Severus Snape Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 6 Gerçek

Severus Snape

Pottermore’dan Severus Snape hakkındaki yeni bir yazıyla karşınızdayız. Kabul etmek gerekir ki şu bizim somurtkan İksir hocamız sır küpü gibi bir adamdı. İşte sizlere Snape’in karakteriyle ilgili bilmiyor olabileceğiniz 6 leziz bilgi!

Oyunbozan Severus Snape, aslında kimin tarafında olduğuyla ilgili bizi son ana, yani Harry ve Potter ve Ölüm Yadigarları’nın can alıcı final kısımlarına kadar şüphede bırakmıştı hatırlarsanız. Snape’in dolambaçlı ve karmaşık hikayesini şimdilerde anlamlandırıyor olabilsek bile biz yine de onunla ilgili duymamış olabileceğin birkaç ekstra bilgiden bahsetmek istedik. Ve hayır, maalesef ki bu bilgilerden hiçbirinin onun mütemadiyen yağlı görünen saçlarının sırrını vermeyecek.

1. Alan Rickman Snape’in Sırlarını Bizden Önce Biliyordu

snape lily

Bir takipçisinin Twitter’da sorduğu “Snape hakkında Alan Rickman’a çıtlattıklarınız konusunda bize bir şeyler söyleyecek misiniz, yoksa bu daima bir sır olarak mı kalacak?” sorusuna Rowling, “Alan’a ‘Always’ın altında hangi mananın yattığını söylemiştim,” şeklinde yanıt vermişti.

Yani sekiz Harry Potter filminde de Snape’i canlandıran müthiş aktör Rickman, Snape’in kaderinin ne olacağı konusunda bizden çok daha önce kendine sakladığı mühim bilgilere sahipti. 2011’deki bir röportajda Rickman, Snape’in ikili oynayan karakterini daha başarılı yansıtabilmesi için Rowling’in ona gelecekte olacaklara dair bir detay verdiğini açıklamıştı. Yıllar sonra Rowling de Rickman’a çıtlattığı o detayın ne olduğunu söyledi: Snape’in Dumbledore’a ‘always’ deyişinin altında yatan sırmış meğer. Mendil isteyen?

Bu madde hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

2. İsminin Etimolojisi Karakterine Tam Uyuyor

genc severus snape

Harry Potter’daki çoğu karakterin kendi kişilikleriyle uyuşan isimleri var ve Snape’in ismi de kesinlikle ona çok yakışıyor. ‘Severus’ ismi, belki tahmin edebileceğiniz gibi kabaca Latince’deki ‘sert’ ve ‘haşin’ anlamındaki kelimelerle aynı manada. ‘Snape’in manası ise ‘küçük düşürülmek’, eğer eski Norveç sözlüğüne bakarsan bu anlama gelen ‘sneypa’ kelimesini orada göreceksin.

J.K.Rowling ise Snape’in isminde bir İngiliz köyü olan Suffolk’tan esinlendiğini söylemişti.

3. Snape’in Bir Vampir Olduğu Yönündeki Hayran teorisi? Bu Doğru Değil…

Severus Snape Lupin

Kitapları okurken karşılaşılan birkaç işaretten ötürü Snape’le bir yarasa arasında benzerlikler bulmamak elde değil. Profesör Quirrell’ın Felsefe Taşı’nda onu “ihtiyar yarasa” diye anması olsun yahut görünüşünün cidden bir yarasaya benzeyişi veya bir araca ihtiyaç duymadan uçabilmesi, bunların hepsi okurları şüphelendiren şeyler. Tüm bunlar hayranları Snape’in bir yarasaya benzeyişinin sebebine götürdü: Onun aslında bir vampir olduğu teorisi. Mantıklı bir yaklaşım denebilir. Her şeyden önce vampirler büyücülük dünyasında mevcutlar, Harry Potter ve Melez Prens’te adı Sanguini olan bir tanesine rastlamıştık.

Ancak J.K. Rowling, dış görünüşünün aksine Snape’in bir gece yaratığı olmadığını açıkladı.

“Uzun zamandır Snape’in bir vampir olabileceğine dair ısrarla savunulan bir hayran dedikodusu var,” yazmıştı Rowling. “Sağlıksız bir çehresi olduğu doğru ve bazen de onu uzun siyah pelerininin içinde dev bir yarasaya benzer halde tasvir ettim ama Snape hiçbir zaman yarasaya dönüşen biri olmadı. Onunla şatonun dışında, günışığında da rast geldik ve Hogwarts’ta boynunda bir delik olan hiçbir cesetle de karşılaşılmadı.”

