Jamie Parker ve Katie Leung, Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un Oyuncu Seçimi Tartışmaları Hakkında Konuştu

Lanetli Çocuk tiyatro oyununda Harry Potter rolünü oynayacak aktör Jamie Parker ve eski Potter filmlerinde Cho Chang rolünde görmeye alıştığımız Katie Leung, Numa Dumezweni’nin tiyatro oyununda Hermonie rolünü canlandıracak olması hakkındaki tartışmalar üzerine konuştu.

Bundan birkaç gün önce “Lanetli Çocuk” oyunuyla ilgili paylaştığımız haberimizde siyahi bir aktris olan Numa Dumezweni’nin Hermione’yi canlandıracak olmasının serinin bazı hayranları tarafından tepkiyle karşılandığını sizlere aktarmıştık. Oyunun senaryosunu yazan J.K Rowling ise oyuncu seçimini desteklemiş ve Hermione’nin kitapta asla beyaz tenli olarak tarif edilmediğini öne sürmüştü. Daha önceki sekiz filmlik seride Hermione’yi canlandıran Emma Watson ise Dumezweni’ye olan desteğini sosyal medya üzerinden dillendirmişti.

Bu yıl Numa Dumezwine’yi  Hermione olarak sahnede görmek için sabırsızlanıyorum.

Oyunun sahnelenme tarihi yaklaştıkça iyice alevlenen tartışmalara iki yeni yorum da Jamie Parker ve Katie Leung’dan geldi.

Şu an rol aldığı “Guys and Dolls” galasında Stage’e konuşan ve Dumezweni’yi “devasa bir oyuncu” olarak nitelendiren Parker, bunların “daha başlamadan bitmiş olan tartışmalar” olduğunu dile getirdi.

J.K Rowling yapıma tam destek verdi, yani beni alakadar ettiği  kadarıyla bu söylenecek başka bir şey kalmadığını ifade ediyor. Oyuncu seçimi beni ne şaşırttı ne de üzdü,  Noma’ya sahip olduğumuz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Muhteşem birisi. Onu on yıla yakındır tanıyorum ve muhteşem bir Hermione olacak devasa bir oyuncu. Başlamak için sabırsızlanıyorum.

Diğer bir yandan, Katie Leung’da Dumezweni’nin oyuncu seçimine destek verdiğini açıkladı. Digital Spy’a konuşan genç oyuncu, Dumezweni’yi sahnede görecek olmaktan oldukça heyecan duyduğunu ve oyuncu seçiminde önyargıları yıkmanın sektör için iyi bir adım olduğunu, bunun sahnedeki ve ekrandaki çeşitliliği arttırdığını dile getirdi.

Bence bu durumu desteklemek zorundayız – zorundayız çünkü eğer sahnede veya ekranlarda bu temsilleri göremezsek, insanlar insanın ne olduğu hakkında çarpık bir fikir edinecekler. Böylesi gerçekçi bir temsil olmaz. Yani evet, tamamen destekliyorum ve gidip göreceğim.

Lanetli Çocuk’un yapımcısı Sonia Friedman’da oyuncu seçimi hakkındaki tartışmaları değerlendirenlerden biri. Art arda ikinci defa kazandığı “En İyi Yapımcı” ödülünü almak için bulunduğu 2016 Stage Awards’da konuşan Friendman konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu role bu kadar yetenekli ve parlak bir aktörü getirmek bize gerçekten çok iyi bir fikir gibi görünmüştü. Rolü alan aktörün duyurulma zamanı yaklaşırken durup düşündüğümüzde bunun bir sürpriz olarak görülebileceğinin farkına vardık fakat kararımızın arkasında durmaya devam ettik. Tartışmaların bu kadar kapsamlı olması bizi şaşırttı ama bir yandan da heyecanlandırdı çünkü bu kadar kapsamlı olması sektörü de tartışmayı da ileriye götürüyor. Eminim ki insanlar yapımı ve sadece Noma’yı değil aktör seçimiyle ilgili verdiğimiz tüm kararları sahnede gördüklerinde neden bu seçimleri yaptığımızı anlayacaklar.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un ön gösterimleri 7 Haziran’da, Londra’daki Palace Theatre’da başlayacak fakat onun öncesinde mayıs ayında da ön gösterimle ilgili dört şov izleyicilerle bulaşacak. Lanetli Çocuk’la ilgili yeni gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz, takipte kalın!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir