Trelawney’nin Hepimizi Şaşırtarak Doğru Kehanette Bulunduğu 7 An

trelawney

Kehanet Profesörü Sybill Trelawney‘nin ‘iç gözü’ keskin bir görüye sahip olmayabilir, lakin hepimizi şaşırttığı bazı görüleri de yok değildi. Gelin Pottermore aracılığıyla bu öngörülere birlikte göz atalım!

1. Şu Meşhur Kehanette Bulunması

“Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan biri ona üç kez karşı çıkmış olanlardan 7.ay biterken doğacak. Bu erkek çocuk Karanlık Lord tarafından kendine denk olarak görülüp işaretlenecek. Ancak bu çocuğun Karanlık Lord’un bilmediği gizli güçleri olacak. İkisinden biri diğerinin elinde ölecek. Çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikisi yaşayamaz.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Hepimiz Harry, Ron ve Hermione’nin ilk Kehanet dersinden sonra profesörün buruşmuş çay yapraklarına gülmüştük. Şimdi de, profesör Harry’nin hayatını tamamen etkileyecek kehanette bulunduğunda Harry’nin halini düşünün. Buna rağmen, Voldemort’un davranışlarının açıklamasının bu kehanet olduğu açısından çok tatmın edici olsa da (tam Yunan trajedisi ayarında), olaylar tam olarak Tralawney’in dediği gibi gelişti. Karanlık Lord’u yok edecekkişi onun dengi olacaktı ve sahip olduğu güç bilinmeyecekti, hikayenin sonunda Harry’nin aslında bir Hortkuluk olduğunu ve annesinin fedakarlığı sonucu oluşan büyüyle korunduğunu öğrendik. İlginç olan, eğer işler öteki türlü olsaydı, kitaplar Neville Longbottom ve …… şeklinde oluşacaktı. Ne de olsa Neville de yedinci ay ölürken doğmuş ve ailesi Voldemort’u üç kez def etmişti. Bundan da şaşırtıcı olan, Harry ve Neville’ın iyi arkadaşlar olup, Neville’ın hortkuluklardan birini yok etmesiydi.

Sybill Trelawney Kehanet Sinifi

2. Voldemort’un Yeniden Hayata Döneceğini Bilmesi

Talihsiz olan, Profesör Tralawney nadir bir durumda çok önemli bir kehanette bulunduğunda onu tamamen unutuyor, ve çay fincanlarında ölüm görmeye devam ediyor. Harry’nin kehanet sınavı bulan basit bir örnek. Öğretmeni garip bir ruh haline bürünüyor ve ‘hizmetkarının’ efendisine yeniden katılacağını, Karanlık Lord’un ‘her zamankinden daha korkunç ve görkemli’ olarak yükseleceğine dair kehanette bulunuyor. Bu öngörü inanılması zor ve imkansız görülmüş, Tralawney bile ‘zorladığını’ savunmuş, ama aslında yine tamamen bilmişti. Peter Pettigrew, Voldemort ile yeniden bir araya geldi, canlanmasına Harry’nin kanını kullanarak yardım etti. Konu Voldemort olunca, Tralawney işini biliyor.

3. Neville’in Fincanını Kıracağını Önceden Görmesi

Lord Voldemort’un gelişini ön görmediği zamanlarda çini koleksiyonunun mahvoluşunu görebiliyordu. Zavallı Neville Longbottom koleksiyondan bir kaç fincanı Tralawney kehanetini söyledikten hemen sonra kırmıştı. Tabii ki akıllara bir iki soru geliyor; Neville fincanları ona kırılacakları söylendiği ve bu da onu gerdiği için mi kırdı? Yoksa gerçekten kaderi yıldızlara mı yazılıydı? Her halükarda Profesör Tralawney takdiri hak ediyor. Hermione onaylardı.

Sybill Trelawney Ecel

4. Sınıftan Birinin Sınıfı ‘Sonsuza Kadar’ Terk Edeceğini Bilmesi

Hermione’nin Kehanet’ten hoşlanmadığını söylersek ‘Yılın Hafife Alınılışı’ ödülünü kazanmış oluruz. Hogwarts’taki en büyük kitap kurdu, dersi ‘belirsiz’ ve çok ‘tahmin gerektiren’ olarak yeniden tanımladı, buradan yola çıkarak Hermione’nin, Tralawney’in kehanetlerine daha fazla dayanamayarak dersi terk etmeye karar vermesi pek şaşırtıcı değildi. İronik olarak, bu da profesörün kehanetini doğruladı, ‘biriniz sonsuza dek sınıfı terk edecek’. İnanılmaz! Belki de Hermione’nin onu sevmediğini sezdi.

5. Lavender’ın Evcil Hayvanının Kaderi

Lavender Brown, Padma ve Parvati Patil ile birlikte kehanete kendilerini adamış ve profesörün her sözüne kutsalmış gibi davranıyorlardı. Hal böyle olunca Lavender endişe durumun Ekim’in 16’sında Cuma günü gerçekleşeceği konusunda uyarılınca bunu çıok ciddiye aldı. Ürkünç olarak, tam o günde eline bir mektup ulaştı. Evcil tavşanının tilki tarafından öldürüldüğü yazıyordu. Lavender gerçekten de tavşanının durumu konusunda mı endişeliydi? Tam belli olmasa da tarih yeterinde tatmin edici.

Sybill Trelawney Goru

6. “Yemek Masasında 13 Kişi…”

Kehanetten çok batıl inanç olarak bilinse de, Sybill bir kez daha on ikiden vurdu. Azkaban Tursağı’nda, profesör yılbaşı yemeğinde masaya oturmakta çok çekingendi çünkü on iki kişi zaten masadaydı. Tralawney’e göre masada on üç kişi olduğunda, masadan ilk kalkan kişi ölecekti. Sosyalleşmekten kurtulmak için nasıl da bir yol ama! Eğer kitabın bu kısmını üstünde durmadan okursanız inandığı şeyin onu yanlış düşüncelere yönlendirdiğini görebilirsiniz. Ancak biraz daha iyi bakarsanız, Ron’un Scabbers’ı cebinde daima Crookshanks tehdidine karşı taşıdığını ve o farenin aslında Peter Pettigrew olup, masana zaten Tralawney oturmadan on üç kişi olduğunu görürsünüz. Albus Dumbledore, profesörü karşılamaya kalkan ilk kişiydi ve gruptan vefat eden ilk kişi oydu.

Sybill Trelawney Kehanet Sinifi

7. “Yıldırım Düşen Kule”den Bahsederken

Harry, Profesör Tralawney’in kendi kendine mırıldanırken ve kartlarını karıştırırken gördüğünde, üzerine çok düşünmedi. Ancak ilk görünüşte saçma görünen konuşmalarına bakarsanız, ilgi çekici oranda doğru olduğunu görürsünüz. Sybill, Dumbledore yaklaşan felaket ile ilgili uyarılarını dikkate almadığı için mutsuzdu. Tekrarlı olarak ‘Yıldırım düşen kule. Felaket. Facia. Her an yaklaşıyor.’ Lafları çok şey kanıtlamıyor. Ancak Dumbledore’un, bu denilenlerden saatler sonra Astronomi kulesinin tepesinde Öldürme Laneti’yle öldürülmesinden sonra, taşlar yerine oturmuştu.

Siz ne dersiniz? Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir mi? Yoksa Sybill gerçekten de yetenekli mi?

Site Yorumları
14 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir