Rita Skeeter’ın Yazmış Olmasını Dileyeceğimiz 7 Esaslı Haber

rita skeeter harry potter

Burada birçoğumuzun en az Voldemort kadar nefret ettiği kişiden bahsediyoruz. Evet, her zaman giydiği korkunç kıyafetlerle bağlantılı korkunç bir karaktere sahip birisi o. Ünlü(!) haberci Rita Skeeter. Animagus olarak bir sivrisinek olmasına şaşmamalı, ha? Yine de aşağıda belirttiğimiz ifşa niyetindeki haberleri yazmış olmasını içten içe hepimiz isterdik, itiraf edin. Pottermore sizler için derledi!

Rita Skeeter,  Lord Voldemort gerçeğinin olduğu bir dünyada Harry, Hermione ve Dumbledore aleyhinde raporlar hazırladı. Şimdi, elinizdeki her şeyi bırakıp yazımıza odaklanın.

Rita’yı teşvik etmeye çalıştığımızdan değil ama eğer birinin adını Tez Tekrar Tüyü ile lekelemek istiyorsa en azından bunu hak eden birini seçmeyi deneyebilirdi.

Harry Potter kitaplarındaki sorunlu gazetecilik kariyeri boyunca, hemen hemen sevdiğimiz herkesin -Harry, Hagrid ve Hermione gibi- hayatını mahvetmek adına, Gelecek Postası’ndaki tahrip edici makalelerini yazmak için çok çalıştı. Rita, arasının kötü olduğu ulusal hazinemiz Dumbledore’un trajik aile öyküsünden faydalanarak bununla ilgili kalın bir kitap bile çıkardı: Albus Dumbledore’un Hayatı ve Yalanları. Daha fazla dikkat çekebilmek için de, bunu zavallı adamın ölümünün hemen ardından yaptı.

Rita, olur da dikkate alırsın diye sana bir ipucu: Birinin hayatını mahvedecek bir yazı hazırlamayı düşünüyorsan eğer boyuna göre birini seçmelisin- ya da en azından seninle aynı seviyede ahlaki değerlere sahip birini… Aslına bakarsan, gelecek yazılarında kullanabileceğin birkaç önerimiz bile var. 

1. Lord Voldemort Sadece Korkunç Bir İnsan: Bitmeyen Köşe Yazısı

lord voldemort5

Hey Rita, tüm zamanların en karanlık büyücüsü aradı -ve sadece tamamıyla korkunç birisi olduğunu söylemek istiyor. Neden, ah neden Rita tüm zamanların en karanlık ve en zalim büyücüsü ortalarda gezerken zamanını 14 yaşındakileri ve arkadaş canlısı yarı-devleri yazmakla harcıyordu?

Rita, Voldemort’un Ölüm Yiyenleri’nin akıbetleri hakkında rapor yazmak için oldukça zaman harcadı, peki ya Voldemort’un kendisi? Biz düşünmüştük ki Rita kendisine kurban seçtiği kişilerin kusurlarıyla fazlasıyla ilgili -ee öyleyse kim Lord V’den daha iyi olabilir? Sadece Voldemort’un burnunu ele alarak bile başlı başına bir köşe yazısı oluşturabilir. Ve eminiz ki Voldemort’un aile trajedisiyle-özellikle de talihsiz annesi Merope- ilgili yapacağı hamleyle neden olacağı darbeyi kendisi de ayıla bayıla seyredecektir.

2. Ludo Bagman’ın Sır Gibi Saklanan Rezillikleri

Eğer Rita Skeeter’ın sevdiği bir şey varsa o da sevilen cadıların ve büyücülerin ünlerini yerle bir etmektir- gerçekten kötü olanlar yerine iyilerden daha çok keyif aldığı ortada! Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Rita Skeeter’dan eski Qudditch yıldızı Ludo Bagman– kendisi Ölüm Yiyenler’le gizlice anlaşma yapıp, cin cüceleri korkunç bir şekilde kandırmıştı- ile ilgili bir hamle yapacağı konusunda bir şeyler sezmiştik. Ludo Bagman’ın anne sütü gibi temiz spor kahramanı karakteri bizleri kendisine hayran bırakmıştı ve Rita onun hayatı hakkında bir şeyler bulur diye umut ediyorduk doğrusu.

