Rita Skeeter Gizli Bir Dâhi mi?

Ritaskeeter image

Harry Potter karakterleri arasında en az sevilen ve en itici karakterlerden birinin Rita Skeeter olduğunda hepimiz hemfikiriz. Vicdansızlığı, her şeyi dramatize edişi ve Harry ile konuşma biçimi bizi daima sinirden delirtmiştir. Ancak Rita Skeeter’a ikinci kez baktığımızda, Rita‘nın sığ ve geveze doğasının altında kesinlikle bir dâhinin yattığını fark ettik. Bildiğimiz türden bir dâhilikten bahsetmiyoruz. Rita’nın istediği zaman bir hikâyeyle nasıl oynanabileceğini bilmek gibi olağanüstü bir hüneri var. Bunu da aslında harikulade sihir yetenekleri sayesinde başardığını söyleyebiliriz.

Öncelikle, Rita’nın bir Animagus olduğu gerçeğinden başlayalım. Rita Skeeter böceğe dönüşebilen ‘kayıtsız’ bir Animagus. Kitaplarda Animagus olduğunu bildiğimiz çok az sayıda karakter var: Profesör McGonagall, Sirius Black, James Potter ve Peter Pettigrew gibi. Animagus olmak, oldukça üstün sihir becerileri isteyen güç bir iştir ve Peter dışındaki tüm bu karakterler, olağanüstü başarı gösterdiği bilinen cadı ve büyücülerden oluşmaktadır. Peter Pettigrew ise, birkaç yetenekli arkadaşının yardımları sayesinde Animagus olmayı başarmış bir büyücüydü. Böylesine güçlü bir büyüyü gerçekleştirebilmek için birbirlerine yardım eden Çapulcular bir yana, Rita Skeeter bunu tek başına başarmıştı.

1f4c8816a67f31ecdefc9dfa5b235080

Biraz düşününce, Rita Skeeter’ın yapabildiği tek karmaşık büyünün bu olmadığını görebiliyoruz. Rita’yı bu kadar muzır yapan bir parçası ise, onun meşhur Tez-Tekrar Tüyü. Öyle ki, bu tüy onun yerine makale yazabilecek, gerçekleri ve söylenenleri başına buyruk bir şekilde çarpıtabilecek enteresan bir yeteneğe sahip. Şimdi, karşılaştırma yapmak için, kitaplarda bahsi geçen diğer büyülü tüy kalemlere bir göz atalım: Yazmak için mürekkebe ihtiyaç duymayan tüy kalemler, yazım ve dil bilgisi yanlışlarını otomatik düzelten tüy kalemler, hatta soruları kendi kendine cevaplayan tüy kalemler. Ron’un bu sihirli tüy kalemlere olan gülünç tepkilerine bakacak olursak, bu tüy kalemlere yapılan büyüler çok uzun ömürlü olmayıp kısa sürede içindeki sihri kaybedebiliyorlar. Bu durumda, Rita’nın Tez-Tekrar Tüyü tüm bunlardan çok daha karmaşık bir büyü içeriyor demektir. Yalnızca söylenileni yazmakla kalmıyor, kurgu da yaratabiliyor. Üstelik bu kurgulara, okuyucularını eğlendirecek düzeyde ses, karakter, görüntü ve güçlü duygular da ekleyebiliyor. Aslında tüm bunlar, Rita’nın kendisinde bulunan yeteneklerin bize yansıyan başka bir formu.

harry potter ve rita skeeter

Tez-Tekrar Tüyü’nün mucidinin Rita Skeeter olduğunu düşünecek olursak, bu yetenek de onun ta kendisine ait. Peki ya, Rita’dan başka bu türden büyülü bir kalem kullanan başka bir gazeteciye rastladık mı? Hayır. Zaten bu türden bir kalem gazeteciler arasında yaygın olarak kullanılıyor olsaydı, muhtemelen onur kırıcı yayın yapma sebebiyle hukuken yasaklanırdı. Rita Skeeter, Harry ile röportaja başlamadan önce Tez-Tekrar Tüyü’nü kullanabilmek için Harry’nin iznini almıştı. Elbette ki, bu türden bir kalemi hayatında hiç görmemiş bir kişi, neye onay verip vermemesi konusunda fikir sahibi olmadığı için sorusunun da bir anlamı yoktu. Tez-Tekrar Tüyü’nün mucidi Rita’nın kendisi olduğu için, röportaj yaptığı kimselerin tüye anlamsızca baktığını tahmin edebiliyoruz. Kendi sesi ve gazetecilik yetenekleriyle yönetip yönlendirebildiği bu kalem, oldukça sıra dışı bir sihir becerisinin göstergesidir.

rita

İş, iyi bir hikâye yazmaya geldiğinde ise, Rita Skeeter’ın insanları gerçeklerden uzaklaştırmak için yazılarını uzun uzadıya detaylandırdığı iyi bilinir. Biliyoruz ki Rita, Dumbledore’un biyografisini yazarken Bathilda Bagshot’a Veritaserum vererek sorularına cevaplar almıştı. Ama Snape’in de bize öğrettiği bir şey var ki, Sihir Bakanlığı’nın Veritaserum kullanımı konusunda çok katı kuralları var. Rita Skeeter kullandığı Veritaserum’u çalmış olabilir veya yakalanmamak için kendisi bir Veritaserum hazırlamış olabilir. Veritaserum hazırlanması öyle zahmetli ve zor bir iksirdir ki, tamamlanması yaklaşık bir ay sürmektedir. Özetle, sıradan bir büyücünün yapamayacağı bir iksir olmakla birlikte, gelişigüzel kullanılamadığı da açıkça ortadadır.

Rita Skeeter’ın ne denli sinsi ve şeytan bir cadı olduğu su götürmez bir gerçek; ancak onun ne kadar yetenekli bir cadı olduğunu konusunda da hakkını vermek gerekir. Rita’nın bir Animagus olduğunu biliyoruz. Ayrıca Rita’nın bir mucit ve iksir ustası olma ihtimalini de unutmayalım. Belki de gizli bir dâhidir. Neden olmasın?

Kaynak: MuggleNet


* Rita Skeeter’dan Peter Pettigrew’a Kayıtlı Olmayan Animaguslar Rehberi

* Rita Skeeter’ın Yazmış Olmasını Dileyeceğimiz 7 Esaslı Haber

Forumdan Cevaplar!