Hepimizi Noel Havasına Sokacak 6 Büyülü Harry Potter Anı

Noel moduna giremediniz mi? Belki biz yardım edebiliriz. Pottermore‘un hazırladığı listeyle Harry Potter dünyasının büyülü Noel’lerini tekrar tekrar yaşayalım!

1. Lord Voldemort’a Kartopu Fırlatma Geleneği

Noel yaklaşıyordu. Aralık ortalarında bir sabah Hogwarts’takiler uyanınca her yerin bir metre karla örtülmüş olduğunu gördüler. Göl donmuştu, Weasley kardeşler bir kaç kartopuna büyü yapıp onları Quirrell’ın sarığında hoplattıkları için cezalandırıldılar.

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Karanlık Lord’a kartopu fırlatmaktan daha “Noelce” ne olabilir? Tamam, muhtemelen birçok şey var; ama bu sahneyi her izlediğimizde hala kıkırdıyoruz.  Fred ve George istemeyerek de olsa şakalarıyla tüm zamanların en karanlık büyücülerinden birini hedef almayı başardılar- onların masum bir sarık olduğunu düşündükleri şey aslında çok daha kötü bir şey saklıyordu.

2. Büyük Salon Noel Dekorasyonu

Salon çok görkemliydi doğrusu. Duvarlara çoban-püskülü ve ökseotundan yapılmış süslemeler asılmıştı, odaya tam on iki dev Noel ağacı yerleştirilmişti, bazıları incecik buzullarla parlıyor, bazıları da üstlerindeki yüzlerce mumla ışıldıyordu.

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Büyük Salon şenlikler için ikonik bir mekan haline geldi ve Hogwarts Noel ziyafetlerinin betimlerini okumak hep iştah açıcı olmuştur.

Nar gibi kızarmış yüz besili hindi, dağ gibi kızarmış, haşlanmış patates yığınları, tabaklar dolusu salam, kâseler dolusu tereyağlı bezelye, salçalar, yabanmersini sosları- adım başı da büyücü maytapları. Bu olağanüstü maytaplar, Dursley’lerin aldığı, içlerinden karton şapkalı küçücük plastik oyuncaklar fışkıran o incecik Muggle maytaplarına hiç mi hiç benzemiyordu. Harry, bir büyücü maytabı aldı Fred’le, maytap patlamakla kalmadı, top gibi gümbürdeyerek onları mavi bir dumana sardı, içinden de bir amiral şapkasıyla birkaç canlı fare çıktı.

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Kendi sönük Muggle süslemelerimizle ve sıkıcı, sihirli olmayan dekorasyonlarımızla nasıl karşılaştırabiliriz ki bunu? Hayat hiç de adil değil.

3. Hogsmeade – Olduğu Gibi

Tüm yıl boyunca sürekli Noel havasında olan bir yere sahip olmak tabii ki büyücülerin sahip olacağı bir ayrıcalık. Bu Hogsmeade’in her an her yerde sahip olduğu mod; Hogwarts öğrencilerinin biraz abur cubur için uğradığı yakınlardaki büyücü köyü. Hogsmeade’ın o tuhaflığı köyü festival ziyareti için mükemmel bir yer haline getiriyor .

Hogsmeade bir Noel kartı gibi görünüyordu; küçük, sazdan damlı kulübelerin ve dükkânların hepsi soğuk bir kar katmanıyla örtülüydü; kapıların üzerinde çobanpüskülü yapraklarından çelenkler vardı ve ağaçlardan büyülü mumlar sallanıyordu.

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

 4. Biraz Fazla Abartılmış Noel Balosu

Mermer merdivenin tırabzanlarına erimeyen buz saçakları yapıştırılmıştı; Büyük Salon’un alışıldık on iki Noel ağacı, ışıldayan çobanpüskülü meyvelerinden gerçek, öten, altın baykuşlara kadar akla hayale gelebilecek her şeyle donatılmıştı. Zırhlar yanlarından biri geçtiğinde Noel şarkıları söylemek üzere büyülenmişlerdi.

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Hogwarts görevlileri Noel Günü’nde kendi endişeli ailelerimiz gibi davranmaya başladı ve festivale gelen tüm misafirler için minimum yaş sınırını on bire çıkardı. Yeterince Noel modunda olan Hogwarts’ta, çıta yeterince yükselmişti – aniden zırh takımları bile şarkı söylüyordu.

5. Sirius’un Bile Neşelendiği Noel

Kararmış şamdanlar artık örümcek ağıyla değil, çobanpüskülü, altın ve gümüş serpantinlerle kaplıydı; havı dökülmüş halıların üzerinde sihirli kar yığınları parlıyordu; Mundungus’un getirdiği, canlı perilerle süslü kocaman bir Noel ağacı, Sirius’un soyağacının önünü tamamen kapatıyordu. Holün duvarındaki doldurulmuş cin kafalarına bile Noel Baba şapkaları ve sakalları takılmıştı.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Biraz sıra dışı bir Noel mekanı – ama sonuçta bir Noel mekanı. Bununla birlikte, Grimmauld Meydanı’na Harry, Hermione ve Weasleyler’in, Arthur Weasley katil bir Nagini tarafından saldırıya uğramaktan kıl payı kurtulduktan sonra orada kalmasıyla sona eren mevsimsel bir büyü serpildi. Eh, mutlu noeller?

Pekala, o kadar da Noelce değil – ama mesele şu ki, Weasleyler Sirius ile birlikte, rutubetli, saf kan takıntılı Black ailesinin evini sevgi ve canlı perilerle dolu bir yere dönüştürdü. Doksilerden bu noktaya güzel bir değişim değil mi?

6. Godric’s Hollow’da Acı Tatlı Bir Noel

Gecenin ilk yıldızlarının çoktan zayıfça parıldamaya başladığı koyu mavi bir gökyüzünün altında, karlı bir dar yolda el ele tutuşur vaziyette duruyorlardı. Dar yolun iki yanında da evler vardı ve pencerelerinde Noel süsleri parıldıyordu. Önlerindeki kısa yol, altın renkli sokak ışıklarının parıltısıyla köyün merkezine doğru uzanıyordu.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda, Harry ve Hermione, Hortkuluk avları özellikle kasvetli bir noktaya ulaştıktan sonra, çok daha karanlık bir Noel yaşadı: Ron gitmişti ve Harry ve Hermione, eğer Harry’nin ebeveynleri Godric’s Hollow’daki o korkunç gecede öldürülmemiş olsaydı hayatının çok daha farklı olabileceği o yeri ziyaret etmeye karar vermişti.

İkili, Noel’de Harry’nin kısa süreli çocukluk evine geldi – uzaktaki Noel süslerinin acı tatlı manzarasını gözlemledi.

Sadece Godric’s Hollow’ına geri dönmek, Harry için inanılmaz bir duygusal andı, tüm Noel’lerin mutlu olmayacağını, ancak olağanüstü şekillerde duygularımıza dokunabileceğini gösterecekti.