Harry Potter’daki En Adaletsiz 6 Kahredici An

WB F3 HarryAndRonEmbraceHermione C464 26 UP HPE3 e1470541559404

Bu dünyada adaletsizlik bolca var, ama bir de büyücü dünyası seviyesinde adaletsizlikler var. Bu tarz olaylardan birkaç önemli anıyla, Harry Potter karakterlerinin başa çıkmak zorunda kaldığı yerlere Pottermore aracılığıyla bir göz atalım.

Bu hayatta herkes için, yaşamanın pek de adil olmadığını fark ettiği bir zaman vardır. Bu farkındalığın, kardeşinizin eşyalarını çalıp da başının belaya girmediği düzeyde olmasını umuyoruz. Fakat şöyle bir bakalım, işlemediğiniz bir suç yüzünden 12 yıl boyunca Azkaban’da hapis kalmak…

Aslında Harry Potter serisi bu tarz acımasız adaletsizliklerden oluşan etkileyici bir repertuvara sahip. Başta kardeşimizi affederek, Harry Potter’daki en adaletsiz zamanlara dönelim, kronolojik olarak giderek, Rubeus Hagrid ile birlikte.

1. Hagrid ve Tom Riddle

Hagrid Hogwarts arazisindeki bir kulübede, bütün hayvanlara ilgi göstererek, güzel bir pembe şemsiyeyle kaçak büyüler yaparak ve sahip olduklarından oldukça memnun olarak yaşadı. Maalesef ki durumu bu hale getiren olaylar serisinin adaletsizliğini, Hagrid’in mutlu gözükmesi bile örtemez. Hagrid eğitiminin üçüncü yılında Tom Riddle‘ın Sırlar Odası‘nı açması ve Mızmız Myrtle‘ın öldürülmesi yüzünden okuldan atılmıştı.

Tabii ki suçu işleyen kişi Tom’du, fakat Hagrid yaratıklara olan ilgisi yüzünden şüpheli konumuna düşmüştü. Hatta Dumbledore bile Hagrid’i atılmaktan kurtaramamıştı. Bu durumu daha da trajik kılansa, Hagrid’in çok sevdiği babası, Hagrid okuldan atıldıktan kısa süre sonra vefat etmişti. Zavallı Hagrid için ne kadar korkunç bir yıl.

Tom Riddle e1481199016413

“Her şey bitti,” dedi. “Seni ele vermek zorundayım, Rubeus. Saldırılar durmazsa
Hogwarts’ı kapatmaktan söz ediyorlar.”
“Sen ne diy…”
“Kimseyi öldürmeye niyetin olduğunu sanmıyorum. Ama canavarlardan iyi ev
hayvanı olmaz. Sanırım bacakları açılsın diye çıkardın ama… ”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

2. Sirius Black’in Mahkumiyeti

sirius black

Eğer Sirius Black herhangi bir şeyden suçluysa, bu suç güvenine değmeyecek arkadaşlara güvenmesiydi. Bu tarz bir kararı verememek, bir insana Ruh Emiciler ve Ölüm Yiyenlerle dolu bir hapishanede çürüyen 12 yıla mâl olmamalıydı. Fakat çok yanlış ve adaletsiz giden olaylar sonucunda 21 yaşındaki Sirius kendini tuzağa düşmüş halde buldu. Sirius hüküm giydiği toplu katliamı gerçekleştirmemişti, daha da kötüsü, Barty Crouch Sr. sağ olsun ki kendini savunacak bir duruşma olmadan müebbet hapse çarptırılmıştı. Bu nasıl mümkün olabilir? Bütün bunlardan sonra, Peter Pettigrew’a ulaşabilmek için birkaç portreyi yırtmasına şaşmamak gerek.

Sirius alçak sesle, “Haa, Crouch’u tanıyorum tabii,” dedi. “Benim Azkaban’a gönderilmem için emir veren oydu – mahkemeye çıkarılmadan.”

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

3. Lucius Malfoy ve Arthur Weasley’nin Kariyerleri

Arthur Weasley iyi ve sadık bir işçiydi. Fakat bunlar bir işe yaramıyordu çünkü Lucius bütün o aile zenginliğini kullanarak, Bakanlık içinde istediği her şeyi alıyordu. Mesela Arthur bulunduğu pozisyonda umutsuzca çabalarken Lucius Bakanlık’ta oldukça hızlı yükselmişti. Daha da kötüsü, eskiden Ölüm Yiyen olan ve geçmişinden pişmanlık duymayan bu adama karşı daima kibar olması gerekiyordu.

lucius ve weasleyler 1

Arthur’un günlük yaşamı, kendisinden adaletsiz bir şekilde daha başarılı, bulduğu her fırsatta kendisini aşağılayan bir adama karşı hoş olmak üzerineydi. Tabi ki, bu tarz bir adaletten uzak günler, çok hak ettiği terfiyi aldığında düzelmişti. Ayrıca Lucius (umuyoruz ki) Harry Potter ve Ölüm Yadigarları‘nda olanlardan sonra Bakanlık’tan uzaklaştırılmıştı. Ne ekersen onu biçersin!

4. Şahgaga’nın Duruşması

Şahgaga‘nın, Draco’ya saldırdıktan sonra herhangi bir şansı var mıydı? Hagrid’in açıkladığı gibi, Hippogriff’ler kendilerine yaklaşılması için saygı beklerler. Draco bunu tamamen görmezden gelmişti ve bu saldırılmasıyla sonuçlanmıştı. Adaletsiz olan, sonradan neler olduğuydu. Şahgaga ölüme mahkum edilmekle kalmamıştı, duruşmasına cellatı gelmişti bile! Cidden, 1990’larda Sihir Bakanlığı ne tarz bir yargılama sistemine sahipti?

hagrid sahgaga e1542546559629

Bildiğimiz gibi, Şahgaga bu adil olmayan idamdan Ron, Harry ve Hermione sayesinde kaçmıştı. Fakat yine de birkaç yıl boyunca bir kaçak gibi yaşamak zorundaydı. Arkadaşlarıyla birlikte çayırlarda takılmak yerine bir evde ölü dağ gelincikleri yiyerek hapis kaldı. Evet, belki Hagrid öğrencilerinin güvenliğini seçtiği yaratıklar yüzünden riske atmış olabilir, fakat adil olmak gerekirse… bazı diğer dersler de tehlikeli olabilir. İksir sınıfındayken Crabbe‘in Şişme Solüsyonu’nun infilak ettiği zamanı düşünün. Gilderoy Lockhart‘ın ele avuca sığmayan pixielerle dolu dersini aklınıza getirin. Hagrid en azından öğrencileri uyarmaya çalışmıştı.

5. Harry Potter ve Gelecek Postası

Oh be, şimdi başlıyoruz. Harry‘nin tamamen adaletsizliklerle dolu makus talihine değinmeden adaletsiz anlarla ilgili bir yazı yazabilirdik ki? Harry birkaç adil duruşmaya katılsa da, düşünüyoruz ki Harry için sinir bozucu derecede adaletsiz olan yılı Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘ydı. Ya da herkesin Harry’ye taktığı yıl da diyebiliriz. Bunların hepsi Harry’nin, Voldemort’un döndüğünü söylemesiyle başladı. Dahası Sihir Bakanı olarak kalmak isteyen herhangi aklı başında bir kişi gibi, Cornelius Fudge onu görmezden gelmeye karar vermişti.

Hal böyle olunca, Gelecek Postası satır aralarında Harry’nin yalancı olduğunu ima eden yazılar yazmaya başladı. Ayrıca bunu yapanlar da tamamen yetişkin büyücü gazetecilerdi, ve aslında hiçbir zaman ünlü olmak istemeyen 15 yaşındaki bir çocuğu hedef alıyorlardı. Sonuç olarak Harry’nin arkadaşları ona farklı davranmaya başlamıştı (evet sana bakıyoruz, Seamus) ve zaten olabilecek en kötü şeklide gelişen olaylar serisini düşünürsek, bilirsiniz, Voldemort‘un hayata dönmesinin tek tanığı olmak ve turnuvadaki müttefiki Cedric Diggory’nin ölümüyle sonuçlanan olaylar gibi, Harry’nin düşünce yapısı tuzla buz olmuştu.

rita skeeter harry potter

“Eh işte, sanki büyük bir trajik kahraman ya da öyle bir şey olduğu hayalleri gören, ilgi peşinde biriymişsin gibi şeyler yazıyorlar,” dedi Hermione. Sanki Harry’nin bunları çabucak duyması söylediklerini daha az tatsız hale getirecekmiş gibi, hızlı hızlı konuşuyordu. “Senin hakkında kötü niyetli yorumlar sokuşturup duruyorlar araya. Abartılı bir şey yazarlarsa eğer, ‘Harry Potter’a yakışan bir hikâye’ gibi şeyler söylüyorlar; birinin başına komik bir kaza falan gelirse, ‘Umarız başında yara izi yoktur, yoksa kalkıp ona tapınmamızı isteyebilir’ diyorlar”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

6. Harry Potter ve Umbridge

Harry’yi beşinci yılında bezdirmeye çalışan sadece Gelecek Postası değildi. Dolores Jane Umbridge de oradaydı ve bunda baya da başarılıydı. Hepsinden önce, Harry kendini ve Dudley Dursley’yi Ruh Emicilerden kurtarmak için korumak için büyü yapması yüzünden hızla okuldan atılmıştı. Bu Ruh Emiciler ise Umbridge tarafından gönderilmişti. Çok zor bir şekilde de olsa kovulmaktan kurtulduktan sonra, Harry Hogwarts’ta Voldemort’un geri döndüğü konusunda doğru söylemesi ve ısrar etmesi yüzünden kendi derisine yalancı kelimesini kazıması ile cezalandırılmıştı. Doğruyu söylediğinizi bilmenize rağmen bu kelimeleri kendi elinize tekrar tekrar kazıdığınızı hayal edebiliyor musunuz?

umbridge harry fc

İşte, hepsini gördük. Büyücü dünyasında, sihir olsa bile, hayat yine de son derece adaletsiz olabilir. Sizce hangi adaletsiz anı kaçırdık? Aklınıza gelen bir şey olursa, bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!