Harry Potter Usulü Büyülü Bir Parti Hazırlamak İsteyenlere 6 Harika Tavsiye

Harry Potter Partisi

Sıkıcı ve birbirine benzeyen partilerden bıktıysanız sizlere iyi bir haberimiz var. Çünkü Pottermore yıla damgasını vuracak ve hazırlıkları da kutlamayı da son derece eğlenceli hale getirecek “büyülü” bir partinin ipuçlarını okurlarıyla paylaştı. Davetiyelerden, kıyafet koduna kadar tam teşekküllü bir Harry Potter Temalı Parti hazırlamak için gerekenlere geçmeden önce, eğer bu partiyi gerçekleştirirseniz bizi de çağıracağınıza söz verin!

1. Davetiyeler

Gerçekleştireceğiniz etkinlikle ilgili ilk izlenimi vereceğinden davetiye tasarımı oldukça önemlidir. Eğer Harry Potter temalı bir parti gerçekleştirecekseniz, davetlilerinizin daha partiye gelmeden önce büyüye epeyce bir maruz kaldıklarından ve partide göreceklerine hazır olduklarından emin olmalısınız. Elbette evlerine gidip beş saat boyunca dizlerinizin üzerinde Hedwig’s Theme mırıldanarak da bunu yapabilirsiniz fakat bizim daha pratik bir çözümümüz var. Davetiyeleri Hogwarts mektubu formatında yazmak da işinizi görecek ve davetlilerinizin merakını epeyce bir uyandıracaktır.

Davetiye Hogwarts Mektubu

Bu mükemmel davetiye görüntüsüne ulaşmak için ise pek az şeye ihtiyacınız var! Yeşil bir kalem ve birkaç çay poşeti işinizi görecektir. Elbette oldukça tuhaf bir çay yapmayacağız. Kullanılmış çay poşetlerini normal beyaz bir kağıdı lekelemek ve kağıdın rengini değiştirmek için kullanacağız. Böylece el yapımı parşömenlerimiz olacak. Hogwarts mektupları ikonik olarak zehir yeşiline yakın bir renkte yazıldığından başka renk bir kalem kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca adresi yazarken, tıpkı Harry’nin mektubunda olduğu gibi, gönderdiğiniz kişinin içinde bulunacağı belirli bir oda ismi yazmanız da size ekstra puan kazandıracaktır.

En ufak işimiz için bile Facebook etkinliklerine ya da whatsapp mesajlarına başvurduğumuz şu günlerde, birilerine kağıt üzerinde yer alan bir davetiye göndermek bile sizi yeterince aykırı yapmaya yeterken, bir de Harry Potter detayları ekleyerek herkesi şaşırtmanız garanti.

2. Dekor

Hogwarts Dekoru
Harry Potter temalı partinizi vermeden önce evinizde ya da kutlama yapacağınız mekanda tüm düzenlemeler için yeterince alan bulunduğuna emin olun. Yer değiştiren merdivenler, devasa tablolar ve heykeller, gökyüzünü gösteren bir tavan elbette gerçekten Hogwarts’da olmadıkça ayarlayabileceğimiz düzenlemeler değil fakat seçeceğiniz objeleri ve dekorasyon fikirlerini dikkatlice seçerek de dar alanda istediğiniz performansı yakalayabilirsiniz. Yaratıcı olmaya bakın, Muggle feng shui adetlerinin sizi durdurmasına izin vermeyin!

Mesela satın alıp evin çeşitli bölgelerine yerleştirebileceğiiz pelüş baykuşlar, Hogwarts’ın bina renklerine boyayıp flamaya dönüştürebileceğiniz kumaş parçaları, eğer varsa koleksiyonunuzdaki Harry Potter objeleri, bu sevimli ruh emici, tavana bir misinayla asabileceğiniz Led’li mumlar ve gelen konuklara verebileceğiniz ev yapımı asalar ve bina rozetleri işinizi büyük oranda görecektir.

3. Atıştırmalıklar ve İçecekler

Büyücü Yiyecekleri ve İçecekleri
Harry Potter evreninde yiyecek kültürünün ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlamak istiyorsanız Ron’un yemek yeme rutinine bir göz atabilirsiniz. Eğer epik bir Harry Potter partisi düzenlemek istiyorsanız, epik atıştırmalıklara da ihtiyacınız olacak demektir. Fakat mahallenizdeki marketten çikolatalı kurbağa ya da Doksi yumurtası sipariş edemeyeceğinize göre Muggle dünyasındaki malzemelerle büyülü yemekler yaratabilmemiz gerekiyor.

