Quidditch’in Harry’nin Sağlığına Hiç de İyi Gelmediğini Gösteren 6 Olay

WB_F1_MadamHoochNevilleLongbottom_QuidditchLesson_HPFC-03

Harry, bir yüzyılın en genç arayıcısı, Quidditch’le ilgili kazalardan, ölümcül tecrübelerden, kargaşalardan kendi payına düşeni fazlasıyla aldı!

Neredeyse Snitch yutmaktan, kemiksiz bir kolla kalakalmaya kadar Harry, Quidditch sezonları ve maçları boyunca (oynamadığı maçlarda bile!) yaralandı, çarpıldı ve darbelere maruz kaldı. Şimdi Quidditch’in zavallı Harry’ye her zaman iyi davranmadığını gösteren nedenlere göz atalım:

1. Quidditch Harry’yi Boğmaya Çalıştı

Harry Quidditch’te faul yapmanın 700 farklı yolu olduğunu (Dünya Kupası, 1473, hepsi bir maçta!) ve en ciddi kazaların genelde arayıcıların başına geldiğini biliyordu. Bu bilginin verdiği gerginlikle Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda ilk kez sahaya ayak bastı ve maçın yarısına henüz gelinmişken süpürgesi tam anlamıyla çıldırdı. Kalabalık seyirci sinir bozucu bir şekilde soluk soluğayken, Hermione’nin oldukça çabuk düşünebilmesi sayesinde süpürge bir süre sonra sakinleşti. Ama açıkçası, Harry, arayıcıların başına gelen kazalar geleneğini sürdürmek konusundaki kararlılığını göstermek istercesine Snitch’i ağzıyla yakaladı…

“Harry hızla alçalmaya başladı, seyirciler elini ağzına götürdüğünü gördüler, midesi bulanıyordu da çıkaracaktı sanki – Harry dört ayak üstü indi yere – öksürdü – sonra altından bir şey düştü eline.

Onu havaya kaldırarak, ‘Snitch’i yakaladım!’ diye bağırdı, maç da herkesin şaşkınlığı içinde sona erdi.”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

QuidditchPitch_PM_B1C11M2_QuidditchMatchGryffindorVsSlytherin_Moment

2. Quidditch Harry’yi Bir Bludger Tarafından ‘Ezilmiş’ Bir Şekilde Bıraktı

Harry Potter ve Sırlar Odası’nda, Gryffindor ve Slytherin arasında oynanan maç Harry’nin büyülenmiş (ve oldukça huysuz!) bir Bludger’ı savuşturuşuna sahne oldu. Harry maçın büyük bir kısmını bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun altında bu dev gibi siyah toptan kaçarak geçirdi, ta ki dikkati dağıtılana kadar…

“Harry endişe dolu bir anda, ya Malfoy kafasını kaldırıp da Snitch’i görürse diye son hızla onun yanına gitmeye cesaret edemedi. Havanın ortasında asılı kaldı.

BUM!

Gereğinden bir saniye daha fazla hareketsiz kalmıştı. Bludger sonunda onu yakaladı, dirseğine vurdu, Harry kolunun kırıldığını hissetti. Gözleri bulanık, olundaki kavurucu acıyla sersemlemiş, yağmurdan sırılsıklam süpürgesinde yana doğru kaydı. Bir dizi hala süpürgenin üzerinde kıvrılmış duruyordu, sağ kolu hiçbir işe yaramaz halde yandan aşağı sarkıyordu.”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

QuidditchPitch_PM_B2C10M2_QuidditchPitchHarryPotterBeingChasedByBludger_Moment

3. Harry Kemiksiz Kolunu Öylece Havada Dalgalandırmak Zorunda Kaldı

Hemen yukarıdaki maç Harry için bir başka talihsiz olaya daha sahne oldu. Maalesef yeteneksiz Profesör Lockhart, Harry’nin yardımına koştu (öhöm!). Harry’ye, asasını sallayarak ve etrafındaki herkesi ne kadar bilgili ve yetenekli olduğuna inandırarak, Bludger’ın kırdığı kolunu düzelteceğini söyledi.

“Harry ayağa kalkarken kendini tuhaf şekilde dengesiz hissetti. Derin bir nefes alarak sağ tarafına baktı. Gördükleri az daha yeniden bayılmasına sebep oluyordu. Cübbesinin kol deliğinden kalın, teri rengi bir kauçuk eldivene benzeyen bir şey sarkıyordu. Parmaklarını oynatmaya çalıştı. Hiçbir şey olmadı. Lockhart, Harry’nin kemiklerini düzeltmemişti. Onları ortadan kaldırmıştı.”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Dobby_WB_F2_DobbyAndHarryInHospitalWing_Still_080615_Land

4. Ve Neredeyse Ruh Emiciler Tarafından Öldürülüyordu!

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda sezonun ilk Quidditch maçında Harry bu kez Hufflepuf’a karşı sahadaydı. Hava oldukça kötüydü ama dondurucu soğuk ve yağmur çok daha kötü şeyleri saklamıştı…

“Aşağıda en azından yüz tane Ruh Emici vardı, görünmeyen yüzlerini ona çevirmişlerdi. Sanki göğsünü buz gibi sular kaplıyor, içini deşiyordu. Sonra yine bir şey duydu… biri bağırıyordu, kafasının içinde bağırıyordu… bir kadın…

‘Harry’yi bırak, Harry’yi bırak, lütfen!’”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Dementors_PM_B3C9M1_DementorsAtQudditchMatch_Moment

5. Quidditch Harry Oynamadığında Bile Onu Alt Etmeye Çalıştı

Quidditch Dünya Kupası Harry ve Ron için büyük bir heyecan kaynağıydı, özellikle Arthur Weasley final maçına üst locadan bilet bulduktan sonra. Herkes final maçının her dakikasında eğlendi, ama sonra Quiddich yine yapacağını yaptı. Karanlık İşaret’in yarattığı kaos ve Harry’yle arkadaşlarının az kalsın 20 Sersemletme büyüsüne maruz kalacak olmaları paniğe yol açtı.

“Harry hızla döndü ve hemen bir şeyi fark etti: Büyücülerin hepsi asasını çıkarmıştı ve asaların hepsi ona, Ron’a ve Hermione’ye dönmüştü. Harry duraklayıp düşünmeden haykırdı: ‘YERE YATIN!’ Diğer ikisini yakalayıp yere çekti.

Yirmi ses, ‘SERSEMLET!’ diye bağırdı – göz kamaştırıcı bir dizi ışık çaktı. Harry saçlarının sanki açıklığı şiddetli bir rüzgar yalamış gibi dalgalandığını hissetti. Başını bir santim kaldırınca, büyücülerin asalarından fışkıran ateş kırmızısı ışıkların kendilerine doğru uçtuğunu gördü: Birbirleriyle çarpışıyor, ağaç gövdelerine çarpıp sekiyor, karanlığa doğru sıçrıyorlardı-”

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

QuidditchWorldCup_PM_B4C8M1_IrelandVSBulgariaQuidditchStadium_Moment

6. Bazen de Sorun Kendi Takım Arkadaşlarıydı…

Harry Potter ve Melez Prens’te Harry Hufflepuf’a karşı oynanan maçta Ron’un yerine McLaggen’ı oynatmak zorunda kalmıştı. Bu pek de iyi bir fikir değildi.

“Gerçekten de, Mclaggen, kendisinin en iyi şekilde bildiği sebeplerden dolayı, Peakes’ten sopasını almış ve gelen Cadwallader’a doğru bir Bludger’ın nasıl atıldığını gösteriyormuş gibi görünüyordu. ‘Sopasını geri ver ve kale direklerine geri dön!’ diye kükredi Harry, McLaggen’a doğru deli gibi uçtuğu sırada McLaggen vahşi bir vuruşla Bludger’I fırlattı ve doğrudan Harry’ye çarptı.

Kör edici, korkunç bir acı… Bir ışık parlaması… Belirsiz çığlıklar… ve uzun bir tünelden aşağı düşme hissi.”

– Harry Potter ve Melez Prens

QuidditchPitch_WB_F6_QuidditchPitchAndStands_Still_080615_Land

5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir