olmaktadır. Petunia, Lily’nin sıkı sıkıya tuttuğu elini kurtarmayı başarır. Ancak elinin hala Lily’de olduğu ve tekrar elini kurtarmayı başardığı söylenir. Belki de, Lily ısrarla onun elini tekrar tutmayı başarmıştır.
 • Dumbledore’un portresi, Harry’nin evinden götürüleceği gece planı devretmesi için, Snape’den Mundungus Fletcher’a Şaşırtma Büyüsü yapmasını önerir, ancak Voldemort’un Sihir Bakanlığı’nı ele geçirmesinden önce Snape’in Hogwarts’a ve Müdür’ün Odası’na bir daha giremiyor olması gerekirdi. Bir ihtimal; Dumbledore, Snape’e hiç kimselerin bilmediği bir giriş yolu göstermiş ve ona kimseye görünmeden şatoya girmesini sağlayacak bir ipucu vermiş olabilir. Diğer ihtimal, bir gece vakti gizlice Borgin ve Burkes’te bulunan Kaybolan Dolap’ı kullanmış olması ve şatoya İhtiyaç Odası’ndan girip Müdür’ün Odası’na sızmış olması da muhtemel. Veyahut, daha sonra Dumbledore’un Ordusu’nun kullanacağı İhtiyaç Odası’na giden yolu kullanmış da olabilir. Alternatif olarak, şatoya aydınlık bir zamanda Hayalbozan Büyüsü yaparak girmiş olması da akla yatkın. Böylece hem kendini neredeyse görünmez kılabilir hem de Müdür’ün Odası’na girmek için ihtiyacı olan şifreyi diğer öğretmenleri gözetleyerek öğrenebilirdi.

Bölüm 36

Plandaki Kusur

 • Hogwarts Savaşı’nda Harry, Charlie Weasley’nin Horace Slughorn’u solladığını görür ve bir sonraki sayfada ise, Voldemort’u McGonagall, Slughorn ve Kingsley ile düello ederken görmekteyiz. Oysa Slughorn’un geride kalmış olması gerekirdi.
 • Hogwarts Savaşı esnasında, Fenrir Greyback’i kurtadam formunda görüyoruz, ama Lupin ise insan formunda görünüyor.

Ve böylece son kitabı da tamamlayarak yazı dizimizi bitiriyoruz. Madde madde okuduğumuz bu hataların bir kısmına hak verebilir, bir kısmını kanıtlarla çürütebilir ya da sizin dikkatinizi çeken başka hataları bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: 1


Serinin Diğer Kitaplarındaki Hatalar İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!