Azkaban Tutsağı Hakkında Çok Sevdiğimiz 10 Nokta

gorunmezlik pelerini harry

Artık bildiğimiz üzere kitaba ismini veren beyefendi harika bir kişiliğe sahip. İşte size Harry Potter ve Azkaban Tutsağı‘nı daha çok sevmeniz için o ilk nedenle birlikte dokuz neden daha!

1. Sirius Black

Harry, üçüncü senesinin büyük çoğunluğunu korkunç büyücü hapishanesi Azkaban‘dan bir mahkumun gelip kendisini öldüreceğinden korkarak geçirdi. Ancak bahsi geçen mahkum aslında adamın dibi, Harry’nin de vaftiz babasıydı.

Sirius Black ilk andan itibaren ne kadar havalı bir adam olduğunu bize gösterdi -ki iddia edildiği gibi Potter Ailesi’nin katili falan da değildi. Animagus görünümünün karman çorman tüylü siyah bir köpek olması, firari iken dahi Harry’ye gerçek bir Ateşoku yollaması ve o şahane Çapulcu Haritası‘nın yaratılmasında parmağı olması onun yerini çok özel yapmaya yetiyor bile.

Keşke böyle bir adam gerçekten var olsaydı ve keşke bizim de vaftiz babamız olsaydı.

Peter Pettigrew

2. Hızır Otobüs

Toplu taşıma hiç bu kadar dehşetengiz olmamıştı! Hızır Otobüs her daim o üç katlı mor cüssesiyle, ilginç kişiliğe sahip biletçi Stan Shunpike, ikramları sıcak çikolata ve en önemlisi yatakları ile zorda kalan bir büyücü ya da cadıya yardımını sunmuştur. En rahat yolculuğu vaat etmez belki ama hiç şüphesiz, Harry’yi çok zor bir durumdan kurtarmıştır.

hizir otobus

3. Profesör Lupin

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocaları bizleri bir bir şok ederken, Profesör Lupin bu zinciri biz “Riddikulus” büyüsünü mırıldanamadan kırdı. Giyim kuşamı pek iç açıcı olmasa da, aklı başında oluşu, bilgeliği ve nezaketi ile Harry’ye çok iyi bir dost oldu -ki kendisi Harry’nin geçmişi ve geleceği açısından çok önemli bir karakter oldu. Ayrıca akşamları kurtadamlığa çıkıyorsa n’olacak ki? Evine ekmeğini çikolatasını götürüyor adamcağız.

remus lupin

4. Ruh Emiciler

Azkaban’ı koruyan ruhsuz, uçan şeytanlar Ruh Emiciler ile ilk karşılaştığında, Voldemort ile yüzleşmemiş dahi olsa Harry çok korkmuştu. Bu yaratıkların insanın içindeki mutlulukları çekip alıyor olmaları ve Harry’nin karanlık anılarının çokluğu, Harry’nin onlardan çok daha fazla etkilendiğini gösteriyor.

ruh emici

5. Crookshanks

Harry’nin Hedwig’i, kısa süreliğine de olsa Ron’un Scabbers’ı varken Hermione artık bir evcil hayvan edinme zamanı geldiğini düşünmüştü. Bunun üzerine de adeta turnayı gözünden vurdu. Mıncık türünde yumuşacık suratlı, dünya tatlısı turunç kafa kedi, Crookshanks Peter Pettigrew’in olayını herkesten önce çözmüştü. Hermione’nin kedisinden de başka bir şey beklenemezdi herhalde!

Crookshanks

6. Ateşoku

Harry’nin Nimbus 2000’i Ruh Emici istilası sırasında Quidditch sahasında onarılamayacak derecede zarar gördüğünde Harry adeta yıkılmış haldeyken birisinin kendisine bir Ateşoku göndermiş olduğunu öğrendi. Ateşoku nedir ki yani, alt tarafı süpürge diyebilecekler için küçük bir benzetme yapalım. Eğer süpürgeleri yarış araçları olarak alırsak, Ateşoku bir Ferrari’ye eşdeğer olurdu. Çocuk çok şanslı be azizim, her şeyin iyisi bunda.

atesoku

7. Çapulcu Haritası

Eğer Ateşoku accayip havalı bi hediye gibi gelmediyse size, Fred ve George’un hediyesi, Hogwarts’taki herkesin yerini anında gösteren Çapulcu Haritası çok daha müthiş! Harry o zamanlarda haritayı yaratanlardan birinin babası olduğu hakkında çok az bir bilgiye sahipti. Bu da haritanın kağıdına kadar işlemiş muzipliği çok iyi açıklıyordu.

capulcu haritasi

8. Patronuslar

Her fırtınalı gecenin sonunda güneş açar sözü kapsamında, Harry’nin güneşi Lupin’in ona öğrettiği, yapması çok zor olan, muazzam büyü Patronus’dur. Harry, Expecto Patronum büyüsünü yaparken mutlu bir anıya konsantre olmanın, gümüş renkli, onu Ruh Emiciler’den koruyacak bir hayvan oluşturacağını öğrenmişti. Harika olan bir diğer olay ise Harry’nin Patronus büyüsü ile babasının oluşturduklarının aynı yani bir çatal boynuzlu geyik olmasıdır.

Patronus

9. Zaman Döndürücü

Hermione’nin olabildiğince çalışıp bir şeyler öğrenme azmi Azkaban Tutsağı’nda garip bir hal aldı. Aslında bunun sebebi bir Zaman Döndürücü’ydü. Bir sene içerisinde herkesten onlarca ders fazla alabilmesi sonrası Harry, Hermione’nin acayip zor bulunan bir Zaman Döndürücü’den küçük, minik sihirli yardımlar aldığını öğrendi. Bu eşya büyülü bir saat sayesinde kullanan kişinin zamanda yolculuk yapmasını sağlıyordu.

Gördüğünüz üzere böyle bir şeye kolayca sahip olunabilseydi, artık insanlar unuttukları, marketten çocuk bezi almak gibi basit şeyler için bile zamanda geri giderdi. Fakat Sirius Black’i bir Ruh Emici’nin kollarından kurtarmak amacına uygun yapılmış bir kullanım sayılabilir.

zaman-dondurucu-azkaban

10. Şahgaga

Ve bir de unutmadan…

Hagrid ilk senesinde Harry’yi Norbert ile, ikinci senesinde Aragog ile, üçüncü senesinde ise yine bir fantastik canavar, herkesin canı kanı bir Hippogriff olan Şahgaga ile tanıştırdı. Her ne kadar Draco Malfoy çoktan hak etse de, Hagrid’in bu görkemli, koca bir örümcek ile küçük bir ejderhadan daha dost canlısı, yarı kartal yarı at dostu onu üstünden atmak istemedi. O ve onunla birlikte göklerde süzülen kişi, sular gibi ömrünüz olsun e mi?

sahgaga

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı‘nda, sizin favoriniz neydi?

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir