Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un Set Tasarımcısı Christine Jones, Oyun Hakkında Konuştu

lanetli cocuk christine jones

Ödüllü set tasarımcısı Christine Jones, Harry Potter ve Lanetli Çocuk Bölüm Bir ve İki’nin seyircileri için hazırladıkları fantastik görüntülerin bazılarından bahsetti.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Bölüm Bir ve İki’nin açılış performansına hızla yaklaşıyoruz ve artık oyunun sahneye aktarılma yolculuğu hakkında konuşmamızın vakti geldi!

Her şeyden önce sizler dün yayınlanan ve Christine Jones‘un ağzından set tasarımına dair bu kısa videoyu sizlere Türkçe altyazılı olarak sunmak isteriz:

Önümüzdeki haftalarda Pottermore’da oyunun sahne arkasını, oyuncular ve yaratıcı ekibi ile birlikte göreceğiz ve böylece bu olağanüstü yapımın nasıl hazırlandığı hakkında daha çok şey öğreneceğiz.

lanetli cocuk set tasarimi

Bugün ise oyunun Tony Ödülü sahibi set tasarımcısı Christine Jones’un şekillendirdiği yaratıcı ve eşsiz set tasarımına daha yakından bakacağız.

lanetli cocuk tasarim ekibi

Christine, Harry Potter hikayesinin sekizinci parçası gibi önemli bir görevi üstlenmenin, hele de bu kadar büyük bir seti hazırlarken, son derece duygusal bir şey olduğunu söyledi.

“Bu kadar duygunun altında ezilmiştim, böylesine duygusal olacağımı hiç tahmin etmiyordum. Ancak bu oyun için hepimiz bir yıldan fazla bir süredir çalışıyoruz ve çok fazla uğraşıyoruz. Sevdiğimiz insanlarla, sevdiğimiz insanlar için sevdiğimiz bir şeyin üzerinde çalışıyoruz hissi var. Bu yaptığımız şeyin bünyesinde birçok duygu gizlenmiş durumda.”

lanetli cocuk set tasarimi

Christine daha önceden Close To You, Spring Awakening ve Let The Right One In isimli diğer başarılı projelerde de çalışmıştı. Son projesi olan Lanetli Çocuk’ta ise Jack Throne, Steven Hoggett ve John Tiffany ile birlikte çalıştı.

Lanetli Çocuk oyununun yapım ekibinin yayınladığı yeni videoda ise oyunun hayata geçiriliş sürecindeki yaratıcı tasarımları görüyoruz. Hem sahnedeki hem sahne arkasındaki detaylar Hogwarts tarihi ile dolu. Haydi bir göz gezdirelim!

Palace Theatre’ın vitrininde bu detaylardan bazılarının hakkında ipucu verilmişti. Londra’daki Palace Theatre’a giren herkes büyük ihtimalle Lanetli Çocuk setinde de bulunan bu el işi fener tutucuları tanıyacaktır.

lanetli cocuk tasarim

Hogwarts olmadan bu oyun bir Harry Potter hikayesi olmazdı. Sahnenin etrafındaki duvarlardaki muhteşem ağaç kaplamaları ve Palace Theatre’ın salonundaki mükemmel bir ‘H’ harfi ve Gryffindor’un Kılıcı ile süslenmiş duvar kağıtlarını gördüğümüz andan itibaren okulun bu oyunda çok önemli bir rolü olduğunu açıkça anlıyoruz.

Geçen hafta yapım ekibinin yaptığı açıklamaya göre oyundaki sahnenin görünüşü ve duygusu, Thomas Wolfe’un You Can’t Go Home Again (1940) isimli eserinin bir satırından ilham alınarak yaratılmış.

Bu sete Thomas Wolfe’un bir sözü ilham verdi: ‘Az miktarda yapı, zamanın kuvvetine dayanabilecek kadar muazzamdır’ 

Christine’in set tasarımlarından gördüğümüze dayanarak, sembolizm ve detaylarla dolu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tiyatronun perdesinin yerindeki kemerin karşısında gördüğümüz metalden yapılmış ayın evrelerini çok sevdik.

lanetli cocuk tasarimi

Türkçe altyazılı olarak da sizlere sunduğumuz video bize sadece neredeyse gözümüzü kapattığımız anda kaçıracağımız kadar anlık görüntüler veriyor ancak yine de Christine’in tasarımlarının olağanüstü derecede güzel olduğunu görebiliyoruz.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk oyununun ne olduğunu öğrenmek veya daha çok bilgiye ulaşmak istiyorsanız sizi hemen bu oyun hakkındaki yazılarımıza alalım!

Ayrıca Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un hikâyesini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir