Unutmuş Olabileceğiniz 5 Hogwarts Dersi

hermione hand

Hogwarts‘ta bazı dersler var ki çoğu zaman seride çok fazla adları geçmediği için hatırlayamıyoruz bile. Ama unutmayın, Hermione bu derslerin büyük bir kısmını başarıyla geçmişti.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu öğrencilerine zengin ve çok çeşitli bir müfredat öğretildi. Karmaşık büyüleri Tılsımlar ve Biçim Değiştirme dersleri aracığıyla öğrendiler; Profesör Snape gibi ustalar tarafından İksir sanatı konusunda eğitildiler ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma ile zorlu ve tehlikeli bir dünya için hazırlandılar.

Fakat bunlar, bir bakıma, Hogwarts’ın ana derslerindendi; büyücü dünyasının İngilizcesi, matematiği ve fen bilimleri Harry Potter’ın maceraları aracığıyla tanıdığımız derslerden. Ancak Hogwarts’ın kitaplar veya Rowling’in kendisi aracılığıyla duyduğumuz daha karanlık dersleri, konular neydi?  Örneğin, tam olarak aşağıda adı geçen derslerde neler oluyor…

Hogwarts Library

Eski Yazılar

Eski Yazılar dersi büyük ölçüde inanmazsınız ama eski yazıların incelenmesini içeriyordu: Anlamları hatırı sayılır oranda beceri ve şifre çözmeyi gerektiren simgeler. Eski yazılar dersinin detayları pek bilinmese de bu alfabenin bir zamanlar Antik Bronz/Demir Çağı büyücülerine ait olduğu varsayılabilir ve ders belki de antik büyücülük kültürüne ilişkin daha geniş bir çalışmayı içeriyordu. Ders Profesör Bathsheda Babbling (J.K. Rowling’in hazırladığı bir taslağa göre) tarafından veriliyordu ve en meşhur öğrencisi – en azından bize kadar meşhur – bizim biricik Hermione Granger’ımız idi. Granger bir keresinde S.B.D.’de ‘ehwaz’ (ortaklık anlamına gelir) ile ‘eihwaz’ı (savunma) karıştırmıştı. Ancak yine de Olağanüstü almayı başardı.

Aritmansi

Muggle dünyasında, aritmansi kehanet için kelimelere sayısal değer atamaya işlemi. Hogwarts’ta öğretilen aritmansi hakkında fazla bir şey bilinmese de büyü dünyasının da aynı şeyi yaptığını varsayabiliriz. Hermione’nin deyişiyle aritmansi ‘geleceği rakamlarla öngörmekti’ ve en sevdiği dersti. Profesör Vector tarafından öğretilen ders çok karışık ev ödevleri içeriyordu ve Gringotts bankasında bir lanet-kırıcı olarak çalışmayı umut eden herkes için gerekliydi. O halde Bill Weasley bu dersi başarıyla geçmiş olmalı.

bill weasley

Astronomi

Büyü dünyasında astronomi üzerine yapılan çalışmalar Muggle’ın astronomi çalışmalarıyla oldukça benzerdi: Öncelikli olarak, yıldızların ve gezegenlerin harekelerini kayıt altına almak için teleskopların kullanılması. Profesör Sinistra tarafından verilen ev ödevleri yıldızların, gezegenlerin ve uyduların isimlerini öğrenmeyi ve boş haritaları doldurmayı gerektiriyordu.  Tek fark elbette Muggle’ların bilmeyip büyücülerin bildiği şeydi. Örneğin, büyücüler bilim tarafından keşfedilmemiş gezegenleri biliyor mu? Yıldızların ötesindeki büyüyü biliyorlar mı? Ya da uzaylı yaşam formları…

astronomy astronomi

Muggle Araştırmaları

Arthur Weasley’nin en sevdiği konu bazı sihirbazlar tarafından kolay bir seçenek olarak görülüyordu ancak Muggle topluluğu ile yaşamak ya da çalışmak isteyen herkes için önemliydi. Profesör Charity Burbage tarafından verilen ders bir Muggle’ın günlük hayatlarının incelenmesini içeriyor; örneğin büyüden ziyade elektrik, teknoloji ve bilimi nasil kullandıkları. J.K. Rowling’e göre, bu ders nadir de olsa büyücülerin Muggle yaşantılarına dair fikir edinmek ve araştırma yapmak için internet kullanmalarına aracılık edebilir.

Harry Potter serisinin sonraki yıllarında, dersin müfredatı Lord Voldemort rejimi tarafından çarpıtıldı. Sihirbazlara büyücü olmayan topluluğun nasıl anlaşılacağı ve onlara hoşgörülü olacağı konularını öğretmek yerine, farklı bir Muggle Araştırmaları dersi verildi: Muggle’lar pistir, kusurludur ve yok edilmek zorundadır. Neyse ki, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda Lord Voldemort’un yenilgisi ile bu durum sona erdi. Maalesef bundan önce, Profesör Burbage’ın yaşamı da Malfoy Malikanesi’nde sona ermişti…

Charity Burbage

Simya

Simya öylesine karmaşıktı ki, öğrencilere altıncı yıllarında ve yeterli talep varsa veriliyordu. Ders, antik büyü disiplinlerini öğretiyordu: Dört temel elementin – ateş, su, toprak, hava (tahta?) – incelenmesi ve onların maddeye dönüştürmek amacıyla nasıl işleneceği. Bu dersin nihai amacı sıradan bir metali gümüş ya da altına çevirmektir, ama aynı zamanda iksir yapma ve kimyayla da bağlantılıdır. Bu nedenle, Yaşam İksiri’ni yaratmayı başarmış ve şimdiye kadar yaşamış en ünlü simyacı olan Nicolas Flamel’in şöhreti ile de alakalıdır.

felsefe tasi

Peki ya sizin favori dersiniz/dersleriniz hangisi? Şansınız olsa bu 5 dersten hangisine girmek isterdiniz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!