Harry Potter Karakterlerinin Belirsiz Kaderleriyle İlgili Aklımıza Takılan 6 Soru

Marge Dursley 3

Harry Potter serisini çok seviyor olmamızın bir sebebi yan karakterlerin bu kadar çok olması ve bir kısmında kendimizi görebilmemiz. Yine de kitapta bu karakterlerle ilgili açıklanmayan bazı noktaların olduğu aşikâr. Hayran teorilerin dolduracağı kadar büyük olmasalar da Pottermore bunların bir kısmını bizim için derlemiş. Bir göz atalım!

Yedinci kitabın sonunda hangi karakterin ne yaptığını öğrenmemize imkan yoktu ancak tabi ki bu, onları merak etmiyoruz demek değil.

J.K. Rowling hemen hemen boyut ve ağırlık olarak bebek bir hipogrif kadar kitap yazmadığına göre bilmek istediğimiz bütün karakterlerin kaderini öğrenmememiz şaşırtıcı da değil (ve bazı karakterleri geri dönmemek üzere Azkaban’da görmek isteriz). Hazır değinmişken bazı karakterlerin kitaplarda tamamen bahsedilmemiş kaderlerine göz atalım.

1. Marietta Edgecombe’un sivilceleri hiç geçti mi?

Marietta, Umbridge’e Dumbledore’un Ordusu’nun varlığını söyleyerek onlara ihanet eden Ravenclaw öğrencisiydi. Marietta’nın kendi talihsizliğine, lanetli bir kayıt kağıdı imzalamıştı ve ispiyonculuğun bedelini de Hermione’nin “GAMMAZ” yazan sivilcelerle lanetlemesiyle ödedi. Lanetlendikten sonra Marietta’yı sadece bir kere gördük ve o zaman da talihsiz cilt problemini saklamak için kalın bir tabaka makyaj yapmıştı ama sivilcelerin geçip geçmediğini kitaplarda hiç öğrenemedik.

2007’de Bloomsbury ile olan bir röportajda J.K. Rowling, sivilcelerin geçtiği halde asla tamamen kaybolmadığını doğruladı. Noktaların “önünde sonunda” gittiğini açıklayarak, “Yine de birkaç yara izi bıraktı. Hainlerden tiksinirim,” diye ekledi.

“Harry pencereyi geçerken, Cho’nun, kalın tabakalı ama yüzüne yayılmış olan sivilcelerin tuhaf oluşumunu kapatamamış bir makyaj yapmış olan arkadaşı Marietta’yla derin bir sohbette olduğunu gördü. Belli belirsiz sırıtan Harry yürümeye zorlandı.”

– Harry Potter ve Melez Prens

2. Havası söndürüldükten sonra Marge Hala’ya ne oldu?

Marge Dursley

Marge Hala’nın davranışı, şişirilip İngiltere’nin etrafında uçulmayı kesinlikle haklı kıldı. Zaten sonuçta söndürülüp hafızası silindiğinden çilesinden uzun süreli bir zarar görmediğini biliyoruz. Kitaplarda Marge’tan bir daha bahsedilmedi. J.K. Rowling’in karakteri geri getirmesini istediğimizi söylemiyoruz ama bu deneyiminden bir ders çıkarıp çıkarmadığını da merak etmiyor değiliz. Nedenini anlayamadan balonlardan korkmaya başladı mı? Köpek Ripper gününü sahibi birden bire uçmaya başlayıp başlamadığını kontrol ederek geçirdi mi?

3. Ev cini Winky Hogwarts’taki hayatına alışabildi mi?

winky yeni

Zavallı, tatlı, değeri bilinmemiş Winky. Dobby’nin ufak arkadaşı Winky, derin bir bağ ile bağlı olduğu sahibi Barty Crouch tarafından kıyafet verilerek özgür kaldığı zaman Hogwarts mutfağında kendine iş bulmuştu. Fazlasıyla üzgün ve küçük düşürülmüş Winky, kendisini ev cinleri için “sert” olan Kaymakbirasına vermişti.

Winky’nin daha sonradan ne yaptığını hep merak ettik. Özellikle de çok fazla içtiği zaman etrafta onunla ilgilenecek Dobby olmadığında. Yine de 2007’deki konuşmasında Rowling, Winky’nin Hogwarts Savaşı’nda savaşan en cinleri arasında yer aldığını söyledi.

4. Lavender Brown öldü mü?

Lavender Brown pottermore

Bizi yıllardır rahatsız eden ve hala da cevaplanmamış bir soru ise Kehanet dersi fanatiklerinden, Ron’un eski sevgilisi ve Gryffindor binasından olan Lavender Brown’un Hogwarts Savaşı sırasında ölü ölmediğiydi. Filmlerde ölmüş gibi görünmesiyle birlikte kitaplarda hala hayattaydı ve kurtadam Fenrir Greyback tarafından ısırıldıktan sonra can çekişiyordu. Bunun, Hogwarts Savaşı’nda yaşanan birçok trajedilerden biri olmamasını umut ediyoruz.

“HAYIR!” diye bağırdı Hermione ve asasından çıkan sağırlaştırıcı bir patlamayla, Fenrir GreybackLavender Brown’un can çekişen vücudundan geriye sıçradı.”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

5. Dolores Umbridge Bakanlık tarafından nasıl cezalandırıldı?

Dolores Umbridge ofis

Kitaplar Dolores Umbridge’e ve Karanlık Lord’un tarafına bilerek ve isteyerek geçip Muggleları öldürenlere ne olduğunu hiçbir zaman tam olarak açıklamadı. Fakat J.K. Rowling, The Leaky Cauldren (Çatlak Kazan) ile olan sohbetinde Umbrigde’in kaderini açıklığa kavuşturdu. “Tutuklandı, sorgulandı ve Muggle doğumlulara karşı işlediği suçlardan dolayı hapse atıldı.”

Ancak bu da bizi diğer bir soruya yöneltiyor: Ruh Emiciler, Voldemort’un safına katıldıktan sonra Azkaban’dan kim sorumlu olur ki? Ve bildiğimiz üzere, Voldemort’un ilk yükselişinden sonra birçok taraftarı Imperius laneti altında olduklarını söyleyerek adaletten kaçtılar, yani aynı şey yeni müritleri için de söylenebilir mi?

6. Mary ve Reg Cattermole’a ne oldu?

Harry, Ron ve Hermione, Reg’i, eşinin duruşmasına katılamayacak kadar hastalandırıp görünüşüne de Ron’u büründürünce yanlışlıkla bu çiftin hayatına dahil oldular. Böyle olunca da çok kısa bir sürede Mary ve Reg’i iyi tanımaya fırsat bulduk. İlişkilerine çabucak alışmış olmamıza rağmen (ve Maisie, Ellie ve Alfred isimli çocuklarına da) Muggle doğumlu olmaktan yargılandığı için Harry’nin tavsiyesine uyup çocuklarıyla birlikte ülkeden kaçtılar mı yoksa Sihir Bakanlığından kaçarken yakalandılar mı hiç öğrenemedik. Ron, Reg’in kaçabilecekken kaçacak kadar akıllı olmadığını söylerken ikinci kısmın doğru olduğu konusunda ipucu verildiğini belirtmekten üzüntü duyuyoruz.

“Vay canına, umarım kaçmışlardır,” dedi Ron arkasındaki yastıklara yaslanarak. Çay iyi gelmiş gibiydi; rengi geri dönüyordu. “Reg Cattermole, ben onun kılığındayken herkesin benimle konuşma biçiminden bana o kadar zeki gelmemişti. Tanrım, umarım başarmışlardır… Eğer bizim yüzümüzden Azkaban’a girerlerse…”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

azkaban

Bu karakterlerin kaderleri hakkında (hiç pembe kıyafet ya da kedi tabağı bulunmayan Azkaban’da Umbridge’in geçirdiği tatlı detaylarla birlikte) daha fazla öğrenmek istesek de bütün karakterlerimiz hakkında öğrenmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Yine de ne olur ne olmaz gözümüz J.K. Rowling’in Twitter hesabı üzerinde.

Gerçekten de Umbridge’i Azkaban’da görmek güzel olurdu. Sizlerin bu karakterler hakkındaki düşünceleri neler?