Lily Potter Neden Severus Snape Yerine James Potter ile Evlendi?

James Lily Severus

Lily, çok daha önceden Severus Snape ile daha yakın olmasına ve James Potter‘ın öğrencilik zamanlarında diğerlerine zorbalık taslayan biri olmasına rağmen neden hayatının geri kalanını geçirmek için James Potter’ı tercih etti?

Lily‘yi James Potter‘ın kollarına doru iten sebeplerden birisi Lily’nin zamanla James’in bir arkadaş için yapabileceklerini görmesiydi.

James Potter young

O (Snape) sana (James) ne yaptı?… “Komik olduğunu sanıyorsun.” dedi Lily soğuk soğuk. “Ama sen sadece kendini beğenmiş baş belası bir zorbasın, Potter. Onu rahat bırak.”

“Benimle çıkarsan bırakırım, Evans,” dedi James hemen. “Hadi… benimle çık, ben de bir daha asla ihtiyar Sümsük’e asa uzatmayayım.” Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Lily, Severus Snape’in onun için olan hislerinin oldukça derin olduğunu fark etmiş olmalıydı.

Birçok sebepten ötürü Lily’nin en sonunda balo kralı kavramının Hogwarts‘taki karşılığı olan James Potter’ı, Snape’in biraz karanlık ama hiçbir şekilde yüzeysellik barındırmayan kişiliğine tercih etmesi ilginçtir.

Kitaplardan da anladığımız kadarıyla Lily Potter oldukça güçlü, görünüşlerden ve popülerlikten etkilenmeyen ve kendi düşüncelerini sonuna kadar savunan genç bir kadın.

James ise Lily için sadece görüşlerini paylaşmayan insanlara karşı zorbalık yapmaktan başka bir şey bilmeyen birisi.

young-snape-severus

Snape’in en büyük hatası karanlık sanatlara karşı olan ilgisi. Severus karanlık duruşuyla ve ilgi alanlarıyla Lily’yi tam anlamıyla James’in kollarına itiyor. Ancak Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda birçok erkek olmasına rağmen Lily’nin neden James’i seçtiği yine bir soru işareti. Demek ki James, Lily’nin ilgisini ve sevgisini kazanmak için elinden geleni yapmış ve onun kalbine girmek için bir yol bulmuş.

Daha yakından baktığımız zaman James’in Lily Evans’ı nasıl Lily Potter yapmak için adımlar attığını görebiliyoruz.

“… O Lupin’de garip bir şeyler var. Nereye gidip duruyor?” (Snape)

“O hasta,” dedi Lily, “Onun rahatsız olduğunu söylüyorlar-”

“Her ay dolunayda mı?” dedi Snape

“Teorini biliyorum,”dedi Lily, sesi soğuk çıkmıştı… “Gerçekten nankör davranıyorsun. O gece ne olduğunu duydum. Sinsice Bağıran Baraka’daki tünele gitmişsin ve aşağıdak her neyse James Potter seni kurtarmış-”

…”Kurtaşmış? Kurtarmış? Kahramanı oynadığını falan mı düşünüyorsun? Kendi postunu ve arkadaşlarınınkini kurtaruyordu!…” Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

James hakkında öğrendiği şeyler Lily’nin ona bakışını oldukça değiştirmiş olmalı.

James Potter, Sirius Black ve Peter Pettigrew’un her ay Remus Lupin’e dolunay dönemlerinde yardımcı olmak için Animagus olmayı öğrendiklerini öğrenen Lily sanıyorum ki bundan oldukça etkilenmiş.

Düşünsenize zalim, zorba ve kaba birisi olarak aklınızda yer eden birisinin aslında derin ve arkadaş olarak düşündüğünüz birisinden çok daha derin, yardımsever ve arkadaş canlısı olduğunu öğreniyorsunuz. Haliyle bu hareketiyle James, karanlık sanatlarla uğraşan Severus’un önüne geçiveriyor.

James Potter hakkında birçok eleştiride bulunabiliriz tabi ama mükemmel bir arkadaş olduğunu hiç kimse inkar edemez. Sirius evden kaçtığında ona rahatça sığınabilmiş, Remus’u kurtadamlık belası boyunca asla yalnız bırakmamış ve Kılkuyruk (Peter Pettigrew) hak etmezken bile ona güvenip arkadaşı olmuş.

Böylesine sadık bir insan ve arkadaş olan James nasıl olurda Lily gibi iyi kalpli birinin gözünden kaçabilirdi ki? Kaçmadı da.

Snape’in Lord Voldemort’un Ölüm Yiyenleri’ne katılmasıyla Snape ile ilişkisi bozulan Lily ‘Çapulcular’la takılıp arkadaş olma fırsatı buldu. Böylece James’i daha yakından tanıdı. Yakından tanıdıkça da James’in aslında oldukça fedakar ve güvenilir birisi olduğunu gördü ve gerisi tamamen romantizm.

snape-lily

Snape için oldukça zor bir durum bu tabi, hatta bir trajedi bile diyebiliriz. Ancak hayatının ileriki dönemlerine kadar hiçbir fedakarlık yapmayan, Lily’ye bulanık diyen ve bir Ölüm Yiyen olan Severus’un çok da bir şansı yoktu zaten.

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
47 Yorum