Yani Snape bir kan emici değildi- öğrencilerinin öz güvenlerini emmekten zevk alışı başka bir şey, tabii.

4. Harry, Eaha Evvel Snape’in Ailesinin Memleketinde Bir Gece Geçirmişti

Narcissa Malfoy Narcissa And Snape

Snape’in Harry’nin hayatında kocaman bir yeri var, onun pisliğin teki olduğunu düşündüğü gençlik günlerinden onun hakkındaki asıl gerçeği fark ettiği yetişkinlik çağlarına dek, öyle ki onun onuruna oğluna “Albus Severus” ismini verecek kadar.

Harry, onunla tanışmadan da önce, Snape’in çocukluğunu geçirdiği Cokeworth’te bir gece geçirdiğini sonradan fark etti. Burası Dursley’lerin Harry’ye gelip duran Hogwarts mektuplarının akınından kaçmak için gittikleri yerdi- ama aynı zamanda da Petunia’nın kız kardeşi Lily ile birlikte çocukluğunu geçirdi yerdi de. Başka kiminle birlikte büyümüşlerdi peki? Severus Snape, elbette. Petunia Teyze “o kötü çocuk” diye Lily’le çocukluklarından kalma birinden bahsettiğinde, bu şahsın Lily’nin gelecekteki kocası James değil de Snape olduğunu fark etmemiz biraz zaman almıştı.

Cokeworth’ü Severus’un Bellatrix ve Narcissa ile Bozulmaz Yemin’i ettiği sahnede, yani Melez Prens kitabında bir kez daha ziyaret etmiştik.

5. Snape, Voldemort’un Ölüm Fermanı Olan Büyüyü Bilinçsizce de Olsa Harry’ye Öğreten Kişiydi

voldemort final dovusu

Gerçekten de Snape, Harry’nin hayatında derin izler bıraktı. Voldemort gibi şimşek biçiminde bir yara izi bırakmak şeklinde değil tabii, bizim yıllar sonra fark ettiğimiz üzere sayısız ince zekalılıklar şeklinde.

Bunlardan en öne çıkanı da Harry’yi en çok kullandığı büyü olan Expelliarmus’la tanıştırmasıydı (bilerek yapmamış olsa bile)- ki bu büyü Lord Voldemort’un dolaylı yoldan ölümüne vesile oldu. Harry, bu rakibe karşı avantaj kazandıran büyüyü ilk kez Harry Potter ve Sırlar Odası’ndaki Düello Kulübü’nde Snape’in ağzından duymuştu. Devam eden yıllar boyu da Harry bu büyüyü Lupin tarafından onun ‘imzası’ olarak tanımlanacak kadar çok kullandı. Eh, Expelliarmus büyüsü önünde sonunda Harry’nin işine yaradı.

Bu büyüyü başkasından öğrenmiş olmayı arzu etmesine rağmen Snape’ten öğrenmiş olması biraz dokunaklı aslında, aynı adamın Voldemort’un kehaneti öğrenmesi ve ardından Harry’nin alnında o izi bırakmasına sebep olduğu düşünülürse eğer. Şu apaçık ki Snape’in hareketleri doğrudan veya dolaylı olarak Voldemort ve Harry’yi derinden etkiledi.

6. J.K. Rowling Snape’i Öldürdüğü İçin Özür Dilemişti

severus snape voldemort

2017’de, Hogwarts Savaşı’nın yıldönümünde J.K. Rowling, serideki belki de en sansasyonel karakteri öldürdüğü için özür dilemişti. Rowling Snape’in koşulsuz şartsız sevilmek için çok fazla “orta tarafta” olduğunu itiraf ediyor ve bir tweetinde “Ona bir aziz diyemeyiz: Fazlasıyla kindar ve zorba biriydi. Ona şeytan da diyemeyiz: büyücülük dünyasını kurtarmak için canını feda etti.” diyor.

Neyse, bırakalım Snape hakkında tartışmalar sürsün gitsin.

snape

Bunlardan hangilerini biliyordunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Gelmiş Geçmiş En Detaylı Severus Snape Testi İçin Tıklayın!