Hogwarts’ta Muhtemelen İlk Günden Çiğneyeceğimiz 6 Can Sıkıcı Kural

Hogwarts‘ta o kadar çok kural vardı ki Hermione Granger bile hepsine uymakta zorlanıyordu. E biz de haliyle Büyük Salon’a girdiğimizin ilk beş dakikasında falan birini çiğnerdik herhalde. Hangileri mi? Gelin Pottermore ile birlikte bakalım.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun kutsal salonlarına kabul edilmek, birçoğumuzun gizli, uzun zamandır devam eden hayali: o parşömen zarf, Diagon Yolu gezisi, Hogwarts Ekspresi’ndeki balkabağı poğaçası ve tabii ki tarih, hayaletler, sihir ve ımm, üç başlı bir köpek tarafından yenme ihtimaliyle dolu dolu olan Hogwarts’ın kendisi.

Köpek kısmı şakaydı. O bir seferlik bir şeydi…

Evet, belli ki her eylül ayının ilk gününde Hogwarts mektubumuzu bekleyişimiz sonuçsuz kalmaya devam edecek. Ancak Harry ve saz arkadaşlarının sahip olduğu tüm ders dışı eğlencelerle bile, Hogwarts’ın her şeyden önce bir okul olduğu hatırlamaya değer. O muazzam okul binası, dersler, sınavlar, öğretmenler ve yüzlerce büyü yeteneği olan hormonlu tehlikenin yanlışlıkla köpekbalığına dönüşmesini, bir atadamla başının derde girmesini, dev bir örümceğin sinirlerini zıplatmasını veya kendilerini havaya uçurmasını engellemek için konmuş bir dolu kural. Ancak, çiğnemekten kesinlikle memnuniyet duyacağımız birçok kuraldan işte bazıları.

1. Yasak Orman’a Girmek

Hogwarts öğretmenlerinin çoğunluğunun gerek öğrencilerle birlikte gerek yalnız, bu kuralı düzenli olarak çiğnediği gerçeği haricinde, bu büyülü ormanların en karanlığının cazibesine karşı koyamazmışız gibi görünüyor. Dev korkunç örümcekler ve düşman atadamlar bir kenara – orada hala tek boynuzlu atlar ve Hagrid’in üvey kardeşi gibi güzel şeyler var. Şimdi gerçekçi olmak gerekirse okulumuzun hemen bitişiğinde devasa gizemli bir orman varsa ve biz de henüz çaylaksak tabii ki oraya gideceğiz.

“Birinci sınıf öğrencileri, okul alanındaki ormanın bütün öğrencilere yasak olduğunu unutmasınlar. Öteki öğrencilerimizden bazılarına da bunu hatırlatmakta yarar görüyorum.”
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

2. Otomatik-Cevap Tüy Kalemi Kullanmak

Kopya çekmek en Muggle okullarda bile onaylanmıyor, ama öyle bile olsa… Sırf ödevimizi ne kadar çabuk tamamlayabildiklerini görmek için, bu şaibeli tüy kalemlerden birkaç tane almaktan eksik kalmazdık. Sonuçta, Zonko’nun Büyücü Şakaları Dükkânı Hogwarts’ın fazlasıyla yakınında, gel de kendine dur de. Ayrıca, internet olmadan da Hogwarts öğrencilerinin o kadar önemli bilginin kaynağına nasıl ulaştığı oldukça kafa karıştırıcı. Hepsinin aynı anda kütüphaneye sığmaları mümkün değildi. Hem gerçekten de kopyaya giriyor mu ki bu? Bu tüy kalemler temelde Google’ın büyücü versiyonuydu.

3. Koridorlarda Birbirlerinin Üzerinde Büyü Kullanma

Bazen bir başkasına sebepsizce step dansı yaptıramadıktan sonra nasıl asa kullanılacağını öğrenmenin manası nedir ki? Büyü kullanımını sınıf duvarlarıyla kısıtlamak çok zalimce görünüyor ve biz de Hogwarts öğrencileri olarak öğrendiğimiz sihir ve büyüleri düzenli olarak uygulayarak eğitimimizden en iyi verimi alacağımızı kesin bir şekilde hissediyoruz. Mesela, koridorları temizlemek için bir Wingardium Leviosa patlatmak gibi. Bir daha asla gecikmezdik. Şurada dersimize gitmeye çalışıyoruz sonuçta!

“Haydi, Potter,” dedi Malfoy sakin sakin. O da kendi asasını çıkardı.

“Burada sana göz kulak olacak Moody yok – davran, gözün yiyorsa -”

Bir an için birbirlerinin gözlerinin içine baktılar, sonra aynı anda ikisi de harekete geçti.

“Furnunculus!” diye bağırdı Harry.

“Densaugeo!” diye haykırdı Malfoy.

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

4. Saat 10’a Kadar Yatmış Olmak

Hogwarts’ın heyecan ve olasılıklarla dolu bir yer olması bekleniyor ve orada bir öğrenci olarak, ortalama bir İngiliz gencinden daha az özgürlük sahibi olmamız çok mantıksız görünüyor. Gençler garip uyku düzenleri ile bilinirler, gün doğana kadar uyanık kalıp öğleden sonraya kadar uyumaktadırlar. Gryffindor Ortak Salonu’nun ne kadar rahat ve etkileyici olduğunu -tüm o kalın halılar ve kükreyen alevlerle- göz önüne aldığımızda, dört direkli yatağımızda kalmanın çok zor olduğunu fark ettik. Ve Harry’nin döneminde Gryffindor Ortak Salonu’nda verilmiş partilere bakarsak bu isteklerimizde yalnız değiliz. Biraz Muffliato Büyüsü ile de pijama partileri başlasın o zaman.

5. Gölde Yüzmek

Quidditch haricinde, Hogwarts’taki beden eğitiminin biraz kısıtlandığını inkar etmek ayıp olur. Uçan süpürge üzerinde bir patron olmak, Seçilmiş kişi olsanız bile, muhtemelen gerekli kardiyo antrenmanını sağlamaz. Dolayısıyla, öğrencilerin birkaç tur atabilmek ve o elmalı üzümlü tartları yakabilmek için Karagöl’e girmelerine izin verilmesi gerektiği konusunda güçlü bir tartışma var. Eminiz bu kurallar zamanında makul bir sebeple konulmuştur, ancak göldeki su sakinlerinin düşmanca tavırlar içerisinde olduğuna dair hiçbir kanıt yok gibi görünüyor: Örneğin dev mürekkep balığı Dennis Creevey’i KURTARMIŞTI. Garkenezler de muhtemelen Üçbüyücü Turnuvası’nda Harry’ye müdahale ederken aslında oyun oynamaya çalışıyordu. Ve Deniz Halkı da gölün dibinde yaşıyor. Çoğunlukla. Muhtemelen.

Haziran yaklaşırken günler bulutsuz, sıcak ve nemli geçmeye başladı. Herkesin tek yapmak istediği, dışarı çıkıp birkaç litre balkabağı suyu eşliğinde çimlerin üstüne serilmek, belki arada bir Tükürenbilye oynamak ya da dev mürekkep balığının gölün yüzeyinde sakin sakin gezinmesini izlemekti.
– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

6. Kısıtlı Bölüm’den Bir Şeyler Okumak

Hadi ama Madam Pince, resmen öğrencileri kütüphanenin Kısıtlı Bölümü’ne sokmayarak büyücü eğitimini baltalıyorsunuz. Öğrencilerin hepsi kaçak şekilde Çoközlü İksir yapıyor veya Hortkuluklar hakkında ilginç bilgiler arıyor değil. Bazı çocuklar zorlu bir kitap okumak isteyebilir. Hiç durmadan acı acı bağıran bir kitap mesela? Ne bundan daha zorlu olabilir, değil mi?

Peki ya sizler? Siz hangi kuralları çiğnemeyi göze alırdınız? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!