Bir Gryffindor’la Dost Olmanız Gerektiğini Gösteren 4 Neden

harry-ron-hermione-

Daha önce sizlere Hogwarts’taki en yakın arkadaşlarınızı Hufflepuff binasından seçmenizin ne kadar doğru bir karar olacağına dair pek çok neden sunmuş olsak da, Gryffindor binasına da dostluk konusunda hak ettiği desteği vermenin zamanı geldi de geçiyor! İşte bu yüzden karşınızda, konu dostlarını korumaya geldiğinde cesaretleriyle her şeyin üstesinden gelebilen Gryffindor’larla acilen arkadaş olmanız gerektiğini gösteren 4 sağlam neden.

1. Gryfindor’lar Hayat Boyu Dostunuzdurlar

Bazen Gryffindor’ların içinden de kendini beğenmiş ve gösterişçi insanlar çıkabilse ve bina üyeleri arasında her Neville Longbottom’a karşılık bir Cormac McLaggen olsa da, Harry, Ron ve Hermione’nin dostluğunda da görüldüğü üzere, Gryffindor’un aynı zamanda en fedakarlık dolu dostluklara da ev sahipliği yapabildiğini unutmamak gerekiyor.

Serinin altın üçlüsünün arasındaki dostluk sadece, peşlerindeki oldukça güçlü bir kara büyücünün, neredeyse ölümle sonuçlanacak pek çok maceranın ve Ron ile Hermione’nin bitmek bilmeyen didişmelerinin değil aynı zamanda zamanın karşısında da ayakta kalmayı başardı. Ölüm Yadigarları’nın sonunda Ron, Hermione ve Harry peron dokuzu üç çeyrekte, bu sefer de kendi çocuklarını Hogwarts’a göndermek için yeniden buluşmuşlardı. Atlatılan pek çok badireye rağmen yıllarca süren ve sürmeye devam edecek bu muazzam dostluk karşısında duygulanmamak elde değil.

capulcular-sinifta

2. Bir Gryffindor’un dostluğu (neredeyse) Her Şeyin Üstesinden Gelebilir

Serideki bir diğer fedakarlık dolu dostluk ise hiç şüphesiz Çapulcular‘ınki. James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew öğrencilik yılları boyunca Hogwarts’ı kasıp kavurmuş ve birbirine katmış olsalar da kahkahaların geride kaldığı zamanlar geldiğinde de  birbirleri için her şeyi yapmaya hazırlardı. Lupin’in bir kurtadam olduğunu öğrendiklerinde sırf ona destek olabilmek için üç uzun yıllarını Animagi üzerine uzmanlaşmaya harcadılar. Mösyöler Kılkuyruk, Patiayak, Aylak ve Çatalak arasındaki arkadaşlık -Peter, Lily ve James’e ihanet edene kadar- pek çok Hogwarts efsanesine ilham kaynağı oldular. Peter’in ihaneti bu efsanevi grubun tüm bağlarını koparsa da Sirius ve Remus arasındaki dostluk hayatta kalmayı başardı. Azkaban Tutsağı’ndaki dokunaklı bir sahne iki eski dostun geçmişteki hatalar yüzünden birbirlerini hırpalamak yerine affettiklerini gösteriyor.

“Casusun ben olduğumu düşünüyorsa söylemezdi, Peter,” dedi Lupin. Pettigrew’un başının üstünden, “Sanırım bu yüzden bana söylemedi, değil mi, Sirius?” dedi kayıtsız bir sesle. “Beni affet, Remus,” dedi Black. “Önemli değil, eski dostum Patiayak,” dedi Lupin. Kollarını sıvıyordu. “Peki ben de seni casus sandığım için beni affedebilir misin?” “Tabii,” dedi Black. Etsiz yüzünde bir an bir gülümseme belirir gibi oldu.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

hermione-hand

3. Gerçek Dostluk Cesaret Gerektirir

Cesaret, kara büyücülerle savaşırken oldukça yararlı bir vasıf olmasının yanı sıra arkadaşlarınızla yüzleşirken de size fayda sağlar. Sonuçta gerçek arkadaşlık bazen de sevdiğiniz insanların sizi sıkan davranışlarından haberdar olmalarını sağlamaktır. Gryffindor’ların da şövalyelik ve can sıkıcı olduğunuzu söylemek pahasına bir pislik gibi davranmak arasındaki ince çizgiyi sık sık aştıkları aşikar olduğuna göre, yanınıza çekinmeden sizle ilgili ne düşündüğünü söyleyebilen yoldaşlarınızın bulunması çok işinize yarayabilir.

Gryffindor’lar size karşı dürüst olabilirler çünkü bunu yapabilecek kadar cesurdurlar. Fakat bunu yapmalarının en önemli sebebi de aslında sizi önemsemeleridir.

Dumbledore, gülümseyerek. “Türlü türlü cesaret vardır,” dedi. “Düşmanlarımıza karşı koymak yürek ister, ama dostlarımıza karşı koymak da yürek ister. Bu yüzden Mr Neville Longbottom’a da on puan veriyorum.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

4. Gryffindor’lar Arkadaşlarını Korurlar

Gryffindor’lara bir konuda daha haklarını vermek gerekir: Konu arkadaşlarını korumaya geldiğinde Hogwarts puanlarını sanki başka kimseyi ilgilendirmiyormuş gibi yakmaya hazırdırlar.

Seri boyunca, Gryffindor’lar zor hatta direk olarak tehlikeli durumlarda bile arkadaşlarının ardını kollamışlardır. Mesela Harry’nin Felsefe Taşı’nda Neville’in Hatırlatıcı’sını geri alması ve Ron’un bina puanlarını riske atmak pahasına Hermione’yi ona ukala diyen Profesör Snape karşısında savunması bu korumacılığın sadece küçük örnekleri.

Hermione ve Ron’un tıpkı ilk yıllarında Fluffy’nin karşısına hep beraber çıkmakta ısrar etmeleri gibi  Harry’nin Voldemort’la yalnız yüzleşmesine asla izin vermemeleri ve güvenli evlerini Hortkuluk aramak için terk etmeleri ise bu bağlılığın ciddi örnekleri arasında yer alıyor kuşkusuz.

Yani Gryffindor’lar kendilerini kötü durumlara soksalar da en azından her koşulda sizin yanınızda durmaya devam edeceklerinden emin olabilirsiniz.

“İkinci defa size söz verilmemişken konuşuyorsunuz, Miss Granger,” dedi Snape sakin sakin. “İflah olmaz bir ukala olduğunuz için Gryffindor’dan beş puan daha.” Hermione kıpkırmızı oldu, elini indirdi ve gözlerinde yaslarla basını önüne eğdi. Bütün sınıfın Snape’e ters ters bakması, ondan ne kadar nefret ettiklerinin göstergesiydi, çünkü her biri daha önce en azından bir kez Hermione’ye ukala demişti. Hermione’ye haftada en az iki kez ukala olduğunu söyleyen Ron. yüksek sesle, “Bize bir soru sordunuz, o da cevabını biliyor!” dedi. “Madem cevap istemiyorsunuz, niye soruyorsunuz?”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Bu aslan yürekli ekibin her daim arkanızı kollamaya hazır olacağını da öğrendiğinize göre, kendinize Gryffindor’lu bir dost bulmak için daha ne bekliyorsunuz!

gryffindor-header

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir