Harry’nin Görünmezlik Pelerininin Günü Kurtardığı 7 An

gorunmezlik-pelerini

Hangimiz Harry’nin görünmezlik pelerinine sahip olmak istemezdik ki? Harry’e bir aile yadigarı olarak babasından kalan ve 13. yüzyılda Ölüm’ün bizzat Ignotus Peverell için yaptığına -yani Ölüm Yadigarları’ndan biri olduğuna- inanılan bu son derece nadir büyülü objenin kaç defa Harry’i beladan kurtardığı, inanın saymakla bitmez. Fakat biz sizin için o kıl payı kurtuluşlardan en çok akılda kalan yedi tanesini bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

1. Lucius Malfoy’un ve Cornelius Fudge’ın Hagrid’in Kulübesine Yaptığı Sürpriz Ziyaret Sırasında

Sırlar Odası’nda yüreğimizi ağzımıza getiren sahnelerden biri de Harry ve Ron’un gecenin bir vakti Hagrid’i ziyarete gittiklerinde Fudge, Dumbledore ve Lucius Malfoy’la karşılaşmalarıdır. Hagrid’in Azkaban’a götürüleceği ve Dumbledore’un Hogwarts yönetiminden alındığı o uğursuz gecede Harry de Ron da görünmezlik pelerinine sahip olduklarına şükretmişlerdir eminim.

“Çok üzücü bir durum, Dumbledore,” dedi Mr Malfoy ağır ağır. Bir parşömen çıkardı. “Ama yönetim kurulu üyeleri artık çekilmen gerektiği görüşünde. Bu bir Uzaklaştırma Emri – üzerinde on iki imzayı da bulacaksın. Korkarım senin artık becerini kaybetmeye başladığın görüşündeyiz. Şimdiye kadar kaç saldırı oldu? Bu öğleden sonra iki tane daha oldu, değil mi? Bu gidişle Hogwarts’ta hiç Muggle doğumlu kalmayacak ve hepimiz bunun okul nasıl korkunç bir kayıp olacağını biliyoruz.”

Harry Potter ve Sırlar Odası

hagridin-kulubesi

2. Harry, Üçbüyücü Turnuvası Sırasında Ejderha Kafeslerini Görmeye Gittiğinde

Hagrid’in Üçbüyücü Turnuvası yüzünden epeyce zor zamanlar geçiren Harry’e yaptığı “ufak” kıyağı hatırlıyorsunuzdur. İlk görevle ilgili bu devasa ipucunu alan Harry, bu sayede ejderhasını nasıl alt edeceğiyle ilgili plan yapmaya bolca vakit bulabilmişti. Tabi görünmezlik pelerini olmasa Harry’nin şatadon dışarı dahi adımını atamayacağını söylememize gerek yoktur.

Hagrid öne düşüp Madam Maxime’i bir ağaç öbeğinin çevresinden döndürdü, sonra durdu. Harry koşarak yanlarına gelmişti. Bir an için şenlik ateşleri gördüğünü, insanların bu ateşlerin çevresinde koşturduklarını sandı – sonra da ağzı açık kaldı. Ejderhalar. Dört tane yetişkin, muazzam büyüklükte, kötücül görünüşlü ejderha, çevresi kalın kerestelerle çevrilmiş bir bölme içinde arka ayaklarının üzerinde dikilmiş, kükrüyor ve burunlarından soluyorlardı. Yerden on beş metre yüksekliğe kadar uzanan boyunlarının ucundaki ardına kadar açık, sivri dişli ağızlarından karanlık gökyüzüne ateş selleri fışkırıyordu.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

ates-kadehi-ejderhalar

3. Hogwarts’da ufak bir gece yarısı gezintisinde

Harry’nin ikinci görev için Ejderha yumurtasıyla Sınıf Başkanları’nın banyosuna gittiğini hatırlıyorsunuzdur. Banyodan çıktıktan sonra ise Filch ve Snape ile köşe kapmaca oynadığını ve orada sonradan kitabın kurgusu içerisinde oldukça önemli yeri olacak bir bilgi öğrendiğini de hatırlatalım. Çapulcu haritasında Snape’in odasında Bartemius Crouch’un dolaştığını görmüş ve sonrasında da Snape’den birilerinin odasını karıştırdığını öğrenmişti.  Tabi bütün bunlar olurken Harry görünmezlik pelerininin altında yakalanmamak için ecel terleri döküyordu.

“- ve odamdan geçerken, meşalelerin yandığım, bir dolap kapısının da aralık olduğunu gördüm! Biri odamı karıştırmış!” “Ama Peeves bunu yapamaz ki -” Snape, “Yapamayacağını biliyorum, Filch!” diye yine tersledi hademeyi. “Ben odamı yalnızca bir büyücünün açabileceği sihirli bir mühürle kapalı tutarım!”

Harry Potter ve Ateş Kadehi

4. Knokckturn Yolu’ndayken

Harry, Ron ve Hermione, Borgin ve Burkes’e kadar Draco Malfoy’u takip edip, onun bir işler karıştırdığından şüphelendikleri zaman dilimi boyunca gizliliklerini görünmezlik pelerini sayesinde korumuşlardı.

Borgin’e doğru yürüdü ve görüntü vitrinli bir dolap tarafından engellendi. Harry, Ron ve Hermione onu görüş alanlarının içinde tutmak için yanlamasına kaydılar, ama hepsinin görebildiği şey çok korkmuş görünen Borgin’di. “Birisine söylersen,” dedi Malfoy, “gereken cezayı alırsın. Fenrir Greyback’i biliyorsun değil mi? Bir aile dostudur. Ara sıra tüm dikkatini bu probleme verip vermediğinden emin olmak için uğrayacak.”

Harry Potter ve Melez Prens

borgin-ve-burkes

5. Hogwarts Ekspresi’nde

Görünmezlik pelerini belli ki insanları ajanlık yapmaya da epey alıştırıyor. Harry, Melez Prens’te Draco’nun kötü bir şeylerin peşinde olduğundan o kadar şüpheleniyordu ki görünmezlik pelerinini giyip onların Slytherinlilerin kompartımanına sızmaktan kendini alıkoyamamıştı.

“Seneye Hogwarts’ta bile olmayabileceğini söylerken neyi kastediyorsun?” dedi içerleyerek, Malfoy’un saçlarına çeki düzen vermeyi bir anda kesen Pansy.

“Asla bilemezsin,” dedi Malfoy yapmacık bir gülümsemeyle. “Ee… daha iyi ve daha büyük yerlerde olabilirim.” Pelerininin altından parmaklı bagaj raflarından birine çöken Harry’nin kalbi delicesine çarpıyordu. Bakalım Ron ve Hermione buna ne diyecekti? Crabbe ve Goyle Malfoy’a aval aval bakıyorlardı; belli ki daha iyi ve daha büyük yerlerde olma planının ne olduğu hakkında en ufak bir fikirleri yoktu.

Harry Potter ve Melez Prens

6. Snape ve Draco’yu Gözetlerken

Boş bir sınıfta konuşan Snape ve Draco elbette ki karşılarında görünmezlik pelerini giymiş bir Harry varken sırlarını kendilerine saklayamadılar. Harry, Snape’in Draco’ya yardım ettiğini ve Narcissa’ya oldukça ciddi bir yemin ettiğini bu sayede öğrenmişti.

“Beni dinle,” dedi Snape, simdi sesi o kadar alçaktı ki Harry duyabilmek için kafasını iyice anahtar deliğine bastırdı.Sana yardım etmeye çalışıyorum. Seni koruyacağıma dair annene söz verdim. Bozulmaz Yemin ettim, Draco—”

Harry Potter ve Melez Prens

7. Astronomi Kulesi’nde

Vücut kitleme büyüsü yüzünden hareket edemeyen ve görünmezlik pelerininin altında olduğu için kimsenin görmediği Harry çaresiz bir biçimde yukarısındaki ölüm yiyenlerin konuşmalarını dinlemiş ve Dumbledore’un öldürülmesine seyirci kalmak zorunda bırakılmıştı.

Snape hiçbir şey söylemedi, ancak öne yürüdü ve Malfoy’u sertçe yolundan kenara itti. Üç Ölüm Yiyen de hiçbir şey demeden geri çekildiler. Kurtadam dahi korkmuş görünüyordu. Snape bir an için gözünü dikip Dumbledore’a baktı, zalim yüzünün her çizgisine iğrenme ve nefret kazınmıştı.

“Severus…lütfen…”

Snape asasını kaldırdı ve Dumbledore’a doğrulttu.

“Avada Kedavra!”

Harry Potter ve Melez Prens

dumbledoreun-olumu

Sizlerin Ölüm Yadigarlarından biri olan bu pelerin hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Neden sahip olmak isterdiniz? Yorumlarınızla katkıda bulunmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir