Büyücülük Dünyasında Yapılan En Önemli 6 Hata

snape death harry potter

Hatasız kul olmaz – ve bu isterseniz dünyanın en bilge büyücüsü olun ister Sağ Kalan Çocuk ya da Karanlık Lord, hepimiz için geçerli. Ama büyücü dünyası için en yıkıcı olan hatalar hangileriydi? Gelin Pottermore‘un hazırladığı bu listeye hep birlikte göz atalım.

1. Cornelius’ın Hagrid’i Azkaban’a Göndermesi

Sihir Bakanı Cornelius Fudge kesinlikle bir kariyer politikacısı, prensipleri olmayan bir zorba ve kendinden başka herhangi bir şeyi nadiren düşünen bir adamdı. Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Hagrid’i Azkaban’a götürmek için Hagrid’in kulübesine geldiğinde onun ayırt edici özelliği olacak olan aşağılık bir bürokrasi ve kendini koruma tavırları sergiledi: “Büyük baskı altındayım. Bir şeyler yaptığımı görmeleri gerekiyor,” demişti Hagrid’i Sırlar Odası’nı açmak ve Basilisk’i serbest bırakmakla suçlarken.

Aslında yaptığı şey, şimdiye kadar duyduğumuz en dehşet verici yer olan, mahkûmların ölümüne mutsuzluğa mahkum edildiği, Ruh Emiciler tarafından korunan bir açık deniz cezaevi Azkaban’a, masum bir ismi göndermekti. Bu, Hagrid’in serbest bırakıldıktan sonra toparladığı güçlü karakterinin bir kanıtıdır. Hatta bir keresinde Harry, Ron ve Hermione’ye bu deneyiminden bahseder:

“Ve yaşamanın anlamı kalmıyor. Ben hep uykumda ölsem diye ümit ederdim…”

Günahı senin boynuna Fudge.

hagrid

2. Voldemort’un Snape’i Mürver Asanın Efendisi Sanması

Mürver Asanın yüzyıllara dayanan uzun ve kanlı bir tarihi ve Antioch Peverell’den Gaddar Emeric ve Gellert Grindelwald’a kadarki sahipleri, asanın sadakatini kazanarak ölüm ustaları olmaya çalıştılar. Voldemort bunu biliyordu ve asaya kendi çıkarları için ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle Dumbledore’u öldürdüğünde Snape’in asanın yeni efendisi sandı. Ama yanılıyordu: Dumbledore’a ölümünden hemen önce silahsızlandırma büyüsü yapan Draco Malfoy asanın yeni sahibiydi.

Bu yüzden Karanlık Lord, Nagini’ye Snape’i öldürmesini emrettiğinde, ölümsüzlük hayaline yakın bile değildi. Ve sonunda bu hata Hogwarts Savaşı’nda Öldüren Lanet, Mürver Asadan geri teptiğinde Voldemort’un sonunu getirdi.

Ev ödevi: Harekete geçmeden önce araştırmanı yap.

severus snape

3. Barty Crouch Jr.’un Oğlunu Azkaban’dan Kaçırması

Karanlık İşaret’i erken yaşta edinen ve Lord Voldemort’a fanatik bir destek veren Barty Crouch Jr. beş para etmez biriydi. Babası Barty Sr. Büyü Yasaları Konseyi’nin bir üyesi olarak onu Seherbaz Frank ve Alice Longbottom’a işkence yapmak suçundan Azkaban’a gönderdi, ancak ona bile ana yüreği el vermedi ve annesi, kocasını Çok Özlü İksir kullanarak hapishanedeki oğluyla yer değiştirmesine izin vermeye ikna etti. Büyük hata. Barty Sr. bir süreliğine oğlunu Imperius laneti ve Görünmezlik Pelerini ile zapt etmeyi başardı ancak o Ateş Kadehi’nde Quidditch Dünya Kupası’nda kaçmayı başardı ve Voldemort adına yeniden sağa sola zarar vermeye başladı.

Zarar ama ne zarar- Alastor Moody’nin kılığına girdi, yaşı tutmayan Harry’yi Üç Büyücü Turnuvası’na gönderdi ve Cedric Diggory’nin ölümüne sebep oldu.

Barty Sr. biliyoruz, sonuçta senin oğlundu. Ama onu olduğu yerde bıraksan daha iyi olurmuş sanki.

Barty Crouch Jr

4. Harry’nin Yersiz Cesareti Sirius’un Ölümüne Sebep Oldu

Harry’nin zihninin Lord Voldemort’un manipülasyonlarına ne kadar yatkın olduğunu bilen Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda Profesör Snape’i ona kendisini savunmak için Zihinbend öğretmeye ikna etti, ama boşuna. Harry, Esrar Dairesi’nde ne olduğunu çok merak ediyordu, bu nedenle rüyalarında oraya yolculuk yaptı ve Voldemort tarafından kandırıldı. İlk defa değildi ama Harry sevgili vaftiz babasını kurtarmak için kendini ortaya attığında cesaretini takdir ettik; yine ilk defa değildi ama Harry yanıldığını kanıtladığında şaşırmadık. Ama yine de fazlasıyla onurlu davrandı. Bu, eylemlerinin ölümcül sonuçlarıyla mücadele ederken Harry için büyük bir teselli olmuş olabilir – kendisine yakın birini kaybetme acısını yeniden yaşadı, bu sefer daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde.

sirius black

5. Dumbledore’un Marvolo Gaunt’un Yüzüğünü Takması

Büyü tarihini bilenler Diriltme Taşı’yla uğraşılmaması gerektiğini de bilir. Bir efsaneye göre – bu taş bizzat Ölüm tarafından yapılmıştır. İlk sahibi Cadmus Peverell’i intihara sürüklemiştir. Tom Riddle Jr.’un kendi ailesinin yarısını öldürdükten sonra çaldığı altın bir yüzüğe yerleştirilmiştir. Korkunç gücünü bilmesine rağmen, Dumbledore, Ölüm Yadigarları‘nda ailesini tekrar görmenin ümidiyle kendini onu takmaktan alıkoyamadı, ki bu da bu kadar bilge ve dünyevi bir insanın bile, yaşamımızın tümünde yüzleştiğimiz baştan çıkarıcı duygulara bağışıklığı olmadığını kanıtlıyor.

“Ben… aptaldım,” dedi. Hayır, Dumbledore sadece insandın.

Gaunt yuzuk

6. Sirius Black’in Peter Pettigrew’u Sır Tutucu Yapması

Lily ve James Potter, Birinci Büyücü Savaşı sırasında Fidelius Büyüsü altında Godric’s Hollow’a saklandıklarında, sırlarını ruhunda saklayacak birine ihtiyaçları vardı. Mükemmel bir seçim olan Sirius Black, Voldemort’un onu bulduğunu düşündü, bu yüzden sorumluluğu Peter Pettigrew’a verdi. Kesinlikle mükemmel bir seçim değil.

Zaten çoktan Voldemort için Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda casusluk yapan Pettigrew, Potterlar’ın nerede olduğu hakkında efendisine derhal haber verdi. Karanlık Lord tarafından katledildiler ve Harry yetim kaldı. Bu ihanet olmasaydı Harry, Dursley’lerle hiç yaşamazdı, düzinelerce suçsuz büyücü ve Muggle ölmezdi ve daha fazla savaş olmazdı.  Peter, bu şekilde olmak zorunda değildi. Boyun posun devrilsin.

peter pettigrew fc

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bunlar dışında yapılan en büyük hatalar nelerdi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Forumdan Cevaplar!