3. Gilderoy Lockhart’ın Hayali Dünyası

Gilderoy Lockhart2

Bir yalancıdan diğerine, belki de Rita için Gilderoy Lockhart gibi abartmayı seven bir yazar hakkında bir ifşa yazmak söyleyene de bak tarzı söylemlere yol açabilirdi. Rita’nın sansasyonel habercilik anlayışı her ne kadar gerçekleri yansıtmasa da, Gilderoy Lockhart gibi kaynakçasında katıksız hayal ürünü yerine biyografisini kullanmadığı açık. Eminiz ki Rita, Gulyabanilerle Aylak Aylak Dolaşmak adlı hikayeye dişlerini geçirmeye bayılırdı ancak kimsenin kimseyle aylak aylak dolaşmadığını görmesi an meselesi olurdu. Ayrıca Gilderoy’un trajik sonu, hafızasını içimizi cız ettirerek kaybettiğinde, Rita için karşı konulamaz bir malzeme olabilirdi. Çünkü Rita, skandalları sevdiği kadar duygu sömürüsü yapmaya da bayılır.

4. Gellert Grindelwald ile Gezinmek

gellert grindelwald fc

Hem kulağa hoş geliyor, hem de bahsedilmeye değer öyle değil mi? Rita, Albus Dumbledore’u Flourish ve Blotts’ta istediği yeri alabilmek için şişlemiş olabilir. Ancak, Albus’un eski arkadaşı tümüyle kötü fikirlere sahipti. Eğer Rita burnu havada birilerinden vaaz dinlemek isteseydi seçeceği büyücü kesinlikle belliydi. Evet, Albus Dumbledore’un Hayatı ve Yalanları’ndan Grindelwald hakkında bir takım bilgiler edindik ama bu buzdağının sadece görünen yüzü. Örneğin, Gellert’ın okul yaşamından ve yaptığı garip deneyler yüzünden Durmstrang’dan atıldığından kısaca bahsediliyor. Bize ölümcül diyebilirsiniz ancak, sahi neydi o garip deneyler?

5. Malfoylar: İfşa Edildi

DracoMalfoy

En az Draco’nun babası ile ilgili konuşmayı sevdiği kadar Malfoy ailesinin yaptığı daha az etkileyici şeyleri de öğrenmek için ölüp bitiyoruz. Evet, zengin olduklarını, büyük ve gösterişli bir malikanede oturduklarını ve safkan olma tutkularıyla gurur duyduklarını biliyoruz. Ama tüm bu karmaşık karakterlerin hepsi de içlerinde ışık ve gölgeyi bir arada barındırıyor ve bize her şeyi ama her şeyi anlatan kocaman bir biyografi, keyifle karşılanacaktır. Özellikle Narcissa Malfoy başlı başına ilgi çekici bir durum. Hiçbir zaman teknik olarak bir Ölüm Yiyen olmadı ama Lucius’un karanlık hayatına karışmaktan dolayı memnun görünüyordu.

Peki ya o yaşlı ve esrarengiz Lucius’a ne demeli? Lucius Malfoy mutlu bir çocukluk mu geçirdi? Saçları nasıl her zaman bu kadar güzel görünebiliyor? Eskiden Snape’le aralarında nasıl bir ilişki vardı? Ve biz bu soruları sormaya devam ederken Malfoy ailesinin Gringotts’taki kasasında tam olarak ne kadar para var? Gerçekten!

6. Dolores Umbridge’in Yükselişi ve Düşüşü

DoloresUmbridge01

Herkes geri dönüşleri sever, peki sizce geri dönüşlerden daha çok sevilen şey nedir? Bildiniz, kötülerin hak ettiği cezayı alması. Evet, Dolores Umbridge’in bir süre rahat bir hayatı olduğu doğru, kedili porselen tabakları ve yükselen kariyeriyle konumundan oldukça emin görünüyordu. Ancak düştüğü zaman gerçekten sert düştü ve sonrası malum, bazı at adamlar tarafından çok güzel bir şekilde taşındı.

Umbridge’in tüm hayatı ile ilgili bir kitap düşünün- yeniden, acaba nasıl bir çocukluk geçirdi? O aptal kız çocuğu kıkırdamasını nasıl edindi? Ve bizim bildiğimizin de ötesinde nasıl böylesine korkunç önyargıları oldu?

7. Aberforth Dumbledore: Gerçekten de Tüm O Olanlar Neydi Öyle!?

aberforth patronus

Tamam, tamam. Sadece şakaydı.

Sizin de eklemek istediğiniz haberler var mı? Yorum yapmayı unutmayın!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir