Siyahi Bir Hermione Zamanının Çoktan Gelip Geçtiğini Gösteren 6 Neden

black hermione

Büyük açılışının 30 Temmuz’da gerçekleşecek olan ve hayranların sabırsızlıkla beklediği Harry Potter ve Lanetli Çocuk oyununda Altın Üçlü’yü, yani Harry, Hermione ve Ron’u oynayacak olan oyuncuları hepimiz gördük. Üçlünün yeni hallerini Jamie Parker (Harry), Noma Dumezweni (Hermione) ve Paul Thornley (Ron) canlandıracak. Bu üç oyuncunun da büyücü dünyasına oldukça fazla yetenek ve itibar getireceğinden hiç şüphemiz yok. Yetenekli, siyahi bir oyuncunun da Hermione rolüne seçilmesi bizi mutlu etti!

Bu oyuncu seçimi çoğu hayran tarafından oldukça destekle karşılansa da bazı hayranlar da Dumezweni’nin çağının en zeki cadısı olan Hermione rolü için seçilmesine anlam veremedi. Hatta bazıları da oldukça ileri gidip bu seçimin Nelson Mandela rolünün beyaz bir oyuncuya verilmesine benzediğini söyledi.

Hermione’yi oynayacak yeni aktörün seçimine gelen bu ters tepki, Açlık Oyunları filminde Rue karakterini oynaması için siyahi bir aktörün seçilmesi konusundaki protestolara şaşırtıcı bir benzerlik gösteriyor. Açlık Oyunları serisinin yazarı olan Suzanne Collins kitapta karakterin “koyu kahverengi cildi ve gözleri” olduğunu belirtmiş olsa da, serinin okurları Katniss’in arkadaşı Rue’yu oynaması için Amandla Stenberg’in seçilmesinin nedenlerini öğrenmek istemişti.

Daha yakın zamanlarda gerçekleşen bir olay olarak ise, Stephen King’in Kara Kule serisinin uzun zamandır beklenen film uyarlamasında Roland Deschain olarak Idris Elba isimli aktörün muhtemelen seçileceği haberi Deadline isimli bir internet sitesinde yayınlanmıştı. Bu haber, okuyucu kitlesinin bir kısmından ırkçı bir tepki almıştı; benzer bir tepkiyi Daniel Craig’in oynadığı James Bond rolünü Elba’nın alabileceğiyle ilgili haberlerde de görmüştük. Stephen King üzerine düşeni yaparak Gunslinger karakterinin ırkının hiçbir şey ifade etmediğini belirtti, ancak bu oyuncunun seçilmesine şiddetle karşı çıkanların kendi atalarının suratlarını unutmuş olması gerektiğini söylemeye kadar gidemedi.

https://twitter.com/QueerDiscOx/status/678712712784912384

Posta sisteminin baykuşlardan oluştuğu bir evrende bazı insanlara Hermione’nin siyahi olmasının nedense inanılmaz gelmesine bayılıyorum.

Bunların hepsini bir kenara bırakıp Hermione’yi siyahi bir kadın olarak kabul etmemizin zamanı geldi de geçiyor bile, ve bunun için size 6 büyülü neden vereceğiz!

1. Hermione’nin Beyaz Olduğu Hiçbir Zaman Belirtilmemişti

Hermione illustration

J.K. Rowling’in kitaplarında Hermione’nin cilt renginden iki kez bahsedilmişti ve bunların ikisi de Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’ndaydı. İlki:

İşte ikisi de oradaydı. Florean Fortescue’nun Dondurma Dükkânı’nın önünde oturuyorlardı. Ron çok çilli, Hermione’yse çok bronz* görünüyordu, ikisi de ona çılgınlarca el sallıyorlardı.

(*: Kitabın Türkçe versiyonuna “bronz” olarak çevrilmiş olsa da, orijinalinde “brown” yani “kahverengi” kelimesi kullanılmıştır.)

Ve sonrasında, Harry ve Hermione, Şahgaga’yı kurtarmak için Zaman Döndürücüyü kullandıkları zaman:

Hermione’nin beyaz yüzü bir ağacın arkasından uzanmıştı.

Birçok insanın da belirttiği gibi, ilk sahne yaz tatili dönüşünde geçiyordu ve Hermione tatilini Fransa’da geçirmişti. Beyaz insanlar denerlerse oldukça esmerleşebilirler, hatta bazıları bu etkiyi elde etmek için sıklıkla solaryuma girer. Ancak, “esmerleşme” durumu “oldukça kahverengi” olarak tanımlanmaz. Esmer veya çok esmer denilebilir. Ancak, oldukça kahverengi olmak için biraz ekstra melanin gerekir.

Diğer alıntı ne olacak peki? Rowling betimlemeleri sıklıkla kullansa da genelde gidip de insanların cilt renklerini betimlemez, özellikle de bunun durumla hiçbir alakası olmadığı zamanlar. Kurtarma çabalarının anlaşılacağından korktuğu için Hermione’nin yüzü “bembeyaz” kesilmişti, bu da ırk hakkında bir betimleme değil, sadece korkudan bembeyaz kesilmekle ilgili.

Bunun yanında bir de Hermione’nin kalın ve kabarık saçları var. Emma Watson’ın versiyonu olan Hermione, bir şekilde saçının kabarıklığını kontrol etmenin bir yolunu bulmuştu, ancak kitaptaki Hermione bunu hiçbir zaman yapmıyor. Yani, Hermione’nin ya büyülerin bile derman olamadığı kötü bir saç durumu var, ya da kabarık ve kıvırcık saçları onun kendi doğal saçları. Sizi bilemiyoruz ama biz ikinci olasılığa daha çok inandık gibi!

2. Beyaz Olmayan Çocuklar da Sonunda Harry Potter Filmlerinde Kendilerini Yardımcı Karakterlerden Fazlası Olarak Görebilecek

Golden Trio

Lee Jordan. Cho Chang. Padma ve Parvati Patil. Dean Thomas. Kingsley Shacklebolt. Angelina Johnson. Blaise Zambini. Bu karakterlerin hepsi ilgi çekici, güçlü, yetenekli ve sadık olsa da, kitaplarda belirgin bir şekilde yer almıyorlar, hatta filmlerde daha da az yer alıyorlar. Hatta, sekiz Harry Potter filmini beyaz olmayan karakterlerin konuştuğu yerler kalacak şekilde kesersek, elimizde sadece 5 dakika 40 saniyelik bir film kalıyor.

Beyaz olmayan karakterleri öne çıkarmak Bechdel Testiyle aynı öneme sahip, ve aşağı yukarı aynı şekilde işliyor. Bechdel Testini bilmeyenleriniz için hemen açıklayalım, bu test bu isimle anılıyor çünkü ilk kez Alison Bechdel’in çizgi romanında ortaya çıktı. Özetlemek gerekirse de bu testi geçebilen eğlence medyası ögelerinde iki tane ismi verilmiş kadın karakterin birbirleriyle, bir erkek dışında başka bir konudan konuşması gerekiyor. Kadınların sıklıkla erkeklerin hayatlarında destekleyici karakterler olarak sunulduğu kitap ve filmlerin olduğu bir dünyada, Bechdel Testini geçen medya ögeleri kadınların deneyimlerinin de önemli olduğunu belirtmiş oluyor.

Aynı şekilde, beyaz olmayan karakterler sadece arkadaşlarının işlerini yapan yardımcılar veya şeytani yardakçılar olan bir pozisyona düşürülüyor. Bu durum da beyaz olmayan çocukları, kahramanlarında kendilerinden yansıtılmış bir özellik görme şansından mahrum bırakıyor. Böyle bir dünya, beyaz olmayan çocuklara şöyle diyor: Hadi, Harry Potter’ı sev bakalım, ama her zaman bir Angelina Johnson olacaksın, asla bir Hermione olamayacaksın. Bu şekilde bir ırka dayalı tabakalaşma bilerek yapılıyor olmasa da kimse için adil bir durum değil.

3. Hermione İçin Siyahi Bir Oyuncu Seçmek, Genç Edebiyatındaki Beyazlaşma Problemine Karşı Bir Savaş Başlatacaktır

Hermione Illustration

Twitter’da Hermione seçimine karşı çıkan insanların çoğu, eğer karakter başından beri siyahi bir karakterse, Harry Potter kitaplarının kapaklarında Hermione’nin neden beyaz olarak resmedildiğini bilmek istiyor. Neden bütün resimlerde Hermione beyaz? Neden?

Sonradan anlaşıldığı üzere, genç edebiyatında ciddi bir “beyazlaşma” problemi var. İçinde beyaz olmayan kahraman olan kitapların kapaklarında genelde beyaz insanların resimleri oluyor, çünkü muhtemelen siyahi, Asyalı veya Latin yüzler, beyazlar kadar satışa uygun değil. Bu da çok saçma, çok ırkçı ve hemen durdurulması gereken bir durum.

Eğer yeni kapakları olan yeni Harry Potter serisi basımı alırsak, kapaklarında Hermione, Dumezweni’nin gençliği olarak resmedilmeli.

4. Kızlar ve Genç Kadınlar Güçlü Siyahi Kahramanlar Görmeyi Hak Ediyor

Dark Girls” isimli bir belgeselde, siyahi küçük bir kıza beş tane çizgi film karakteri olan kız kartları veriliyor ve “akıllı”, “aptal”, “çirkin” ve “güzel” olan karakterleri göstermesi ve nedenini söylemesi isteniyor. Küçük kız en açık renkli cildi olan kızı gösterip onun akıllı ve güzel olduğunu söylüyor, en koyu renkli kızın ise aptal ve çirkin olduğunu söylüyor, ve bunun nedeni özellikle bu çizgi film karakterlerinin ırkları.

Sizi bilemeyiz ama biz küçük bir kızın cilt rengi yüzünden otomatik olarak daha az akıllı ve çirkin olduğunu düşündüğü bir dünyada yaşamak istemiyoruz. Bu belgesel dünyadaki tek kanıt olsa bile kızların ve genç kadınların, Hermione gibi, örnek alabilecekleri siyahi güçlü kahramana ihtiyaçları var.

5. Siyahi Olan Bir Hermione Gayet Mantıklı

Hermione Illustration

Beni Siyahi Hermione Takımına döndüren BuzzFeed makalesinde Alanna Bennet “Hermione Granger’ın Aslında Temsil Ettiği Irk Eğilimi” konusundan bahsediyor. Hermione’nin büyücü dünyasında bir Muggle doğumlu olarak deneyimleri, Bennett’in siyahi bir kız olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki deneyimleriyle aynıymış. Ancak Bennett, Hermione’yi yine de siyahi olarak görmemiş:

Bana benzemediğini belirten hiçbir şey yoktu, ancak ben hep kıvırcık ve kabarık bir saçın altında beyaz bir surat hayal etmiştim. Hermione’yi hep bana benzemiyor diye hayal ettim.

Siyahi Hermione fikri bir süredir ortalıktaydı, ancak bunun gerçekleşmesi için hala bir süre gerekiyordu. Bennett, karakterin siyahi bir genç kız olarak resmedildiğini gördüğünde Hermione’nin siyahi olmasının son derece mantıklı olduğunu fark etmiş. Sonuçta, gerçek dünyadaki ırkçılıkla ilgili hiçbir fikrimiz olmasaydı Draco Malfoy’un Hermione’yle kökeni yüzünden dalga geçmesinin hiçbir anlamı olmazdı.

The Daily Beast isimli haber sitesinde Lizzie Crocker’ın, Hermione rolüne Dumezweni’nin seçilmesiyle ilgili yazdığı yazıda durum şöyle sonuçlandırılmış:

Kıvırcık ve kabarık saçları yüzünden dalga geçilen, farklı olmasıyla alay edilen, kültürel geçmişiyle ve “safkan” olmamasıyla dalga geçilen Hermione’yi azınlık bir ırktan olarak görmek son derece mantıklı.

Muggle doğumlu bir cadı olan Hermione’nin kimliği her zaman başka şeylerle kesişiyordu. Irkını belirten özel bir bölüm olmasa bile, siyahi olduğunu düşünmek, karaktere keşfedebileceğimiz daha derin özellikler kazandırdı. Bu durum sadece hayranlar için değil, Hermione için de iyi bir şey.

6. Emma Watson, Matthew Lewis ve Hatta J.K. Rowling Bu Kararı Destekliyor

Kriterler: kahverengi gözler, kabarık saçlar ve parlak bir zekâ. Beyaz ten hiçbir zaman belirtilmemişti. Rowling, siyahi Hermione’yi seviyor.

Neville Longbottom da sarışındı. Gerçekten umurumda değil. Ona iyi şanslar.

Twitter’daki ırkçı kesim Dumezweni’nin Hermione’yi canlandırmasını öfkeyle sorgulayadursun, J.K. Rowling (kraliçenin ta kendisi) duruma el attı ve siyahi Hermione’yi şiddetle destekledi. Matthew Lewis de eğer oyuncu seçerken kitaplara körü körüne bağlı kalınsaydı Neville Longbottom rolünü kendisinin alamayacağını belirterek bu duruma karşı çıkılmasını umursamadığını söyledi ve Emma Watson da Matthew Lewis’in bu duygusunu bir retweet ile destekledi.

İşte bu kadar. Bu sıraladıklarımız, Hermione’nin siyahi bir kadın olarak canlandırılmasını neden bu kadar çok beklediğimizin nedenleri. Sizin de bizimle paylaşmak istediğiniz başka nedenler var mı?

17 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir