Bambaşka Ruhlarda İki Seçilmiş Kişi: Newt Scamander ve Harry Potter

harry james potter newt scamander

Elbette, Newt Scamander ve Harry Potter hem cesur, hem de sadık kahramanlardı. Ancak birbirlerinden farkları da yok değildi. Gelin Pottermore’un hazırladığı listeye birlikte göz atalım.

Seçilmiş Kişi olmak için sahip olmanız gereken belirli nitelikler var gibi görünüyor. Cesur, dürüst ve doğru olmanız lazım bir kere. Her türlü sorumluluğu üstlenmeli ve kendini geliştirmelisin. Ah bir de tabii ki, dünyayı, tercihen kendi başınıza, kurtarmak zorundasınız ve bu konuda çok sinirlenmemeye çalışın.

Her ikisi de “Seçilmiş Kişi” olan Harry Potter ve Newt Scamander bu niteliklere sahip olmasına rağmen, birbirlerinden gerçekten farklı türden kahramanlardı. İşte sebebi…

Hufflepuff vs Gryffindor

Harry ve Newt arasındaki temel farklılıkları özetlemenin en iyi yolu, hangi Hogwarts binasına ait olduklarına bakmaktır.

Harry, öğrencileri cesur ve cüretkâr olma nitelikleri için kabul eden Gryffindor’daydı. Gryffindorların tipik olarak pervasızlık ve asabiyet gibi bazı daha az takdire şayan özellikleri de vardı (bunu okurken sinirlenmiş herhangi bir Gryffindor ne demek istediğimizi kanıtlayacaktır!). Bunlar, ister sevin ister sevmeyin, Harry’nin fazla fazla sahip olduğu niteliklerdi: kahraman ve cesurdu, evet, ama Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’ndaki o sıkıntılı yılını unutmayalım.

sirius black harry potter 5

Sonuç olarak, Harry’nin Seçilmiş Kişi olmaya tepkisi biraz karışıktı. Kaderini kabul etmesine ve Hogwarts’taki ilk yılından itibaren de bunun gereğini yapmasına rağmen, kaderiyle savaşmaya da çalıştı – özellikle de vaftiz babası Sirius Black’in ölümünden sonra ki kendi pervasızlığı, Sirius’un Bakanlık’taki kurtarma görevine gelmesine ve burada öldürülmesine sebep olmuştu.

“UMRUMDA DEĞİL!” diye bağırdı Harry onlara, bir ayskopu tuttuğu gibi şömineye attı. “CANIMA YETTİ, YETERİNCE GÖRDÜM, BIRAKMAK İSTİYORUM, SONA ERMESİNİ İSTİYORUM, ARTIK UMRUMDA DEĞİL -”   

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Newt ise çalışkan, sadık ve kendilerini işlerine adamış oldukları bilinen Hufflepuff binasındandı. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’da nadiren sinirlendi, bunun yerine, Tina tarafından tutuklandığında kaderini kabul etti ve ölüm cezası verildikten sonra bile soğukkanlılığını korudu (ve tabii ki sonundan bundan paçayı kurtardı). Aslında, Newt’i gerçekten sinirli gördüğümüz tek an bavuluna MACUSA’da el konulduğu ve bakımlarına kendini tamamen adadığı yaratıkların tehlikeye atıldığı zamandı.

newt scamander fc1

Harry zamanını bolca kendi kafasında ve kaderiyle çelişkiler içinde geçirmiş olsa da, özellikle de Voldemort’u öldürmesi gerektiğini öğrendiğinde, Newt’in her zaman Hufflepuff tarzı işlerle meşgul olduğu ve en çok önemsediği şeyler için doğru olanı yaptığı ortaya çıkıyor. Evet, bir Gryffindor ve bir Hufflepuff gerçekten.

‘ Durun. Hayır. Geri ver – O yaratıklara zarar vermeyin – Lütfen, anlamıyorsunuz  – içinde tehlikeli bir şey yok! Tehlikeli değiller! ’

– Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Kader vs Seçim

Harry’ye Voldemort’un kendine denk göreceği bir büyücü olacağı kehanet edildi, ve  böylece Seçilmiş Kişi olarak kaderi onun için seçildi. Elbette, bunun üstesinden geldi ve kaderiyle bir savaşçı gibi başa çıktı. Ancak gerçek şu ki, eğer bunu yapmak zorunda olmasaydı, Harry’nin yıllarını Ron ve Hermione’yle Hogwarts’ta takılarak, Quidditch antrenmanı yaparak ve zar zor derslerini geçerek harcayacağı da ihtimaller arasında. Kısacası, Harry kaderini kendi seçmedi, kaderi onu seçti – elbette Dumbledore’un da biraz yardımıyla.

voldemort harry

Öte yandan, Newt baktığı büyülü yaratıkların koruyucusu ve savunucusu olmayı seçti. Kimse ondan bunu istemedi; o hayvanlara olan tutkusu ve merhametli doğası nedeniyle bunu isteyerek yaptı ve hatta defalarca onların ihtiyaçlarına kendi ihtiyaçlarından daha fazla önem verip hayatını riske attı.

burnuk newt scamander fc

Arkadaşlıklar

Newt her zaman kendinin yalnız olduğunu varsayıyor, ve ilk filmde, Hogwarts’taki Leta Lestrange ile yakın arkadaşlığının zorlu şartlardan dolayı sona erdiği açıkça görülüyor. Yine de tam olarak ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Leta’dan ayrı olarak ve Tina, Queenie ve Jacob ile tanışmadan önce, Newt’ın arkadaşlık kurma konusunda zorlanıp savaş verdiği açıkça belliydi … en azından bavulunda yaşamayan herhangi bir şeyle.

leta lestrange zoe kravitz

QUEENIE: Ne yakın bir arkadaşlığın varmış okulda.

NEWT:  İkimiz de okula bir türlü uyum sağlayamamıştık. O yüzden biz de –

QUEENIE: – Bayağı yakınlaştınız. Yıllarca.

… Hep senden almış. Verecek biri lazım sana.

– Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Harry’ye gelince, Hogwarts’dan önce zorba akrabaları olan Dursley’ler yüzünden yalnızdı ve okula başladıktan hemen sonra da hayat boyu sürecek arkadaşları oldu. Ailesi (?) tarafından tüm çocukluğu boyunca sağlıksız bir muameleye maruz kaldığı için Harry’nin kendini diğerlerinden dışlaması kolay olurdu. Ama o bunun yerine, yaşıtları arasında popülerliğini kanıtlayan ve her zaman arkadaşları tarafından güvenilen, kendi bunu bilsin ya da bilmesin, doğal bir liderdi. Ancak Newt, her zaman bir şeyleri tek başına yapmak zorunda olduğunu hissetmişti (tabii ki NYC’ye gitmeden önce).

Harry potter mcgonagall

Birbirlerinden tamamen farklı da değiller …

Newt ve Harry çok farklı insanlar olsa da, bir araya gelselerdi oldukça iyi anlaşabilirlerdi diye düşünüyoruz. Yeni başlayanlar için Harry ve Newt, ne olursa olsun daima zayıf durumda olanları korudular. Bu Newt için, onun büyülü yaratıkları ve zaman zaman da Jacob’tı, Harry ise Hagrid ne zaman yaratıkları hakkında biraz fazla ‘Hagridleşse’ onun en şevkli destekçisiydi.

FB TRL3 87979

İkili Hogwarts’taki muzipliklerine rağmen her ikisine de güvenmek için mükemmel bir karakter hakimi olan Dumbledore’un desteğine sahipti. Her ne kadar Newt’in neden okuldan atıldığını bilmesek de (henüz), hem Newt hem de Harry’nin Hogwarts’taki zamanlarında zorlukla hizaya geldikleri açıktır. Açıkçası dürüst olmak gerekirse Harry’nin Hogwarts’tan kapı dışarı edilmemesine hâlâ biraz şaşkınız!

Bu ikili hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!