Luna Lovegood’un Nezaketiyle Gönülleri Fethettiği 12 An

Luna-Lovegood-hp-fc

Büyücü dünyasında Luna Lovegood kadar nazik çok az insan bulunur. Karşılığında hiçbir şey beklemeden Harry ve arkadaşlarına gereken desteği vermeye hep hazırdır!

Luna Lovegood kadar nazik bir insanın ilk kez Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda karşımıza çıkması hayret vericidir. Kirli sarı saçları ve yumru gözleriyle ‘Laklak Lovegood’ olarak tanımlanan Luna için özellikle tatminkar bir tanıtım yer almazken pek çok insan sıradışı özellikleri yüzünden ondan uzak durmaktadır.

Fakat onun kişiliği tuhaf olduğu kadar samimidir de, o olmasaydı Harry ve arkadaşlarının başı pek çok kez dertte olurdu. İşte Luna’nın nezakatinin öne çıktığı 12 ana hep beraber göz atalım:

1. Hermione’nin babasının dergisini aşağılamasına ve Ginny’nin ona arkasından gülmesine rağmen Luna trenden indikleri zaman Ron’un baykuşunu taşıma nezaketini göstermiştir. Harry kendini düşüncelere o kadar kaptırmış bir haldedir ki onu tamamen unutup Ron eşyalarını sorunca ‘Şu Luna denen kızdaydı’ diye cevap verir.

luna-lovegood-fc

2. Harry Testralleri ilk defa gördüğünde onu rahatlatmaktan geri kalmamıştır. Harry o zamanlar bunun önemini anlamamış olabilir ancak Luna başkalarının göremediği tuhaf hayvanları görmede onun yalnız olmadığını anlamasını sağlamıştır.

3. Harry’nin Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda yeterince derdi yokmuş gibi birçok insan Voldemort’un geri döndüğünü söylediğinde ona inanmayı reddetmiştir. Onu ilgi çekmeye çalışan yalancı biri olarak görmüşlerdir; bu yüzden de sürekli öfkeli ve üzgün bir haldedir. Luna ona yaklaşıp ‘Adı Anılmaması Gereken Kişi’nin geri döndüğüne inanıyorum. Onunla savaştığına ve ondan kaçtığına inanıyorum.’ der. Hem de herkesin önünde.

4. Ron Gryffindor’da Tutucu olarak oynayacağı için o kadar gergindir ki mısır gevreğine sanki içinde boğulmak istermiş gibi bakar. Ravenclaw’lu Luna gerçek aslan kafası büyüklüğünde bir Gryffindor şapkasıyla ona desteğini göstererek iyi şanslar diler. Destekleyici ve modaya uygun bir söylem gerçekten de.

luna-lovegood-pottermore

5. Esrar Dairesi’nde Reducto lanetini kullanarak Ginny ve Ron’u Ölüm Yiyenler’den kurtaran kişi Luna’dır. Ginny’nin ayak bileği burkulmuş Ron ise kafasını biraz sersemleten bir büyü yemiştir. Luna sağlam bir halde üçünü oradan canlı çıkarmayı başarmıştır.

6. Harry Luna’yı insanların kaybolan eşyalarını geri getirsin diye ilanlar asarken görür. Luna ona neden şölende olmadığını sorar, Harry ona canının istemediğini söylediğinde ise bunu hemen anlar ve tam anlamıyla onun daha iyi hissetmesini sağlayacak şeyler söyleyip Harry’nin ‘midesindeki korkunç ağırlığı’ da azaltmış olur.

7. Harry Potter ve Melez Prens’te Hermione, Ron ve Lavender’den dolayı üzgün olduğunda onu tuvalette bulan ve onu rahatlatan, ona destek çıkan kişi Luna’dır.

8. Dumbledore’un cenazesinde harap olmuş Neville’ı sandalyeye oturmasına yardımcı olan kişi de Luna’dır. Küçük bir harekettir ama dostluklarını güçlendirmiştir.

9. Luna, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda tutuldukları hapishane hücresinde Mr. Ollivander’e özenle bakmıştır. Herkesi bir arada tutup pozitif ve neşeli kalarak olağanüstü güçlü karakterini göstermektedir. Ollivander bunun için o kadar minnettardır ki ona yeni bir asa gönderir.

dumbledore cenaze

10. Dobby öldüğünde Luna uzanıp gözlerini kapatır. Onların hepsini kurtaran ev cinine böyle bir saygı göstermek, nazik ve soylu bir harekettir.

‘Oldu,’ dedi usulca. ‘Şimdi uyuyor görünüyor.’

Eğer bu an sizi ağlatmıyorsa başka hiçbir şey ağlatamaz…

11. Bir vazo içinde sahil karanfilini Dobby’nin mezarına koyar. Ev cinlerinin çoğunlukla önemsenmediği bir dünyada bu ders verici bir nezakettir.

12. Voldemort öldükten sonra, Luna bir bankta yorgun ve bitkin bir halde oturan Harry’nin yanına gelir. Ona bakar ve ne istediğini anında anlar. Harry görünmezlik pelerini geçirip yalnız kalabileceği bir yere gitsin diye herkesin dikkatini başka yöne çeker. Bu göz önünde olmayan bir iyi niyet gösterisidir ve neden bu kadar sevilen bir karakter olduğunu tam anlamıyla özetleyen bir davranıştır.

luna-lovegood-dobby

Sizin Luna hakkındaki düşünceleriniz neler? Bizimle çekinmeden paylaşabilirsiniz!

Luna Lovegood hakkındaki bu infografiğe de göz atmayı unutmayın!

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir