Mutlaka Bir Hufflepuff’la Dost Olmanız Gerektiğini Gösteren 5 Sebep

eddie-hufflepuff

Herkes Hufflepuff’ların ne kadar cana yakın olduğunu bilir. Bu yüzden de konu arkadaşlığa geldiğinde ilk sıraya yerleşeceklerini tahmin etmek hiçbirimiz için zor olmaz. İşte karşınızda, Hufflepuff’ların neden kompleks, heyecan verici ve gerçekten güvenilir dostlar olduğunu gösteren beş sağlam neden.

1. Seçmen Şapka’nın Hufflepuff İçin Söylediği Her Şey Doğru

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Seçmen Şapka, Hufflepuff’ların “sadık ve adil” olarak nitelendirip “Bu sabırlı Hufflepuff’lar esaslılar ve çalışmaktan korkmazlar.” dizesini kullanıyor tören için yazdığı şarkıda. Ayrıca Ateş Kadehi’nde öğreniyoruz ki: “Hufflepuff için, sıkı çalışanlar kabul edilmeye en çok layık olanlardır.”

Sonuç olarak Hufflepuff’lar sadık, adil, esaslı, sabırlı ve zorluklar karşısında asla yıkılmayacak insanlar. Yani dost olmak için mükemmel adaylar!

2. Hufflepuff Aslında Gizliden Gizleye “Parti Binası” Olabilir

Şu ana kadar Hufflepuff’ların sadık ve çalışkan olduklarında fikir birliğine varmışızdır herhalde. Fakat kim onların aynı zamanda eğlenmeyi bilen ve dans pistinin tozunu attıran vahşi bir parti grubu olmadığını söyledi ki? Bütün muhteşem partiler hep mutfağa doğru yöneliyor ve bilin bakalım o civarlarda kimin ortak salonu bulunuyor. Evet, Hufflepuff’ların!

Bu binanın ortak salonu okuyucular için seri boyunca gizemini korudu çünkü Harry’nin ziyaret etmediği tek ortak salon Hufflepuff’larınkiydi. Fakat yine de bina sakinlerinin düzenli olarak toplanıp, lezzetli atıştırmalıklarla birlikte bir, belki de iki bardak bal kabağı suyu içmediğini gösteren bir kanıt da yok.

Binanın hayaleti Şişman Keşiş’in, diğer somurtkan ve kasvetli hayaletlerden farklı olarak etrafa kahkaha saçmasıyla tanındığını da gözden kaçırmamak gerekiyor. Ve binanın simgesi olan porsuğun, oradaki en vahşi hayvanlardan biri olduğunu da herkes bilir(!)

hufflepuff-common

3. Hufflepuff’lar Her Zaman Doğru Olanı Yapmaya Çalışırlar

Hufflepuff’ların oldukça güçlü bir ahlak anlayışı ve doğruyla yanlış ayrımı vardır. J.K Rowling’in dediğine göre neredeyse bütün Hufflepuff binası Hogwarts Savaşı’na katılmış, yani tehlike ne kadar büyük olursa olsun okullarına olan sadakatlerini ve cesaretlerini kaybetmemişler.

Cedric Diggory’nin Ateş Kadehi’ndeki tutumu da onların bu ahlak anlayışlarını ortaya koyar nitelikte. Cedric, Harry kendisinin yarışmadaki bir rakibi olsa bile çevresindekilere Slytherin’lerin yaptığı ve üzerinde “Kokuşmuş Potter” yazan nahoş rozetleri takmamalarını söylemişti.

 “Hey dinle… Rozetler hakkında. Onlardan takmamalarını istemiştim.”

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Cedric_Diggory

4. Hufflepuff’lar Açık Görüşlüdür

Hufflepuff’ların diğer binalardan daha çok öne çıkan özelliklerinden biri de herkesi oldukları gibi kabul etmeleridir. Hufflepuff’ta herkese aynı oranda değer verilir ve aynı şekilde muamele edilir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Seçmen Şapka bu eşit yaklaşımı, Helga Hufflepuff’ın kendi sözleriyle güzelce açıklamıştır.

Slytherin, “Biz sadece soyu en saf olanı eğiteceğiz.” dedi.

Ravenclaw, “Biz sadece zekası şüphesiz olanı eğiteceğiz.” dedi.

Gryffindor, “Biz sadece adını kahramanlıklarla duyurmuş olanı eğiteceğiz.” dedi.

Hufflepuff, “Ben bir sürüsünü eğiteceğim ve hepsine aynı muamele edeceğim.” dedi.

Hufflepuff’tan edineceğiniz bir dost sizi asla yargılamaz. Sizi olduğunuz gibi sever.

 5. Hufflepuff’lar İhtiyacı Olan Bir Arkadaşlarına Yardım Etmeye Daima Hazırdırlar

Size yardım etmek onlar için sakıncalı -hatta direk olarak tehlikeli- olsa bile bir Hufflepuff yardımını dostlarından asla esirgemez. Hufflepuff’lar beceriksiz kimseler olarak görülseler de Hogwarts Savaşı sırasında Ernie MacMillan’ın sözlerini dikkate almışlardı.

“… boşaltmaya Mr. Filch ve Madam Pomfrey nezaret edecek. Ben söylediğimde binanızı ayarlayacaksınız ve sorumluluğunuz altındakileri çıkış noktasına düzenli bir şekilde götüreceksiniz.”

Öğrencilerden çoğu donakalmışa benziyordu. Fakat Harry duvarların etrafından dolanıp Gryffindor masasında Ron ve Hermione’yi ararken Ernie McMillan Hufflepuff masasında ayağa kalkıp bağırdı: ‘Ve ya kalıp savaşmak istiyorsak?’

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

hufflepuff-flag

Site Yorumları
9 Yorum