Kendi “İyi ki doğdun Arry” pastanızı yapmak oldukça iyi bir başlangıç olacaktır. Ayrıca balkabağı depolamanızı özellikle öneririz çünkü balkabağı suyundan tutun da balkabaklı çöreklere kadar uzanan geniş bir tarif listesi bize büyücülerin balkabağını gerçekten çok sevdiğini gösteriyor. Buzzfeed tarafından paylaşılan tariflere de bir göz atmak partinizi Slughorn‘un partilerinden aşağı kalmayacak biçimde yiyecekle donatmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca alkollü bir parti düzenlemeyi düşünüyorsanız kısa bir sürede kaymak birası yapmında uzmanlaşmaya bakın. İçecek çeşidimiz bol olsun diyorsanız, bilindik muggle kokteyllerini Harry Potter temalı objeler ve isimlerle süslemek de iyi bir fikir olabilir. İçine ufak bir mürver asa maketi koyduğunuz Voldemortini bardağınıza ufak lanet isimleri yazabilir, Marge-rita Teyze‘nizi tombul bardaklarda servis edebilirsiniz.

4. Kıyafetler

harry potter ron weasley fc

Herkesi resmi cübbeli Ron Weasley gibi gelmeye zorlayın demiyoruz – ki o danteller eminiz annenizin çeyizinde daha hoş duracaktır- fakat misafirlerinizin ve sizin üzerinizde serinin ruhuna uygun bazı parçalar taşımanız atmosferi çok daha iyi hale getirecektir.

Örneğin Luna Lovegood hepimiz için güzel bir başlangıç olabilir. Çılgın gözlükler ve küpeler yeterli gelmezse aslanlı Gryffindor şapkasını yaratmak için yaratıcılığınıza başvurabilirsiniz. Şapka demişken seçmen şapkayı da unutmayalım, üst üste yığılmış kumaş parçalarıyla bile muggle evrenine dahil edebileceğiniz bu güzel aksesuar vaktinizin bir kısmını hak ediyor bizce. Ama yok ben kıyafetle falan uğraşamam diyorsanız vücut boyasıyla bile harika işler yaratabilirsiniz.

Yüzünüze Acromantulalar çizerek Yasak Orman’dan kendinizi dışarıya zor atmışsınız izlenimi verebilir, ya da artık çizmeyen bir tek siz kaldıysanız Harry Potter’ın ünlü yara izini alnınıza resmedebilirsiniz. Dediğimiz gibi her şey sizin hayal gücünüze kalmış.

5. Müzikler

Flitwick yilbasi orkestra

Partinize arka plan olarak Hedwig’s Theme’i sonsuz bir döngü içinde çalmanız pek eğlenceli bir ortam yaratmayacaktır şimdiden şöyleyelim. O yüzden kendi çalma listelerinizin arasına sıkıştıracağınız iki üç Harry Potter müziğiyle de sihri yakalayabilirsiniz. Eğer listenizde daha sakin, alışılmadık ve nostaljik bir başlangıç olsun istiyorsanız size önerimiz bu parça. Unutmayın, kendi müzik zevklerinizi yansıttığınız bir oynatma listesi herkes için daha keyifli olacaktır.

Seçmen Şapka’nın sene başında söylediği şarkıları ya da Hogwarts’ın güzide marşını koro olarak söylemek de hoş bir değişiklik olabilir.

6. Oyunlar

felsefe tasi buyucu satranci

Partinizin dans ya da sohbet etmediğiniz bir kısmında büyücü oyunları oynamak kadar keyifli ne olabilir ki? Büyücü Satrancınızın ya da Patlamalı Pişti kağıtlarınızın olmaması sizi yıldırmasın, bir Muggle olarak da epey eğlenebilirsiniz.

Mesela bir masanın etrafında toplanıp sırayla adı M ile başlayan bütün karakterleri sayabilirsiniz. Söyleyecek isim bulamayan kişi kaybeder. Ya da sizlere ekibimizin de sevdiği bir oyunu önerebiliriz. İçinizden birinin Harry Potter evrenindeki herhangi bir kişi, eşya ya da büyülü yaratığı seçmesi üzerine ona sırayla “Evet” ya da “Hayır” şeklinde yanıtlanacak sorular sorarak aklında tuttuğu şeyi bilmeye çalışabilirsiniz. Ama dikkatli olun yanlış bir tahmin yaparsanız yanarsınız. Hatta bu oyunları bir turnuva şeklinde düzenleyip, en çok puan kazananı ödüllendirmek de güzel bir fikir olabilir. Üzerine “Kralımızsın Weasley” yazdıracağınız bir tişört oldukça motive edici bir ödül olacaktır.

Partinizin en kritik detaylarını planlamayı bitirdiğimize göre, siz de malzemelerinizi alıp işe koyulabilirsiniz. Hem hazırlık aşamasında hem de partinizde bol bol eğlenmeyi unutmayın!

Not: Ayrıca davetinizi de sabırsızlıkla bekliyoruz.

Site Yorumları
1 Yorum