Harry Potter Dünyasından 6 Tuhaf Hikâye

Büyü Dünyası‘nda olan bir şeyin tuhaf olması, pek de olağan dışı bir durum değil aslında. Yine de Harry Potter dışında, gözümüzden kaçmış oldukça tuhaf hikâyeler de var. Pottermore’dan sizin için çevirdiğimiz bu acayip öykülere gelin hep birlikte bir göz atalım!

1. 700 Kuralın Birden Çiğnendiği Bir Quidditch Maçı

Quidditch’in, doğası gereği, –her dakika oyuncuların başında uçan Bludger’lar da hesaba katıldığında– dünyanın en güvenli sporu olduğu söylenemez. Bununla birlikte, diğer tüm sporlar gibi, Quidditch’in de uyulması gereken bir kurallar dizisi vardır – ve bu kurallar, aslında tam olarak 700 tanedir.

1473 Quidditch Dünya Kupası finalinde, tüm bu 700 kuralın tek bir maçta ihlal edildiği kayıtlarda geçmektedir; hatta kurallardan birkaç tanesinin de bu maçta yazıldığı da ayrı bir trajik gerçektir. Söz konusu maçta, tarafların balta ve sopalarla saldırıya uğraması gibi çok sayıda şiddete başvurulmuştur; bunun yanı sıra, bir Kovalayıcı’nın kokarcaya dönüştürülmesi ve yüz kadar kan emici vampir yarasanın salınması gibi başka vakalar da görülmüştür. Harry’nin okuduğu Hogwarts yıllarında olaylı Quidditch maçlarına tanık olmuştuk, ama böylesi bir maçı detaylıca öğrenmek için başlı başına ayrı bir kitaba ihtiyacımız olduğu açıktır.

2. Hayâlara Temiz Hava Hareketi

Bir sonraki hikâyemiz, yaratıcı bir kural yıkma örneği – bu sefer konu ise, büyücü modasıyla ilgili.

Vernon Dursley’nin yolda çarpıştığı menekşe rengi pelerin giyen büyücüden de hatırlayacağınız gibi, cadıların ve büyücülerin değişik bir giyim tarzı olduğunu fark etmiş olmalısınız. Aslında, büyücülerin Muggle’ların olduğu yerlerde bu tarz büyücü olduğunu bağıran kıyafetler giyinmesi, büyü komitesi nezdinde kural dışı bir davranış; Mr Weasley ile çarpışan büyücü örneğinde olduğu gibi, Muggle’larda kuşku yaratılması, hiç de istenilen bir durum değil.

On yedinci yüzyılda, Uluslararası Büyücülük Sırları Nizamnamesi ilk kez yürürlüğe girdiğinde, büyücülük komitesinin eski moda anlayışa yöneldiği söylenmektedir ki bu zamanlar, büyücülerin ve cadıların Muggle’lardan saklanmak zorunda kaldığı yıllardı. Bu ayrılma, büyücülük komitesinin son moda trendleri takip etmekte zorlandığını ve muhtemelen dar kot pantolon fikrinden de hiç hoşlanmadığını göstermiştir.

Açıkçası, sonraki yıllarda da pelerinlerin, cüppelerin ve hışırtılı parçaların desteklenmesinden ötürü, büyücü ırkı Muggle alanlarında giymeleri gereken –özellikle de pantolon gibi– sıkışık kıyafetlere oldukça içerlemişlerdir. Aslında, gül motiflerinin küçümsenmesiyle başlayan bir kenar mahalle hareketi olan Hayâlara Temiz Hava hareketinin oluşturulması da, buna karşı çıkmak içindir. Grup üyeleri, sihirle dalgalan cüppelerinin yerini pantolonların almasına isyan etmiş, cezalara ve uyarılara rağmen Muggle’ların yanında cüppe giymeyi sürdürmüşlerdir. Bu kenar mahalle hareketinin kurucusu Archie Aymslowe, kuralı protesto etmek için, Muggle kıyafetlerinden –mesela, futbol ayakkabısıyla aynı zamanda fötr şapka takmak gibi– saçmasapan kombinler yapıp giyinecek kadar ileri gitmiştir.

Hayâlara Temiz Hava hareketinin orijinal adı olan Fresh Air Refreshes Totally‘nin ilk harflerinin birleşimiyle oluşturulmuş kısaltmasının F.A.R.T. (OSURUK) olması, ayrıca bunun tuhaf olduğu kadar gülünç de bir hareket olduğunun göstergesidir.

