“Potter” vs ”Buffy” Seçilmiş Kişilerin Çatışması

harry buffy

Mugglenet sitesinden Melissa tarafından kaleme alınan yazıda zamanında 7 sezon süren ve severek izlediğimiz Buffy the Vampire Slayer dizisi ve Harry Potter arasındaki benzerlikler listelenmiş. Bizler de bu listeyi sizler için derledik!

Neredeyse Harry Potter gibi sık sık tekrarını izlediğim bir şey varsa, o da Vampir Avcısı Buffy’dir (Buffy the Vampire Slayer). Fazlasıyla hareketli, etkileyici bir öykü ve Spike. Oh, Spike *öhöm*. Evet, seriyi tekrardan izliyordum ve Harry Potter serisiyle karakter ve konu bakımından bazı benzerlikler fark ettim. Şöyle ki; kötü karakteri yenmek için insanlığın son umudu olan, birbirinden farklı karakterlerden oluşan arkadaş grubunun sürekli desteklediği, üçlünün lideri; seçilmiş kişi! Tanıdık geliyor. Haydi arkadaşlık gününün onuruna, Hogwarts‘ın kankalarıyla Sunnydale‘in ahbaplarını kıyas edelim.

Seçilmiş Kişi

Tabii ki de bu karşılaştırmada Buffy, Harry oluyor. Sadece ana karakter oldukları için değil, kişilikleri ve temsil ettikleri değerler sebebiyle de… İkisi de cesur ancak özgüven eksikliği olan, normallikten uzak ve ait oldukları dünyanın kurtarıcısı olma görevi yüklenmiş kişiler. Elbette işin içinde fazlasıyla endişe, büyüme ve ağır küstahlık da var. Seçilmiş kişi olsalar da, ikisi de arkadaşları ve mütteffikleri tarafından destekleniyor.

Üstün Yetenekli Beyin

İlginç şekilde, Willow ve Hermione sadece kahramanın iki en iyi arkadaşından kadın olanlar değil, aynı zamanda çok genç ve yetenekli cadılar. Yine sadece kahramanın diğer erkek arkadaşından hoşlanmıyorlar, ayrıca evhamlı, acayip ve ukala tipler. Neyse ki, iki kız da, bazen birazcık korkunç da olabilen, güçlü kadınlara dönüşüyor. Dark Willow korkutucuydu ama dark Hermione’yi hayal edebiliyor musunuz!?

Güldürü Unsuru

Xander ve Ron gerçekten yeterince taktir edilmeyen karakterler. Saygıdeğer üçlünün en az ”göze çarpan”ı, kötüler ve yandaşları tarafından çantada keklik olarak görülen oğlanlar. Dışarıdan çok önemli görünmeseler bile onların sadakatleri, alayları ve güldüren mizaçları arkadaşlarının en zor anlarında büyük bir moral desteği sağlıyor. Ayrıca çok saf ve kocaman kalplere sahipler. Düşündüğünüz zaman, kimse, özel bir yeteneği ya da gücü olmayan ancak kendisinden daha güçlü olanların hemen yanıbaşında savaşan birinden daha çok cesarete sahip olamaz herhalde.

Diğer Seçilmiş?

Faith ve Neville arasında acayip bir benzerlik olduğu gerçeğine kısaca değinebilir miyim? Neville’in delirdiğini ve masum insanları öldürdüğünü düşünemiyorum ancak gerçek şu ki ikisi de herşeyi eline yüzüne bulaştıran, ikisi de seçilmiş kişinin yerini alabilecek ve ikisi de hikayenin sonunda muhteşem bir zafer pırıltısıyla karşımıza çıkan karakterler.

Tövbekar Kötü Çocuk

Spike ve Draco! İkisi de sarışın, İngiliz ve kötü olan bu çocuklar kahramanlarımızın daha ilk günden başının belası oluyor ancak sonunda karanlık taraftan ayrılıyor. Spike dünyayı kurtarıyor, Draco ise dünyayı kurtaran Harry’yi kurtarıyor. Nereden bakarsanız bakın, kendi dünyalarında benzer rolleri var. Küçük bir ricam olacak, lütfen artık hayran hikayelerinde sıkça rastladığımız şu Spuffy (Spike-Buffy) yada Drarry (Draco-Harry) ilişkisinden bahsetmeyin. Hele ki Drarry’den asla söz etmeyin! (bizce de)

Bilge Yaşlı

Giles ve Dumbledore ilk bakışta vakur, katı ve fazlasıyla bilge görünen ancak sonradan karanlık ve zaman zaman şiddetli geçmişlerini öğrendiğimiz yaşlı adamlar. İkisi de kahramanlarımız için baba figürü olsa da aslında onları kesilecek birer domuz gibi semirtiyorlar. Gizli saklı yöntemleri tansiyonu fazladan yükseltse de sonunda asla başarısız olmuyorlar.

Masum Savaşçı

Bu konuda bana karşı acımazsız olmayın ama Dawn ve Dobby‘nin çabalarında benzerlikler olduğunu düşünmeden duramıyorum. Şöyle ki, kahraman tarafından, en nihayetinde özgür bırakılana kadar ikisi de bir şekilde kahramanın hayatında ortaya çıkıyor ve onu bir sürü belanın içine çekiyor. Acaba bu fazla mı zorlama?

Uzun, Karanlık, <Düşünceli

Snape ve Angel. İki adam da sevdiklerini uzaktan izlemek zorunda kalmış, ikisi de sessiz, düşünceli ve ikisi de kendilerine özgü bir şekilde korkutucu. Tamam, burada özellikle Angel‘ın nasıl da hep kara kara düşünen bir karakter olduğunu vurgulamak istedim.

Biz Buffy DVD’lerimizi tekrar izlemeye başlarken sözü size bırakıyoruz, ne dersiniz Potter ve Buffy arasında bizim gözden kaçırdığımız başka benzerlikler var mı?

Site Yorumları
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir