Sınav Cehennemindeki Hogwarts Öğrencilerinden 17 Acı Veren Ders

DoloresUmbridge01 e1495496095579

Öğrencilik hayatın boyunca sınavların korkulu rüya olmadığı bir dönem hatırlıyor musun? Hermione gibi tekrarlarına önem veren ve düzenli çalışan bir öğrenci bile olsan, stressiz bir sınav dönemi düşünülemez. Bunlar tüm öğrenciler için olduğu kadar Hogwarts öğrencileri için de geçerli. Hele bir de ucunda “İfrit” almanın korkusu varken, aksi düşünülebilir miydi zaten?

Size Çetin Zamanlarda Yardımcı Olacak Pratik Büyücü Dünyası İlimi

Eğer sınava girmek üzereysen, ya da sonuçları bekliyorsan; hiç şüphe yok ki envai çeşit duyguyu tecrübe ediyorsundur. Korku. Endişe. Ürperme. Heyecan verici yanı şu ki, öyle ya da böyle, yakında sona erecek.

Sana yalnız olmadığını hatırlatmak amacıyla sınav dönemi felaketinin 17 örneğini bulabilmek için geriye dönüp bütün kitaplara baktık. Çünkü unutma ki; işler ne kadar kötüye giderse gitsin, Harry Potter ve arkadaşları üstesinden gelebildi.

Hem de bir yandan karanlığın güçleriyle savaşırlarken.

(Anladınız siz.)

1. Göz açıp kapayana kadar gelme eğilimindedirler

Hepimiz Ron Weasley gibi uzun uzun kütüphane penceresinden dışarı, berrak, unutma-beni-mavisi havaya dolu dalıp gitmişizdir. Yazık ki, bu “davetkar yaz esintileri” biraz bekleyecek…

hogwarts satosu

2. Her zaman senden daha iyi hazırlanmış biri vardır

Muhteşem bir öğrenci ve tam bir kitap kurdu (ne de olsa bir Harry Potter hayranısın) olduğuna şüphe yok. Ancak her zaman seni geçecek bir Hermione olacaktır. Bu tekrar etmeler için de geçerli olacaktır, tıpkı Miss Granger, Ron ve Harry’nin dikkatini ‘ejderha kanının on iki kullanımını ezberden sayarak’ dağıttığı gibi. Ya da, bir sınavdan sonra, bıktırırcasına, “Bu tahmin ettiğimden çok daha kolaydı,” dediğindeki gibi.

3. Uyku düzenine karışırlar

Harry Potter, sınav zamanları adam gibi bir yatak istirahati alabilmek için sık sık çabalamıştır. Ve evet, yine, aynı zamanda tüm zekasını, onun dehşet verici cinayeti konusunda hevesli soykırımsal bir Karanlık Büyücüyü alt etmek için de kullanmaktadır. Ancak yine de, uyuyabildiğinde bile, rüyasında sınavları görür. Bir kez bilge bir adamın dediği gibi; eğer endişelenirsen, iki kez acı çekersin.

4. Bazı öğretmenler şifreli ipuçları ima etmekten zevk alır

Profesör Trelawney, sahnedeymiş gibi, “Küre”nin ona ‘kaderin’ muhtemelen bir Kehanet sınavı getireceğini gösterdiğini açıkladığı gibi, Hermione haklı olarak burnundan solumuştu. Eğer sen, bir öğretmen olarak, sınav sorularını hazırlıyorsan; bize ya uygun bir ipucu (tıpkı iyi yaşlı Profesör Flitwick gibi) ver, ya da şu işin ucunu bırak.

Filius Flitwick fc

5. Gergin olmak aslında iyi bir şey (sayılır)

“Eğer birazcık gergin değilsen sınavlarda iyi performans göstermediğini düşünürüm,” diyor Hermione. Ne yazık ki, bu doğru. Gerginlik, uygulamalı sınavlarda şansını katledebilirken, aynı zamanda, son derece haklı olarak; öncesinde de bir ders kitabını açman için korku salmalıdır.

6. Seni biraz çıldırtabilirler

Hufflepuff’tan Hannah Abbott, Bitkibilim sınıfında sınav-stresi-ilişkili sinir bozukluğu yaşamıştı. Neyse ki, Madam Pomfrey’in elinde Sakinleştirici İksir vardı. Adı geçen iksire elini sürebilmenin pek muhtemel olmadığını varsayarsak, sana yoga ya da bitki çayı önerebilir miyiz?

7. Tatillerinden yerler

Dinlenmeye zamanın yoktur. Hafta sonu olması gerektiği gibi hafta sonu değildir, ve Hogwarts’ta Paskalya tatili (özellikle) daha az değil, daha çok çalışman gereken bir zamandır.

harry potter fc hp

8. Seni yakalarlar

Birinci sınıf sınavlarına 10 hafta varken akıllı Hermione çoktan sıkıca tekrarlarını yapıyordu. Ron, on haftanın çok fazla zaman olduğunu söylemişti. Hermione, belki biraz aşırı duygusal şekilde tartışmıştı: “Çok fazla zaman yok, bu süre Nicolas Flamel için bir saniye gibi.” Haklı, biliyorsun. Çalışmaya dön.

9. Keyfekeder notlandırma

En azından Muggle öğrenciler tuhaf S.B.D. notlandırma sistemini anlamaya çalışmak zorunda değiller. ‘O’ en yüksek not (‘Olağanüstü’ için), ardından ‘B’ (‘Beklenenin üzerinde’ için), ve diğerleri; ‘İfrit’in ‘İ’sine kadar. Yine de, içinden çıkılmaz Muggle konseptleri ‘standartizasyon’ ve ‘ağırlıklandırma’ için, farklı yıllarda, farklı öğrencilerin girdiği, aynı sınavlar için iyi puan farklı olabilir. Evet.

10. Önemleri olmadığı konusunda kendini kandırman kolaydır…

Söz konusu, Weasley ikizlerinin F.Y.B.S.‘lere rahat yaklaşımı ya da Profesör Trelawney’in beyanı, “…kutsal kehanet ilmine geldiğinde, geçmeler ya da kalmaların uzaktan yakından önemi yoktur.” olduğunda; seni tekrara son verip dışarıda, güneş ışığında oturmak için cesaretlendirecek birçok kişi çıkacaktır.

Trelawney Hermione

11. … ancak sınavlar oldukça önemlidir

Harry bir Seherbaz olmak istediği konusunda oldukça emindi. Profesör McGonagall bunun neler gerektireceği konusunda haberdar olmasını sağlamıştı-sadece F.Y.B.S. seviyesinde sağlam bir konu aralığı değil, aynı zamanda da S.B.D. notlarında geniş kapsamlı bir iyileşme.

Neticede ne yapmak istediğinden emin değilsen de, iyi notlar tüm kapıları açacaktır.

12. Bir gün içinde yeterince saat yoktur

Fark edeceğin üzere; tüm sınavlar, büyüleyici bir şekilde birkaç hafta içerisine sıkıştırılmıştır. Dönem işlerinin sonuna geldiğinde, yapmak istediğin şeyleri yapman için basitçe yeterli zaman kalmadığını fark edersin. Bu nedenle, Hermione Granger gibi bir Zaman-Döndürücü’ye erişimin olmadığını farz ederek; diğer en iyi şeyi yaptığından emin ol: Detaylı bir tekrar planlayıcı.

13. Diğer insanların beklentilerinin dayanılmaz ağırlığı

Profesör McGonagall, Harry’ye sınavlarını geçip bir Seherbaz olmasına yardımcı olacağını söyledi…

“Bu yapabileceği son şey olsa bile.”

Genellikle, idealden-düşük notlar almanın en zor kısmı, size zaman harcamış insanlara bunu söylemektir. Bu nedenle sıkı çalış ve bir daha başına gelmesin.

Potter McGonagall02

14. Sınavı olmayan insanların sadistçe zevk alması

Fred Weasley, yaklaşan sınavlarda genç Ron’un öğretmenlerinin sınıf arkadaşlarının ‘burunlarını yara olana kadar değirmen taşına tutma’ olasılığından büyük zevk alırdı. Dikkatsizleri hizaya getirmek için… ve hazırlanacakları bir sonraki zorlukta, bu utanç verici anıyı hatırladıklarından emin olmak için.

15. Haşmetli uygulamalı test

Her zaman can sıkıcı, ama en çok da enselerinde soluyan bir Snape varken, Hogwarts öğrencilerinin (ironik olarak) Unutkanlık İksiri’ni yapmayı hatırlamaya çalışmalarıdır.

16. Sınav salonundan dışarı yürürkenki his

‘Asılmış ve beti benzi atmış suratla sonuçları karşılaştırıyor ve girdiğin sınavların zorluğundan yakınıyorken.’ En azından bu işte hep berabersiniz.

17. Acı içinde sonuçları bekleme

Sonunda sınavlar aradan çıktı. Bu da beraberinde yeni belirsizlik cehennemini getirdi. Eğer Hermione gibiysen, sonradan soruların üzerinden geçmekten keyif alabilirsin. Eğer Ron gibiysen de, muhtemelen bir yere çöker ve bir daha asla sınavlardan bahsetmezsin. Bunu hak ettin.

baykus

Peki sizler bu derslerden herhangi bir şey çıkardınız mı? Ya da eklemek istediğiniz farklı şeyler var mı? Yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
7 Yorum