3. Mrs. Figg’in Casus Kedicikleri

Harry’nin zararsız, kedi aşığı komşusu olan Mrs Figg aslında bir Kofti idi ve şaşırtıcı bir şekilde Albus Dumbledore’un da sırdaşı idi. Ancak, bizim çok daha fazla ilgimizi çeken şey, Mrs Figg’in kedilerinin de işin içinde olduğunun görünmesiydi. İki Ruh Emici’nin Little Whinging’de şaşırtıcı bir biçimde ortaya çıkmasının ardından Mrs Figg, Mr Tibbles’ın yardımıyla olaya dâhil olmuştu. Snowy, Mr Paws ve Tufty’nin yanı sıra, Mrs Figg’in kedilerinin yarı Mıncık olduklarını da sonradan öğrenmiştik ki bu da, Mrs Figg’in boş zamanlarında sihirli yaratıkları beslemekten hoşlandığı anlamına gelmektedir. Mrs Figg’in kedicik krallığı hakkında daha fazlasını öğrenmeyi ve Mr Tibbles ile diğerlerinin diğer misyonlarını ve neler yaptıklarını bilmeyi gerçekten çok isterdik.

4. Celestina Warbeck ile Karşılaşan Muggle Köpek Bakıcıları

Muggle’ları büyüden uzak tutmak için hangi kurallar konulmuş olursa olsun, bazen, olacak çok acayip olayların yine de önüne geçilememiştir. Büyücü Dünyası’nın hisli şarkıcısı Celestina Warbeck’in konserine gitmeye hazırlanan fanları, onları konsere götürmesi için efsunlanmış eski bir tenis ayakkabısı olan Anahtar’a ulaşamadılar. Neden mi? Çünkü onların yerine Anahtar’ı tesadüfen bulan bir köpek yüzünden. Köpeğin Anahtar’a dokunmasıyla Muggle köpek bakıcıları, fanlar yerine konsere gitmiştir. Hatta Muggle’lardan biri konserde Celestina’yla sahneye bile çıkmıştır. İşin komik tarafı, gece, –Hafıza Büyüsü ile sonlandırıldığı halde– Celestina’nın ‘Ateşli Aşkla Dolu Bir Kazan’ şarkısına çarpıcı derecede benzeyen hit bir şarkı yazmalarıyla son bulmuştur. Ancak, Celestina’nın bunu pek de eğlenceli bulmadığı gözlemlenmiştir.

5. En Kaçık Sihir Bakanı Adayları

Cornelius Fudge’ın, kuşkusuz kendine özgü olduğu anlar vardı; ancak, Büyü Dünyası, Take Lorcan McLaird gibi ondan çok daha ‘uçuk’ Sihir Bakanlarına ev sahipliği yapmıştır. Kendisi, görevini 1920’li yıllarda iki yıllığına sürdürmüştür. Bakan, yalnızca tek heceli sözcüklerle konuşmasıyla ve asasından çıkardığı duman yoluyla iletişim kurmasıyla bilinmektedir.

Muggle doğumlu büyücü olan Nobby Leach’in, Bakan olduğu yıllarda, İngiltere’nin 1966 Dünya Kupası’nı kazanması üzerine ülkeye kafa tuttuğu söylenmektedir. Diğer bir Bakan olan Priscilla Dupont, Muggle Başbakanı Lord Palmerston’ın cebindekileri kurbağa yumurtalarına dönüştürerek adama cinnet geçirtmiştir. Ek olarak da, şahane Bakan Millicent Bagnold ise, Lord Voldemort’un düşüşü üzerine büyü dünyasına “Kutlamaların bizim vazgeçilmez hakkımız olduğu iddiasındayım,” diyerek eğlence yapılmasına açıkça meydan vermiştir.

6. Peeves’i Hogwarts’tan Atma Girişimleri

Harry’nin Hogwarts’ta okuduğu yıllar öncesinde, Hortlak Peeves’in şatodan sürülmesine yetecek çok sayıda vakası bulunmaktadır. En meşhur örneği ise şöyledir: 1876’da, Peeves çok sayıda silahı ele geçirip tüm şatoya karşı taaruza geçince okulun tahliye olunmasına sebep olmuş ve Peeves’in durdurulması üç güne mal olmuştur. Zamanın Müdiresi Eupraxia Mole’un, Peeves’in haftada bir gün erkekler tuvaletinde yüzmesine ve Parisli kostüm tasarımcısı Madam Bonhabille’in tasarladığı yeni bir şapka takmasına karar vermesi üzerine, Peeves anında süt dökmüş kediye dönmüş ve merhamet dilenmiştir. Gözetim altında tutulması gereken bir hortlak olduğu, su götürmez bir gerçektir.

Peki, sizin, Büyü Dünyası‘nın tuhaf hikâyelerinden en sevdiğiniz hangisi?

Bizimle paylaşmayı unutmayın!