4 Önemli Slytherin Asasının Tarihine Hep Birlikte Göz Atalım!

severus-snape-zihnefend

Asaya bakarak büyücüsünü tanımak mümkündür. Aslına bakarsanız büyücüsüne bakarak da asa hakkında bilgi sahibi olabiliriz! Gelin 4 büyük Slytherin‘in asalarının geçmişlerine bir göz atalım: Priori Incantatem!

Spoiler uyarısı: Yazının kalanı spoiler içermektedir.

harry-potter-ates-kadehi-voldemort

Ateş Kadehi’nin sonunda Harry ve Voldemort’un düello ettiğini hepimiz hatırlıyoruz, sonrasında Harry’le birlikte dehşet verici bir keşif yaptık; düello sonucu birleşen iki asadan Voldemort’a ait olanı eski büyülerini dışarı çıkarttı, ve bu büyülerin hepsi de onun eski cinayetlerine aitti! Bu büyü Priori Incantatem olarak bilinir ve bir asanın diğerinin geçmiş büyülerini açığa vurmaya zorlaması anlamına gelir.

Lord Voldemort’un asa geçmişi oldukça basitti; hayat amacı öldürebildiği kadar çok kişiyi öldürmekti ve hayatı boyunca kimseye merhamet gösterdiğini söyleyemeyiz.

Ama diğer önemli cadı ve büyücülerin asa geçmişine bakarak karakterlerinin ilginç içyüzünü keşfedebilir ve hatta bazı durumlarda asaları konusunda da tahminde bulunabiliriz. Unutmayın, asa büyücüyü seçer. Peki genelde hilekar ve kurnaz üyelerinin olduğu söylenen Slytherin binasının dört büyük isminin asalarını incelemeye ve onların bize anlatacağı hikayeleri dinlemeye var mısınız? Çünkü Voldemort’un aksine Slytherin’in bazı üyeleri çok daha kompleks karakterler olarak değerlendirilebilirler.

severus-snape-Legilimency

1. Severus Snape

Önemli Büyüler

 • Expelliarmus – silahsızlandırma büyüsü

Harry Potter ve Sırlar Odası, Düello Klübü’nde kullanıldı.

 • Avada Kedavra – Ölüm Laneti

Harry Potter ve Melez Prens, Albus Dumbledore’a karşı kullanıldı.

 • Sectumpsempra – Severus Snape tarafından icat edilen bir lanet

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, George Weasley’in kulağına kaza sonucu isabet etti.

 • Patronus Büyüsü

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Harry’nin kılıcı bulmasına yardım etmek amacıyla kullanıldı.

Bildiğimiz gibi Severus Snape anlaması zor bir büyücü. Öyle ki bir an kendimizi Harry, Ron ve Hermione’yle onun karanlık görevler yaptığına inanırken buluyoruz ve sonrasında da bunca zaman düşündüğümüzün tam tersini yaptığını anlıyoruz. Aslında bakarsanız Felsefe Taşı’nda Snape’in sihir yaptığını gördüğümüz ilk anda bile onun bir uğursuzluk büyüsü yaptığını düşündük, aslında tam aksine Harry’i korumak için bir karşı büyü yapıyordu.

Yedi kitap boyunca tıpkı Snape’in karakteri gibi sihir kullanımının da çelişki gösterdiğini görüyoruz. Sırlar Odası’nda, kasıtlı olmadan da olsa, Expelliarmus’u ,Harry’nin Voldemort’u yendiği son düelloda kullandığı silahsızlandırma büyüsünü,Harry’e  öğreten kişi Snape’in ta kendisiydi.

“Harry tam vaktinde asasına uzandı. Lochart ancak kendisininkine ulaşmıştı ki, Harry bağırdı: “Expelliarmus!”

Lochart arkaya uçup sandığının üstüne düştü. Asası da havaya fırlamıştı; Ron onu yakalayıp pencereden aşağı attı.

Harry öfkeyle, “Profesör Snape’in bize bunu öğretmesine izin vermemeliydin.” dedi ve Lochart’ın sandığını tekmeleyerek bir kenara itti.”

Harry Potter ve Sırlar Odası

Hogwarts’ta yıllar geçtikçe Snape’in ikili yaşamı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduk. Sonuç olarak Severus Snape hem Albus Dumbledore’u öldüren laneti gönderen hem de Harry’e en umutsuz anında yol gösteren Patronus’un sahibi olan kişi.

Evet Snape hakkında oldukça zalim yorumlar yapıldı ve o da son derece tatsız görevler üstlendi. Fakat asa geçmişi bize onunla ilgili şunu söylüyor; güçlü ve asil bir büyücü.

bellatrix lestrange 3

2. Bellatrix Lestrange

Önemli Büyüler

 • Bilinmiyor – Sirius Black’e çarpıp onun tülün arkasına gönderen ve ölümüne sebep olan büyü
 • Cruciatus Laneti

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Hermione Granger’dan bilgi almak için ona işkence ederken kullanıldı. Aynı zamanda Neville Longbottom’un ailesine akıl sağlıklarını yitirene dek işkence etmek için de bu büyü kullanıldı.

Bellatrix Lestrange hayal edebileceğiniz en zalim cadılardan biri. Aslına bakarsanız, ona ne zaman rastlasak affedilmez bir lanet yapmakla meşgul, Crucio da favorilerinden biri sayılır. Bu kendine has ölüm yiyen seri boyunca eylemlerinden ötürü pişmanlık emaresi göstermedi.

Hatırladığımız üzere Ölüm Yadigarları’nda, Hermione Bellatrix’in asasını almıştı. Bu asa kötülükle öyle iç içe geçmişti ki, Hermione asanın sahibini andırdığını düşündü. Tıpkı efendisi Voldemort gibi Bellatrix’in büyü geçmişinde de iyiliğin kırıntısı yok.

İlginçtir ki Mr. Ollivander’ın notlarına göre asası ve Bellatrix birbirine oldukça uygun, çünkü asa vicdan sahibi olmayan herhangi bir cadı veya büyücünün elinde ölümcül bir silaha dönüşebilecek ceviz ağacından yapılmış.

DracoMalfoy_WB_F6_EmotionalDracoLookingInMirror_Still_080615_Land

 3. Draco Malfoy

Önemli Büyüler

 • Serpensortia – Koca bir yılanın belirmesine yol açan büyü.

Harry Potter ve Sırlar Odası, Düello Klübü’nde Harry Potter’a  karşı kullanıldı.

 • Locomotor Mortis – Bacak bağlayıcı lanet

Felsefe Taşı, Neville Longbottom’a karşı kullanıldı.

 • Expelliarmus – Silahsızlandırma Büyüsü

Harry Potter ve Melez Prens, Dumbledore’u silahsızlandırmak için kullanıldı.

Harry Potter, Draco’nun iliklerine kadar kötü olduğu konusunda endişeliydi. Geçmiş yıllarda yaptığı büyülere bakarsak Slytherin mirasıyla gurur duyduğunu söyleyebiliriz. Bu gurur öyle büyüktü ki henüz ikinci sınıfta asasından bir yılan çıkmasını sağlayacak büyüyü biliyordu. Fakat Draco’yu yakından tanıdıkça onca kötülüğün sadece yüzeyde olduğunu anlıyoruz. Elbette otoritesini ispat etmek istediği durumlarda nadiren de olsa bir lanet ya da nazar kullandığını inkar edecek değiliz, tıpkı Harry’e beden kilitleme laneti gönderdiği zaman gibi. Ancak işler saf ve emsalsiz kötülüğe geldiğinde Draco’nun durakladığını görüyoruz. Dumbledore’u silahsızlandıracak kadar cesurdu fakat cesareti onu öldürecek kadar ileri gitmesine yetmedi. Aslına bakarsanız, seri boyunca Draco’nun affedilmez lanet uygularken görmedik. Aksine en iyi arkadaşları Crabbe ve Goyle hiçbir merhamet emaresi göstermeden bu lanetleri kullandılar.

Sonuç olarak anlıyoruz ki Draco’nun büyü seçimleri kurbanını güçsüzleştirmeyi amaçlıyor, bu da bize Draco’nun kendi kırılganlığı konusunda çok şey söylüyor değil mi?

salazar_slytherin_sırlar_odası

4. Salazar Slytherin

Önemli Büyüler (Bildiğimiz kadarıyla!)

 • Hogwarts’ın dört kurucusundan birisi, ama aynı zamanda şatonun içine Sırlar Odası’nı da inşa etti.
 • Muggle ve hayvanları lanetledi.

Gormlaith vasıtasıyla, Ilvermorny Cadı ve Büyücülük Okulu

Salazar Slytherin’in sihrini ilk elden tecrübe etme şansını hiç bulamamış olsak da, (çok yazık!) kullandığı büyüler konusunda birkaç fikrimiz var, özellikle de Sırlar Odası’yla ilgili fakat bir ipucu verelim: bunlar pek de hoş şeyler değil.

Bunun yanında asasının sadece onun tarafından kullanılmadığını biliyoruz. Asa Slytherin ailesi üyeleri arasında uzun yıllar boyunca el değiştirdi, bu süre içinde birkaç şeytani ele de geçti. İlgiçtir ki, asa zaman içinde farklılık gösteren efendilerine göre değişiklik gösterdi. En sonunda asa Slytherin soyunun en erdemli üyelerinden biri olan Isolt Sayre’nin eline geçti. Salazar’ın asası birdenbire Muggle’lara işkence etmek yerine hayat kurtarmaya ve iyilik saçmaya başladı, Isolt Amerika’da  teyzesi  Gormlaith’ten uzak yeni bir hayat kurdu.

Daha sonra Gormlaith asanın uykuya dalmasını sağlasa da, daha fazla büyü yapamayan fakat yıllar boyunca şiddet dolu eylemleri yerine getiren bu asanın gömüldüğü noktadan müthiş iyileştirici güçlere sahip bir yılan ağacının büyümesi bize çok şey söylüyor.

Sizce Isolt’un iyiliği asa üstünde büyük bir etki mi yarattı ne dersiniz?

Isolt-Gormlaith-Gaunt

Isolt Sayre’nin hikayesi için buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir