Rita Skeeter’dan Peter Pettigrew’a Kayıtlı Olmayan Animaguslar Rehberi

rita-skeeter-animagus

J.K. Rowling‘in kaleminden, Pottermore‘da yayınlanan Sihrin Uygunsuz Kullanım Dairesi‘ne kayıtlı olmayan animaguslara hep birlikte bakalım!

Animagus, istedikleri zaman hayvana dönüşebilen büyücü ve cadılara verilen addır. Maalesef hangi yaratığa dönüşeceğinizi siz belirleyemiyorsunuz. Bu sizin kişiliğinizin bir kısmının yansıması ile belirleniyor.
Profesör McGonagall son yüzyılda kaydı olan yedi animagustan sadece biri. Hermione’ye göre bu yeteneğe sahip olanlar bakanlığın Sihrin Uygunsuz Kullanım Dairesi tarafından yakından takip ediliyor.

Animagusa dönüşme kabiliyeti pek de güvenli değil. Uagadou Büyücülük Okulu‘ndan (Afrika’da ünlenmiş en büyük büyücülük okulu) 14 yaşındaki bir grup öğrenci, Uluslararası Unimagus Sempozyumunda neredeyse kaosa yol açıyorlardı. Aynı anda fil ve çitaya dönüşmeleri tecrübeli büyücü ve cadıların gözünü korkutmuş olsa gerek.
Animagusların sayıları bakanlığın bildiğinden daha fazla olabilir. Sayıları zamanla artmış gibi gözüküyor. Harry Hogwarts’tayken bile dört tane kayıtlı olmayan Animagus ile karşılaşmıştık. Peki kimdi bu animaguslar?

Rita Skeeter

Duyumculuk felsefi görüşündeki Gelecek Postası muhabiri Rita Skeeter’ı hepimiz tanıyoruz. Dumbledore Hogwarts’a girmesini yasaklamasına rağmen illegal bir biçimde böceğe dönerek tekrar içeri girmeyi başarmıştı. Rita’dan tam da beklenecek bir hareket.

Kayıtsız bir animagus olmanın cezası düşünebileceğimizden daha da ağır. Hiçbir zaman olmak istemeyeceğimiz bir yer: Azkaban. Cezanın büyüklüğünden olsa gerek, Hermione, Rita’nın sırrını keşfettiğinde, bunu koz olarak kullanabildi. Hermione’nin bu zekice hamlesi Rita’nın yalan yanlış haberlerini engellemiş oldu.

Tez tekrar tüyü, çoğumuzun derslerde kullanmak isteyeceği özelliklere sahip. Dırdırcı için Harry ile röportaj yapan Skeeter için de mükemmel bir aletti. Voldemort’un dönüşünde Harry’nin payını öğrenmeye çalışan Rita, olayları bir yere kadar çarpıtabildi. Hermione, Rita’nın kayıtsız bir animagus olduğunu söylemek ile tehdit edince, Azkaban Rita’ya pek şirin gözükmemiş olsa gerek.

MoonyProngsPadfootWormtailPM

James Potter

Dostunuz için en çok ne yaparsınız? Serimizde bunun için bir sınır yok. Harry’nin babası James Potter ve onun kadim dostu Sirius Black, dostları Remus Lupin için üç yıl boyunca animagus olmak için çalışmışlardı. Remus Lupin bir kurtadam oluduğu için onu dolunayda yalnız bırakmak istememişler. Kurtadamlar insanlar için tehlikeli olabilirken hayvanlara zararsız oldukları için bu şekilde bir sürü gibi dolaşabiliyorlardı.

James’in animagusa döndüğünde aldığı şekil çatalboynuzlu geyikti. Bu, ona aralarında Çatalak lakabını takmalarına neden oldu. Harry’nin patronusu da aynı şekilde çatalboynuzlu bir geyikti. Lily’nin patronusu ise bir gümüş maraldi. Aynı hayvan grubundan olmaları Potter ailesinin bütünlüğünü gösteriyordu.

Sirius Black

Animagus olmak çok zor ve karmaşık bir süreç bu nedenle çapulcuların üçünün de animagusa dönüşümleri ancak beşinci yılda oldu. Zor olmasının yanında pek çok aksiliğe de neden olabilir. Ama Sirius ve James dönemlerinin en başarılı öğrencilerinden biriydi ve başarılı bir şekilde bu süreci tamamladılar. Lupin’nin dönüşümleri sırasında onun yanında oldular. Sirius’un animagus şekli siyah, kabarık tüylü, büyükçe bir köpekti. Bu da ona Patiayak ismi takmalarına neden oldu.

Yaptıklarını o kadar güzel sakladılar ki Dumbledore bile Sirius ve James’in bu yeteneklerinden haberdar değildi. Öyle ki, Sirius, Potter ailesine ihanet etmekle suçlandığında, Lupin dışında kimse Sirius’un bir köpek şeklinde dolaşabileceğini bilmiyordu. Animagusa dönüşme yeteneği Sirius’un çok işine yaradı. Azkaban’dan bu şekilde kaçan Sirius, Hogwarts’a da bu şekilde girmişti. Hogwarts’a giren Sirius’un onu öldürmeye çalıştığını düşünmek Harry’i pek neşelendirmemişti. Sonrasında bir vaftiz babası olduğunu öğrenmek ve elinde Ateşokunu tutmak hayatındaki en neşeli anlarından biri olsa gerek.

Peter-Pettigrew-animagus

Peter Pettigrew

Animagusların kişiliklerin yansımalarından oluştuğunu söylemiştik. Fare sevenleri kızdırabilir ancak Pettigrew’un animagus şeklinin fare olması arkadaşlarına ihanet edeceğinin en başından bir göstergesi olabilir. Ron’un on iki yıl boyunca beslediği bir parmağı olmayan fare, aslında bir parmağı kopmuş Kılkuyruk‘tan başkası değildi. Uzun bir süre, Pettigrew’un James ve Lily öldükten az zaman sonra öldüğü ve ardında sadece bir parmağı kaldığı sanıldı. Daha sonra anlaşıldı ki Kılkuyruk, öldürüldüğüne inandırmak için bir parmağını kendi kesmiş ve suçu Sirius’un üzerine atmıştı. Scabbers olarak on iki yıl boyunca fare olarak kalan Pettigrew, Lupin ve Sirius tarafından ortaya çıkarılmıştı. Her ne kadar yakalanmış olsa da kemirgen formuna geri dönüp onların elinden kaçmıştı ve Voldemort’un tarafına tekrar katılmıştı.

Site Yorumları
5 Yorum