Her Şeyi Bırakıp Kovuk’a Kaçmak İçin 4 Harika Sebep

kovuk somine

Harry Kovuk’u ziyaret etmeye bayılıyordu ve adil olmak gerekirse, hangimiz onu bunun için suçlayabilir ki?

Harry için “aile” kavramının anlamı Dursley’lerin ona yılbaşı için verdiği bir mendilden ibaretti. Weasley’lerin evinin o sıcak ışıltısının onu bizi de cezbedip kendine çağırması hiç de şaşırtıcı değil.

İngiliz kırsalının ortasında karmaşa ve büyüyle iç içe bu köhne eve taşınmayı hayal etmemek hiçbirimizin elinde değil. İşte Kovuk’un neden hala çoğu Harry Potter hayranının hayalindeki kerpiç ev olduğunun sebepleri…

“Pek bir şey değil,” dedi Ron.   

Privet Drive’ı düşünen Harry, sevinçle, “Harika,” diye cevap verdi.
Harry Potter ve Sırlar Odası

PM Moment6 DG chopped

1. Sadece Bir Ev Değil, Aynı Zamanda Sıcacık Bir Yuva

Tıpkı eğimli Pisa Kulesi gibi Kovuk da çöküşün eşiğinde ve sürekli eğiliyor gibi gözüküyor. Fred ve George’un sürekli patlamaları, tavan arası gulyabaniler, dengesiz bir baykuş ve devamlı bahçe cini istilâlarından bahsetmiyoruz bile. Sık sık Bayan Weasley’nin tüm bunlarla nasıl başa çıktığını merak ediyoruz. (Bayan Weasley’nin gerçek bir hazine olduğu bilgisi hariç.)

Weasley çocukları tarafından Quidditch sahası olarak kullanılan bir arazi ve Arthur Weasley’nin Muggle eşyalarını kurcaladığı bir kulübe ile Kovuk Harry’nin şimdiye dek yaşadığı her yerden daha çok yuva gibi hissettiriyor. Weasley’ler birlikte oldukça çok vakit geçiriyor ve herkes bir şeylere katkıda bulunuyor.

kovuk oyun

2. Bayan Weasley’nin Yemekleri

Evdeki “Kendi Peynirini Kendin Büyüt”, “Yemekte Sihir ve Bir Dakikalık Şölen”, “Buna Sihir Denir!” gibi kitaplar olan bir evde hepiniz Bayan Weasley’nin hazırladığı yemeklerin büyülü bir şey olacağını tahmin edersiniz.

Harry’nin Kovuk’ta yediği yemeklerin tanımlamaları her zaman o kadar lezzetli ki -doyurucu, sağlıklı ve rahatlatıcının mükemmel bir kombinasyonu- Harry’nin Kovuk’taki öğünleri neden Privet Drive’daki kedi kapısından verilen soğuk çorbaya tercih ettiğini tam olarak anlayabiliyorsunuz. Tam olarak zor bir karar değil bu tabii.

Saat yedi olduğunda iki masa da Mrs. Weasley’nin nefis yemekleriyle dolu tabakların ağırlığının altında gacırdıyor, dokuz Weasley, Harry ve Hermione berrak, lacivert bir gökyüzünün altında sofraya oturuyorlardı. Bütün yaz boyunca yemek niyetine giderek daha da bayatlayan keklerle idare etmiş biri için, Cennet’te olmak gibiydi bu. Harry ilk başta konuşmalara katılmak yerine sadece dinleyerek tavuklu-jambonlu böreğin, haşlanmış patatesin ve salatanın tadını çıkardı.
Harry Potter ve Ateş Kadehi

molly weasley

3. Kovuk Ait Olmak ve Hissetmektir

Kovuk’un en büyük hazinelerinden biri Arthur Weasley’nin pil koleksiyonu değil, dokuz bacağı olan ve Weasley aile üyelerinin daima nerede olduğunu söyleyen büyüleyici bir saat.

Oldukça şaşırtıcı: Molly Weasley’nin çocuklarının evde, okulda ya da işte olduğunu, seyahat ettiğini, kaybolduğunu, hastanede, hapishanede ya da ‘ölümcül tehlikede’ olduğunu öğrenmesine yardımcı olan bir saat. Ancak bu saati bu kadar çok sevmemizin asıl nedeni, ailenin ne kadar sıkı bağlara sahip olduğunu gösteriyor olması.

kovuk quidditch

4. Kovuk Privet Drive’dan ve Gerçeklikten Çok Farklı…

Harry’nin Kovuk’u çok sevmesinin nedeni buradaki hayatın Privet Drive’daki hayatından tam anlamıyla zıt olmasıdır ve bu okuyucular için büyücülük dünyasındaki hayatın gerçekte nasıl olabileceğini örneklendiriyor.

Filibuster havai fişek gösterisi ile akşam yemeğini bitiren Fred ve George’tan, arka bahçedeki iki hırpalanmış eski uçan masayla mızrak dövüşü yapan Bill ve Charlie’ye ya da aile dışarıda tatlı yiyebilsin diye karanlık bahçeyi aydınlatmak için mumları sihirle çağıran Bay Weasley’e- Kovuk en iyisi, değil mi?

Kovuk’ta hayat, Privet Drive’dakinden olabildiğince farklıydı. Dursley’ler her şeyin temiz, tertipli olmasını isterdi; Weasley’lerin evi ise ağzına kadar tuhaf ve beklenmedik şeylerle doluydu. Harry mutfak şöminesinin üstündeki aynaya ilk kez bakıp da ayna ona, “Gömleğini içine sok, pasaklı!” diye bağırdığında şok geçirdi. Tavan arasındaki gulyabani, etrafı fazla sessiz bulunca uluyor ve boruları düşürüyordu. Fred ve George’un yatak odasından gelen küçük patlamalar ise tamamen normal sayılıyordu. Ancak Harry’nin, Ron’ların evindeki hayata ilişkin olarak en sıra dışı bulduğu şey konuşan ayna ya da şıngırdayan gulyabani değildi. Oradaki herkesin onu seviyor görünmesiydi.
Harry Potter ve Sırlar Odası

TheBurrow

Sizlerin Kovuk hakkındaki düşünceleri neler? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir