Luna Lovegood’un Hepimiz Kadar Aklı Başında Olduğunu Kanıtlayan 11 An

luna-lovegood-patronus

Luna Lovegood’unn (Buruşuk-Boynuzlu Hırgür hakkındaki bitmek bilmeyen konuşmaları arasında) söylediği ve beklenmedik bir şekilde mantıklı veya tamamen doğru şeylere hep birlikte göz atalım!

Kulaklarından sarkan turp şeklinde küpeleri ve babasının son teorisi üzerinde düşünürken donuklaşan bakışları olabilir ancak Luna Lovegood’da kulaklarındaki sebze şeklinde küpelerinin gösterdiğinden daha fazlası var.

İnsanlar ona eksantrikliğinden dolayı “Laklak” Lovegood diyor ancak normal insanlar kadar sık göz kırpma ihtiyacı hissetmese bile kesinlikle bir çılgın değil ve bir Ravenclaw oluşu da sıra dışı bilgeliğinin altını çiziyor.

luna-lovegood-promo

Spectrespecs adlı hayalet gözlükleri olan bir öğrenci, Testral binicisi, Quidditch yorumcusu – ismini siz koyun, Luna hepsini kendine özgü bir yolla yapıyor.

Luna’nın hayatımıza girmesi için Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na kadar beklemek zorunda kaldığımıza inanamıyoruz ama dikkat çekici bir şekilde Harry’nin en sıkı destekçilerinden ve Dumbledore’un Ordusu’nun beyin takımından biri olduğu için kesinlikle çok memnunuz. Hogwarts Savaşı süresince son Hortkuluklardan birinin bulunmasında önemli bir rol oynadı.

Hermione Luna’nın ancak ortada kanıt olmadığında bir şeye inandığını düşünebilir ama en zeki cadı bile bazen yanılabilir, değil mi?

Aslında Luna’nın utandırıcı derecede bir dürüstlüğü ve babasının yayınladığı Dırdırcı dergisinin tartışmalı teorilerini tekrarlamak gibi bir huyu var. Ayrıca Dumbledore’un içten saygısını da görüyoruz Luna’da.

İşte garipliğinin ardındaki aklı başındalığını gösteren favori Luna anlarımızdan birkaçı:

1. Harry’ye Hogwarts Savaşı’nda Patronus Yapmasında Yardım Ettiği Zaman

“Doğru,” dedi Luna cesaretlendirircesine, sanki İhtiyaç Odası’na dönmüşlerdi de D.O. için alıştırma yapıyorlardı. “Doğru, Harry… Hadi, mutlu bir şey düşün.”

“Mutlu bir şey?” dedi, sesi çatlak çıkmıştı.

“Hala buradayız,” diye fısıldadı kız, “hala savaşıyoruz. Hadi ama, şimdi…”

Gümüşi bir kıvılcım çaktı, ardından zayıf bir ışık ve sonra var gücüyle harcadığı muazzam bir efor sonucu, Hary’nin asasından çatal boynuzlu bir geyik fışkırdı. İleriye savruldu ve Ruh Emiciler sağa sola dağıldılar, birden gece tekrar sakinleşti, ancak etraftaki savaşın sesleri kulaklarda yükseliyordu.

luna-lovegood-dirdirci

2. Harry’ye Hortkuluklar’dan Birini Bulmasında Yardım Ettiği Zaman

“Pekala, şu kayıp taç. Sana söylemiştim, hatırlıyor musun Harry? Ravenclaw’ın kayıp tacı? Babam onu kopyalamaya çalışıyor.”

“Evet, kayıp taç,” dedi Michael Corner gözlerini devirerek, “Kayıp, Luna. Bu önemli bir nokta.”

3. Istırap ve Kayıptan Bahsettiği Zaman

“Senin…” diye başladı. “Yani, senin… tanıdığın biri öldü mü hiç?”

“Evet,” dedi Luna lafı dolandırmadan, “annem. Olağanüstü bir cadıydı aslında, ama deney yapmayı severdi ve bir gün büyülerinden biri fena halde ters gitti. Dokuz yaşındaydım.”

“Çok üzüldüm,” diye mırıldandı Harry.

“Evet, korkunçtu,” dedi Luna, sıradan bir sohbetmiş gibi. “Bu yüzden zaman zaman çok hüzünlendiğim olur hâlâ. Ama babam yanımda. Hem zaten annemi de bir daha asla görmeyecek değilim, değil mi?”

“Şey – öyle mi?” dedi Harry, ne diyeceğini bilemeyerek.

Luna inanmazlıkla başını iki yana salladı.

“Aa, hadi ama. Onları duydun, tülün hemen ardında, değil mi?”

4. Mahfıştların Varlığını Hissettiği Zaman

“Mahfışt mı yoksa?” dedi Luna halden anlarcasına. Koskocaman, renkli gözlüklerinin arkasından Harry’yi süzüyordu.

“Ne, ne?”

“Mahfışt… görünmezdirler, kulaklarından içeri süzülür, beynini bulandırırlar,” dedi. “Az önce birinin vınlayıp dolaştığını duydum gibi geldi.”

WB_F7_Harry_Luna_at_Fleur_and_Bill_wedding_HP7-1-FP-0176

5. Harry’nin Çok Özlü İksir Kullandığı Fark Ettiği Zaman

Bir grup büyücüye eşlik ederken Luna ortaya çıktı. “Merhaba, Harry!” dedi.

“Ee- benim adım Barny,” dedi Harry kafası karışarak.

“Ah, bunu sen mi değiştirdin?” diye sordu mutlu bir şekilde.

“Ama nasıl biliyo-?”

“Ah, sadece ifaden,” dedi.

6. Ron’u Tek Cümlede Anlattığı Zaman

“Bazen çok komik şeyler söyleyen değil mi?” dedi, beraber koridorda ilerlerken. “Ama bazen biraz kırıcı olabiliyor, geçen sene fark ettim bunu.”

luna-lovegood-dobby

 

7. Dobby’nin Cenazesinde Herkes Adına Konuştuğu Zaman

Ve herkes ona bakarken, o mezarın tabanında yatan evcinine döndü. “Beni o hücreden kurtardığın için çok teşekkür ederim Dobby. Çok iyi ve cesurken bu şekilde ölmek zorunda olman hiç adil değil. Bizim için ne yaptığını her zaman hatırlayacağım. Umarım şimdi mutlusundur.”

8. Hogwarts Savaşı’ndan Sonra Harry’ye Yardım Ettiği Zaman

Bir süre sonra yorgun ve tükenmiş Harry, kendini Luna‘nın yanındaki sırada buldu.

“Biraz huzur, biraz sessizlik isterdim eğer senin yerinde olsaydım,” dedi.

“Gerçekten öyle,” diye cevapladı.

“Ben hepsini oyalarım,” dedi. “Pelerinini kullan.”

Ve daha bir şey diyemeden, “Aahhh, bakın, bir Pırpır Vızırgürü!” dedi ve pencereden dışarı işaret etti. Etrafta onu duyan herkes bakındı ve Harry pelerini üstünden geçirdi, ayağa kalktı.

Luna-Lovegood-hp-fc

9. Ron’un Noel Balosu’ndaki Randevusundan Sonra Ona İlişki Tavsiyesi Verdiği Zaman

“Padma pek memnun kalmamıştı,” diye bilgi verdi Luna. “Ona pek iyi davranmadığını düşünüyor, çünkü onunla dans etmeye yanaşmamışsın. Ben olsam aldırmazdım herhalde,” diye ekledi düşünceli düşünceli, “dans etmeyi pek sevmem.”

10. Her Şeyini Kaybetmeyi Sorun Etmediği Zaman

“Nasıl oluyor da şölende değilsin?” diye sordu Harry. “Eh, bir sürü eşyamı kaybettim,” dedi Luna sakin sakin. “İnsanlar onları alıp saklıyorlar da. Ama artık son gece, onları geri vermelerine ihtiyacım var cidden, ben de duyuru asıyorum.” … “Geri gelirler, sonunda hep gelirler. Sadece bu akşam sandığımı hazırlamak istiyordum, o kadar. Neyse… Sen niye şölende değilsin?”

11. Her Şey İçin Hazırlıklı Olduğunu Gösterdiği Zaman

“Daha önce kalenin bu kısmına gelmemiştim. En azından ayık haldeyken. Uyurgezerim. Bu yüzden yatakta ayakkabı giyiyorum.”

Thestral-Harry-Luna

Luna Lovegood Hakkında Her Şeye Ulaşabileceğiniz Bir İnfografik İçin Buraya Tıklayın!

 

5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir