Profesör McGonagall’ın Sevdiklerini Gerçekten Önemsediğini Gösteren 6 Duygusal An

minerva-mcgonagall-harry-potter

Profesör McGonagall’ın haşin tavırları aslında sımsıcak bir karakter ve hiddetli bir koruyuculuk saklıyor. İşte sevdiklerini gerçekten önemsediğini herkese ilan ettiği 6 duygusal an!

Sivri bir dil, sıkı bir topuz ve parıldayan gözlüklerin ardından bakan kısılmış gözler. Profesör McGonagall aptallara tahammülü olmayan mantıklı bir kadın. Ancak o sert doğası sımsıcak bir karakter saklıyor, hiddetli koruyuculuğundan bahsetmemize gerek bile yok zaten. Öğrendiğimize göre McGonagall Hogwarts’taki çocukları sadakatle önemsiyormuş (bazen biz görmesek bile).

1. Bebek Harry’yi Bir Kapının Eşiğine Bırakmaya Gönlünün El Vermediği An

Profesör McGonagall her zaman duygularının gün yüzüne çıkmasına izin vermez, özellikle meslektaşlarıyla olan profesyonel ilişkilerinde. Ancak söz konusu Privet Drive’daki o bildiğimiz an olduğunda, McGonagall’ın gözleri doluyor ve içindeki o anlayışlı, şefkatli kadın ortaya çıkıyor.

Profesör McGonagall bir dantel mendil çıkarıp gözlüğünün altından gözlerini kuruladı… Usulca eşiğe bıraktı Harry’yi, pelerininden bir mektup çıkarıp bohçaya tıkıştırdı, sonra da ötekilerin yanına döndü. Bir dakika boyunca üçü de orada durup küçük bohçaya baktılar; omuzları sarsılıyordu Hagrid’in, Profesör McGonagall öfkeyle gözlerini kırpıştırıyordu, Dumbledore’un gözlerinden fışkıran o parlak ışık ise bütün bütüne sönmüş gibiydi.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

albus-dumbledore-mcgonagall

2. Harry ve Ron Profesör McGonagall’a Hermione’yi Hastane Kanadında Ziyaret Etmek İstediklerini Söyledikleri An (Yalan Söylüyor Olmalarına Rağmen)

Harry ve Ron’un Profesör McGonagall’ın nadir görülen duygularını manipüle ettiği gerçeğini bir kenara bırakırsak bu sahne aslında çok duygusal. Muhtemelen Harry ve Ron planlarının bu kadar iyi işleyeceğini beklemiyordu.

Profesör McGonagall hâlâ gözlerini dikmiş ona bakıyordu ve Harry onun ha patladığını ha patlayacağını düşünüyordu. Ama Profesör onun yerine, tuhaf, kısık bir sesle konuştu. “Tabii,” dedi. Harry şaşkınlık içinde, boncuk gibi gözünün kenarında bir damla yaşın parıldadığını gördü.

Harry Potter ve Sırlar Odası

minerva-mcgonagall

3. McGonagall’ın Neville’ın Takımında Olduğu An

McGonagall, Neville’ı kendisinden beklenen o olmasa bile kendi yolunu takip etmesi konusunda cesaretlendirdi.

“Hıh,” diye homurdandı McGonagall. “Bakanlıkta o tüm yaşananlardan sonra büyükannenizin seninle gurur duymasının tam zamanıdır, yani en azından -gerçekte- neye sahip olmak istediğini düşünmektense.”

Harry Potter ve Melez Prens

4. McGonagall’ın Profesör Umbridge Yerine Harry’yi Desteklediği An

Yani McGonagall’ın Umbridge yerine Harry’yi desteklediği çok açıktı. Ancak bu McGonagall gibi işini ve özellikle kuralları çok ciddiye alan bir kadın için büyük bir adım.

“Profesör Umbridge’e bağırdığın doğru mu?”

“Evet,” dedi Harry.

“Ona yalancı mı dedin?”

“Evet.”

“Ona Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’in döndüğünü mü söyledin?”

“Evet.”

Profesör McGonagall masasına oturarak Harry’ye kaşlarını çattı. Sonra, “Bir bisküvi al, Potter,” dedi.

“Bir-ne?”

 “Bir bisküvi al,” dedi sabırsızlıkla. Masasındaki kâğıt yığınlarından birinin üzerinde duran ekose desenli teneke kutuyu işaret etti. “Ve otur.”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

umbridge-snape-mcgonagall

5. McGonagall’ın Hepimizin Hissettiklerini İfade Ettiği An

Ve hepimizin tüylerini ürpettiği…

Bekledi. Her an uğruna ölmeyi denediği insanlar, açıkça ölü halde yatan onu göreceklerdi, Hagrid‘in kollarında.

“HAYIR!”

Çığlık olduğundan da korkunçtu, çünkü Profesör McGonagall‘ın böyle bir ses çıkarabileceğini asla ne ummuş ne de hayal etmişti.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

hermione-ron-group-harry-potter

6. McGonagall’ın Öğrencilerine İnandığı An. Öğrencilerinin Hepsine

Kişiliğinin merkezinde, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın bir üyesi veya sert bir insan olmasından önce McGonagall bir öğretmen. Öğrencilerinin içindeki yetenekleri eğitmek ve geliştirmek için Hogwarts’ta bulunuyor. Ve bu onlara inanmayı gerektiriyor ki McGonagall bu görevi eksiksiz biçimde yerine getiriyor. Sesindeki o sert tonu göz ardı edin yeterli.

“Ciddi uygulama, pratik ve çalışma olmadan,” dedi Profesör McGonagall çok ciddi bir sesle, “bir S.B.D.’den geçemezsiniz. Bu sınıftan herhangi birinin, emek verdiğinde Biçim Değiştirme’den S.B.D. alamaması için hiçbir neden göremiyorum.” Neville kederli kederli, inanmadığını gösteren bir ses çıkardı. “Evet, senin de, Longbottom,” dedi Profesör McGonagall. “Çalışmalarında özgüven eksikliği dışında hiçbir sorun yok.”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir