Rubeus Hagrid: Gerçekten Kötü Bir Öğretmen mi, Yoksa Sadece Şanssız mı?

rubeus-hagrid-anahtar

Bu düşünce sadece Slytherinler arasında mı yaygın bilemiyoruz, fakat zaman zaman akıllara şu soruların istemsizce geliverdiği olmuştur: Hagrid, kötü bir öğretmen miydi? Yoksa sadece biraz şanssız mıydı?” Tüm bunlara MuggleNet sitesinden bir yazar, açıklıklık getirmeye çalışmış. Sizler için Türkçeleştirdik!

Hagrid’in Sihirli Yaratıkların Bakımı profesörü olmasını bu yazımızda biraz irdeleyelim. Bildiğimiz gibi Hagrid hem öğrenciler hem de okuldaki diğer öğretmenler tarafından sıra dışı öğretim yöntemleri yüzünden sürekli eleştirildi.

Malfoy sürekli kendisine ‘budala’ diyordu ama bir yandan da yaratıklara olan korkusunu da saklayamıyordu. Parvati Patil de Hagrid’in yerine başka bir öğretmen gelince: “Sonunda. Bu derste tek boynuzlu at gibi yaratıklarla ilgilenmeliyiz. O canavarlarla değil.”  diyordu. Açıkçası Hagrid’in Sihirli Yaratıkların Bakımı öğretmeni olması, Albus Dumbledore’un suçluluk duygusuyla alakalıymış gibi geldi bana hep.

tom-riddle

Hatırlarsanız 1942’de Mızmız Myrtle’ın bir Basiliks tarafından öldürülmesinde Hagrid suçlu bulunmuş ve okuldan atılmıştı. Dumbledore ise onu savunmak için hiçbir şey yapamamıştı.

Ama koca adamın da hakkını verelim. Onu ilk gördüğümüzde, Hagrid daha öğretmenlik hayatının ilk üç yılındaydı. Yani biraz acemi sayılması normal. Ayrıca Malfoy’un onu işinden etmekle tehdit etmesi, Rita Skeeter’ın haberleri ve Dolares Umbridge’in müdireliği derken, Hagrid çok fazla baskı altındaydı.

Öte yandan profesör Kettlebur’un kaybettiği onca uzvu düşünürsek, Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi de pekala tehlikeliydi. Ayrıca son kitaptaki epilogdan şöyle varsayıma ulaşabiliyoruz, Hagrid 19 yıl sonra hala Hogwarts’ta öğretmenlik yapıyor! Dumbledore olmadan bu kadar dayandığına göre, işinde gayet iyi olmalı değil mi? Üstelik tehlikeli yaratıklar kadar daha masum yaratıklar hakkında da geniş bir bilgisi olduğu da aşikar.

hagrid-harry

Hagrid, Büyücü Savaşı bittiğinde kesinlikle daha az baskı altında hissedip daha iyi bir öğretmen olmaya başladı. J.K Rowling, büyük bir kurnazlıkla, stresin insan üzerindeki etkisine değiniyor buradan. Şundan hiç şüphemiz yok ki Lord Voldemort’un yol açtığı onca dehşet ortadan kalkınca Hagrid, on numara bir öğretmene dönüşmüştür!

Siz ne dersiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Rubeus Hagrid ve Süslü Pembe Şemsiyesinin Sırrı

Rubeus Hagrid’in Her Şeye En İyi Tarafından Baktığını Gösteren 9 An

Hagrid’in Kahramanlığını Herkese Gösterdiği 5 Müthiş An

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
8 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir