Rowling Yayınladığı Yeni E-Kitaplarıyla Cebimizdeki Son Kuruşa mı Göz Dikiyor?

jkrowling

Sürekli büyüyen Harry Potter dünyası ve artık bir marka olan Wizarding World‘ün getirilerinden biri de “tepkili” bir Potter kitlesi oldu. Yıllar boyu bu dünyaya dair daha fazlasını isterken şimdiyse aramızda tüm bunların biraz fazla mı “pazarlama” ürünü koktuğunu düşünenler var. MuggleNet‘ten hpboy13, J.K. Rowling‘in yeni çıkarttığı 3 kitaplık seri üzerine aşağıdaki yazıyı kaleme almış. Biz de sizler için Türkçeleştirdik!

Bu şiddetli yazıya geçmeden önce, bahsettiğiniz şu 3 yeni kitap da neyin nesi, diyenleri buraya alalım. Hogwarts hakkında Rowling‘in kaleme aldığı yeni e-kitapları, bir süredir parça parça da olsa sizlerle buluşturuyorduk.

Hogwarts’tan Kahramanlık, Zorluk ve Tehlikeli Hobiler Üzerine Kısa Hikayeler’in ilk iki bölümünü okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi daha fazla reklam yapmadan, MuggleNet yazarının öfkeli yazısına geçelim.


Son Kuruşumuza Kadar

Harry Potter hayranları arasında son zamanlarda birçok güncel tartışma konusu olsa da, bunların birçoğundan uzakta durmaya çalıştım. Lanetli Çocuk sebebiyle tüylerimiz hala diken diken olsa da; Rowling, Pottermore üzerinden büyücü dünyası ile ilgili ekstra bilgiler içeren ve her biri 2.99$ olan yeni e-kitaplar yayınlanacağını duyurdu. Bu e-kitaplardaki konuların birçoğu Pottermore’dan önce yazıldı ve içerik olarak Harry Potter hayranlarının bu kitapları alması için sayılı birkaç yeni bilgi var.

*iç çekişler*

*derin bir nefes al ve ver*

Rowling’i yıllarca savundum. Ancak, belki bazılarınız hatırlar 2012 ortasında, “Kurban biz miyiz?” adı altında, Rowling/Warner Bros/Sony triosunun elimizdeki her kuruşu sonuna kadar almayı kendilerinde hak gördüklerini söyleyen bir fikri ortaya atmıştım. Aşırı pahalı DVD setlerine, Büyü Kitaplarına ve Play Station oyunlarına ses çıkarmadım. Hatta ve hatta bunca seneden sonra tiyatro oyunu olarak karşımıza çıkan Lanetli Çocuk kitabını da sineye çektim. Bunların hepsini ne kadar istemiş olsam da bir şekilde bağımlısı olup almadım.

Bu doğrultuda, sürekli mızmızlanan bir tavır içerisinde de olmayacağım, ancak hayır. 2.99$ artık son kuruşumuz ve Rowling artık onu destekleyemeyeceğim kadar çizgiyi aştı.

2011 yılında Pottermore duyurulurken, hayranlara bir teşekkür maiyetinde olacağı söylenmişti. Rowling’in orijinal duyurusu ise, “Bunca zamandır Harry’i destekleyen sevenlerine bir şeyler vermek istiyorum.” Çok dokunaklı!

Web sitesi açıldığı günden bu yana, çoğu fanın hatırlayacağı gibi, yoluna söz verilen şekilde devam etmedi. Rowling’in ekstra yazdığı hikayeler için teşekkür ederiz ama süreklilik arz edecek şekilde düzenlenseydi çok daha güzel olurdu. Tamam, başlarda her şey bedavaydı, öyle ya da böyle bir şekilde okuyorduk ve Rowling sarsılmaz sadakatimiz sebebiyle bizi ödüllendiriyordu.

Daha sonrasında Rowling, Pottermore’un kendini finanse edebilmesi için “hayranlara verdiği” şeyler ve hayranlar arasına bir para duvarı koydu. Elimizde tutup, kitaplığımıza koyabileceğimiz bir şeyler ortaya çıkarılsa, tamam, buna da varız, en azından bir değeri olurdu ve karşılığında para verebilirdik veya ortaya sürekli yeni şeyler çıksa bu da anlaşılabilirdi ancak para verme durumunu bilemiyorum.

Neyse, yeni yayınlanan içeriklere bir bakalım; Güç, Politika, Kahramanlık ve Meşaket. Bu başlıklar ve konular daha önce Pottermore’da zaten vardı, sadece Slughorn’un hikayesi yeni sayılabilir. (McGonagall, Trelawney, Lupin, Kettleburn, Umbridge, Azkaban ve Bakanlar). Aynı şey, Hogwarts’ın Güvenilmez Rehberi için de geçerli, Hogwarts Ekpresi, Göl, Peeves ve Sırlar Odası hakkında daha önce zaten bazı bilgiler yayınlanmıştı.

PMP Hogwarts Covers

Yani Rowling, birkaç yeni hikaye için hayranların 9 $ kadar daha dökülmesini istiyor ki Pottermore yayına girdiğinde verdikleri söz böyle değildi.  Başka bir soruda, hikayeler aslında Pottermore’da varken neden e-kitap halinde bir araya getirilip satışa sunulduğu. Neyse, çok daha önemli değil.  Yine başka bir soru da, e-kitap haline getirilen bilgiler, daha meşru mu olacak, bu noktayı da çok anlayabilmiş değilim. Zaten bunları Pottermore’da okuduğumuzu belirtmiştik. Tek fark, yine dijital ortamdan okuyup, 9 $ verecek olmamız gibi görünüyor.

Peki, üzgünüm Rowling ama cevabım hayır. Favori yazarlarıma bağlıyımdır ancak bu yazarlardan bir tanesi önce bana hediye vereceğini söylüyor arkasından da bunun için benden para istiyorsa, bunun altında bir çapanoğlu ararım. Bu e-kitapları almayacağım ki daha önce hiç e-kitap almadım ve okumadım. Öte yandan, daha önce bedava olacağı söylenen hiçbir şeye de prensip olarak para vermem. İşin üzücü yanı Harry Potter ile ilgili yeni şeyler geldikçe, alabileceğimi düşünüp şimdi yukarıdaki sebepler yüzünden almamam.

Yaptığım bu boykotun Rowling ya da Pottermore tarafından umursanacağını sanmıyorum ve bana şunu da diyebilirsiniz, “Rowling senin dokuz dolarına mı kaldı?” Onlar için fark etmese bile, tüm bu olanları şahsıma yapılmış bir kandırma olarak saydığım için, böyle bir hareketi destekleyip para vermeyeceğim. Aynı sebeple, hiçbir Harry Potter filmini sinemada bir kereden fazla izlemedim ve DVD’leri de almadım.

Sizleri tüm hayranların destekleyeceği bir boykota davet etmiyorum çünkü bu manasız ve etkisiz olur. Nasıl olsa bu hikayeleri bir şekilde okuduğumdan ya da okuyacağımdan, diğer hayranların boykota katılmaması ile de bir problemim yok. Fakat bu sefer Rowling kendini savunacak durumda da değil. Çok büyük bir hayran olarak yaşanan bu olaylar beni inanılmaz üzüyor. Mugglenet’te görev aldığım sürece, sürekli Rowling’i destekleyen görüşleri köşeme taşımış olsam ve çok büyük bir hayran olarak kendimi tanıtsam da, bu durum yapılan yanlışları eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmez.


Sizler bu yazarın görüşlerine katılıyor musunuz? Yoksa tüm bunları eğlence sektörünün bir parçası olarak mı görüyorsunuz? Zaten Pottermore‘da olan çoğu bilginin biraz daha doldurularak e-kitap olarak karşımıza çıkması… Bu durum gerçekten de tartışmaya açık gibi görünüyor.

Her ne kadar söylensek de, daha önce de belirttiğimiz gibi Rowling’in yeni kitaplarını çevirmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar çevirdiğimiz bölümlere hemen şuradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir