Hufflepuff’ın En Önemli İsimlerinin Büyü Geçmişine Birlikte Göz Atalım!

cedric diggory ucbuyucu turnuvasi

Hufflepufflar bir göreve odaklandığında, azimleri sayesinde durdurulamaz olurlar. O büyüde ustalaşana kadar dinlenmeyecekler!

Hufflerpufflar biraz narin olmalarıyla ünlüdür fakat binayı, öğrencilerinin büyüyü nasıl kullandıkları üzerinden araştırırsak Hufflepuffların en az Gryffindorlar kadar sert olduklarını görürüz. Hufflepuff binasının en göze çarpan isimlerinin asa geçmişlerini Pottermore ekibi incelemiş. Bir büyücü hakkında, kullandıkları büyü çeşidinden yola çıkarak birçok şey söylenebilir, fakat bütün bina hakkında ne öğrenebiliriz? Gelin biraz Priori Incantatem yapalım!

Cedric Diggory

Göze çarpan büyüler:

 • Biçim Değiştirme: Üç Büyücü Turnuvası’nın ilk görevinde ejderhanın dikkatini dağıtmak için kullandı
 • Kabarcık – Kafa Büyüsü: İkinci görevde Kara Göl’ü keşfetmek için kullandı
 • Lumos: Üçüncü görevde labirentte yolunu bulmak için kullandı
 • Sersemlet: Dev bir örümceğe karşı kullandı

Cedric’in dişbudak ağacı ‘özellikle iyi bir erkek tek boynuzlu at’ kılı içerir. Üçbüyücü Turnuvası’nda, asanın değerinden çok daha fazlasını kanıtlayan bir sahibi olmuştur.

Biçim Değiştirme, en iyi halinde yapılması için çok karışık bir büyüdür. Bütün okul arkadaşlarınızla birlikte yapmaya çalıştığınızı hayal edin, öğretmenleriniz ve bir ejderha her hareketinizi takip ediyor. Cedric başarıyla bir kayadan bir labradora dönüşerek, İsveç Kısa – Burun’u kandırdı ve altın yumurtayı çalmayı başardı. (Köpek severler rahatlayın – o köpek gerçek değil!)

İkinci hamlesi olarak, Cedric Kara Göl’ün derinliklerini Kabarcık – Kafa Büyüsü ile araştırdı. Son görevinde, Cedric büyülü yaratıklar, bir dizi büyü hakkında çok bilgili olmalıydı. Yetenekli bir büyücü olmanın yanı sıra gerçek bir yenilikçi olduğunu da kanıtladı.

Cedric becerilerinin yanında, sportmenliğini de tüm Turnuva boyunca gösterdi. Eğer adaletli olmazsa zafer anlamsız olurdu. Bu da Cedric’i tam bir örnek Hufflepuff yapıyor.

Nymphadora Tonks

Göze çarpan büyüler:

 • Locomotor: Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Harry’nin bagajını taşıdı
 • Episkey: Melez Prens’te Harry’nin kırılan burnunu iyileştirdi
 • Patronus Büyüsü: Melez Prens’te bir kurt oluşturdu
 • Protego: Ölüm Yadigarları’nda Bill ve Fleur’un düğününü korumak için alanı korudu

Tonks, sakız pembesi saçlarına düşkün eğlenceli bir Metamorfagus. Fakat görünüşü sizi aldatmasın – kendisi sevdiklerini korumak için her şeyi yapabilecek, iyi bir biçimde eğitilmiş bir Seherbazdır.

Alastor ‘Deli – Göz’ Moody’nin himayesi altında, Tonks’un eğitimi yeterince zorlayıcıydı. Gizem Dairesi’nde, Astronomi Kulesi’nde ve Yedi Potter Savaşı’nda hayatta kalabilmek için tüm becerilerini kullanıyordu, özellikle deli halası Bellatrix onun peşindeyken.

Yine de, bu sadece hikayenin yarısı. Sevecen doğası sayesinde, Tonks’u koruyucu büyüler yaparken ve küçük sakatlıkları iyileştirirken görüyoruz – ki kendisinin sakarlığını göz önüne alırsak, muhtemelen çokça alıştırma yaptığı bir konu.

NymphadoraTonks

Tonks’un büyüsünün en etkileyici göstergesi de Harry’ye eşlik ederken oluşturduğu Patronus olabilir. Bu sadece çok üst düzey bir büyü değil, Tonks bunu sözsüz bir şekilde yapabiliyor. Haberleşme aracı olarak kullanıyor ve Remus ile birlikte olmadan önceki karanlık hayatında yapmayı başarıyor. Fakat onun gümüş kurdu, karanlıktaki ışık ve aşkının sembolü bizlere Tonks’un umut etmekten asla vazgeçmediğini anlatıyor. Kesinlikle bir Hufflepuff yaklaşımı!

Newt Scamander

Göze çarpan büyüler:

 • Accio (Sözlü ve Sözsüz)
 • Alohomora
 • Petrificus Totalus
 • Finestra
 • Revelio

Bir Büyüzoolog’un yaratıkları etrafa saçıldığında, hızlı düşünmesi ve onları geri getirmek için doğru büyüleri seçmesi gerekir. New York’ta, Newt kesinlikle işini iyi başardı.

Yaramaz bir Burnuk hazine aramaya başlarsa, onun yağmalamasını engelleyebilecek çok az büyücü vardır. Talihli bir şekilde onlardan biri de Newt’ti, kovalamaca sırasında bir dizi basit büyü kullanarak muntazam bir etki yaratmıştı. Fakat ziyareti sırasında başka neler kaçabilirdi, kim bilir?

newt scamander fc promo

Newt’in çantası hakkında konuşmak için biraz duralım, kullanışlı ‘Muggle’lara Layık’ şekilde büyülenmesi dışında, Genişletme Büyüleri’nden oluşan bir dizi ciddi büyü kullanılmış. Çantasına yaptıkları gerçekten de dikkate değer: sadece taşınabilir bir hayvan krallığı yapmakla kalmamış, ayrıca birinin kötü bir ısırıkla başa çıkabilmesini de sağlayan bitkiler ve iksirler de hazırlamış. Newt’in her şeyi düşündüğünü söyleyebiliriz… şu kilidi gerçekten de tamir etmesi gerektiğini bilsek de.

İnsanların arasında mütevazı ve garip olsa da, Newt daha kürklü ve tüylü arkadaşlarıyla adeta canlanıyor. Yaratıklarına karşı olan ilgisi ve sabrı Hufflepuff’ın tüm özelliklerini üzerinde barındırıyor.

Dumbledore’un Ordusu’ndaki Hufflepufflar

Ernie McMillan, Hannah Abbott, Justin Finch-Fletchley, Susan Bones ve Zacharias Smith.

Göze çarpan büyüler:

 • Expelliarmus
 • Sersemlet
 • Reducto
 • Expecto Patronum

dumbledoreun ordusu

Harry ve arkadaşları gizli bir kulüp kurduğunda, berbat Dolores Umbridge’in tam önüne düşmek anlamına gelse bile birçok Hufflepuff kendine yer açmak için hevesliydi. Harry’nin bildiği bütün büyülü koruma yollarını öğretmesi onlar için alınabilecek türden bir riskti.

D.O. üyeleri Harry’nin gözetimi altında silahsızlandırma, sersemletme ve etkisizleştirme büyülerinde ustalaşmak için çok çalışıyordu. Bildiğimiz gibi, Hufflepufflar çok çalışmaya yabancı değiller ve bu yüzden bu öğrenciler işlerini iyi yapıyordu. Harry’den çok fazla şey öğrendiler ve yılın sonunda Malfoy, Crabbe ve Goyle’ı engellemek için pusuya düşürerek Harry’ye teşekkür ettiler.

Zacharias’ı bir kenara bırakırsak, D.O. Hufflepuffları Hogwarts Savaşı’nda ön sıradaydılar. Hayatlarını riske atmalarını, tehlikeli yaratıklar ve Ölüm Yiyenlerle kale boyunca savaştıklarını izledik. En azından bir üyesi cismani bir Patronus bile yarattı – Ernie McMillan, bir yaban domuzu formunda.

Yine, Hufflepuff öğrencileri içlerindeki cevheri bizlere gösterdi. Dürüst, sadık ve onlara ihtiyacınız olduğu her an orada. Binalarının bütün mükemmel özelliklerini kendilerinde gösterdiler.

Sizler kitaplarda biraz az yer bulabilen bu bina hakkında neler düşünüyorsunuz? Sıkı Hufflepufflar, yorumlarınızı bekliyoruz!

Eddie Redmayne’den Hufflepuff’lı olmak üzerine bir konuşma:

Ayrıca 4 önemli Slytherin asasının tarihine göz atmak isteyenleri buraya alabiliriz!

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir